Superpotraviny: Po čem omládnete

Superpotraviny: Po čem omládnete

Jsou tak nabité vitaminy, minerálními látkami a stopovými prvky, že při dlouhodobém užívání posilují imunitu, udržují mládí i svěžest. A také pomáhají předcházet vzniku mnohých civilizačních onemocnění. Dávkování? Jedna superpotravina denně.

Přestože se o superpotravinách hovoří jako o potravinách 21. století, pěstují se už dlouhá staletí. To, že prospívají našemu zdraví a oddalují proces stárnutí, věděly už starodávné civilizace. Superpotraviny jsou bohaté na vitaminy a minerální látky, ale i proteiny, antioxidanty, enzymy a vlákninu. „Jejich výhodou je to, že obsahují zdraví prospěšné látky v přírodní podobě. Jsou doporučovány pro doplnění defi citu živin. Celková účinnost superpotravin je totiž většinou mnohonásobně vyšší než účinnost jakékoliv izolované živiny včetně vitaminů. Ideální je, když do svého každodenního jídelníčku zařadíte alespoň jednu takovou superpotravinu,“ říká MUDr. Dita Pichlerová, internistka a obezitoložka. Podle některých studií jsou superpotraviny jídlem budoucnosti. Jejich potenciál je tak obrovský, že na ně pějí chválu dietologové, ale i kardiologové, onkologové a dermatologové. Některé z nich bojují proti stárnutí a zlepšují kvalitu pleti, jiné čistí střeva a další působí jako prevence proti rakovině. Tak které to tedy jsou? Hvězdy tenkrát i dnes

V dobách dávno minulých patřila chia semínka mezi čtyři nejdůležitější potraviny Aztéků, dnes je právem zařazena mezi superpotraviny. Kromě vysokého obsahu vitaminů a omega-3 mastných kyselin mají semínka chia hydrofilní vlastnosti, proto by je měli konzumovat především sportující lidé a lidé se sklonem k nadměrnému pocení. Vhodné jsou i pro dospívající dívky a ženy v období menopauzy. Ideální dávka? Dvě polévkové lžíce denně.

Také mladý ječmen je dnes považován za superpotravinu pro 21. století. Obsahuje 20 důležitých aminokyselin, které jsou součástí každé buňky v těle. Dále je bohatý na vitaminy skupiny B, vápník, hořčík, zinek, draslík a kyselinu listovou, která je důležitá mimo jiné pro zdravý růst nehtů a vlasů. Doporučuje se užívat při alergiích, únavě a vyčerpání.Zdraví našich babiček

Pokud jste si na zimu zamrazili pár krabiček malin, jahod, borůvek, ostružin či rybízu, dobře jste udělali. To věděli už naši předkové, že letní ovoce prospívá zdraví i kráse. Americký fyziolog Paul Gross je zařadil mezi 20 nejlepších druhů ovoce, a to na základě příznivého obsahu fytosterolů, vitaminů, vlákniny a dalších významných látek.

SUPERPOTRAVINA Z ČESKÝCH LUHŮ A HÁJŮ

Z bezu černého lze použít vše – květy, plody, kůru, listy i kořeny. Obsahuje fytoncidní látky, které působí proti bakteriím, šťáva z plodů pomáhá při léčení migrén a nervových chorob. Čaj nebo sirup z květů rozpouští hleny, podporuje pocení, snižuje horečku a mírní kašel. Zbavuje rovněž tělo toxinů, takže je vhodný při léčbě revmatu nebo dny, a pomůže také při potížích s močovými cestami a zažíváním.

PRVNÍ PRŮVODCE O ZDRAVÉM JÍDLE U NÁS!

1x denně superpotravinu, to je ideální prevence civilizačních chorob

Zelený tip: mezi superpotraviny dnes odborníci řadí i zelený Matcha čaj. Obsahuje mimořádné množství živin. Doporučuje se při detoxikaci, zabírá na vysoký cholesterol a snižuje hladinu cukru v krvi.

ACAI BOBULE
Palmy acai rostou v deštných amazonských pralesích v Brazílii. Acai bobule, které jsou velmi podobné borůvkám, jsou považované za nejsilnější antioxidant na světě. Kromě antioxidantů jsou bohaté také na esenciální mastné kyseliny a aminokyseliny, které jsou nezbytné pro vstřebávání důležitých vitaminů a minerálních látek, ochraňují kardiovaskulární systém a posilují imunitu.

ACEROLA
A Mnozí experti na výživu považují třešeň acerolu za nejbohatší zdroj vitaminu C na Zemi. Vitamin C hraje v lidském těle důležitou funkci – je nepostradatelný pro správné metabolické funkce, důležitý je také při stavbě svalové hmoty a obnově tkání. Zvyšuje odolnost organismu, působí proti volným radikálům a užívá se při l léčbě srdečních onemocnění a rakoviny.

ALOE VERA
Pěstuje se v pouštních oblastech v údolí Rio Grande v jižním Texasu, v Dominikánské republice a dalších oblastech Karibiku. Její dužina je plná vitaminů, minerálních látek, aminokyselin, enzymů a stopových prvků, jež jsou důležité pro celý organismus. Tělo vyživuje přímo na úrovni buněk a proniká i do necévních oblastí, jako jsou u např. klouby. Užívá se při očistě těla, gynekologických problémech, mykózách a zánětech reprodukčních orgánů.

GRANÁTOVÉ JABLKO
Malý zázrak na talíři. Látky, které obsahuje, dokážou při každodenní konzumaci zpomalit stárnutí DNA, a tudíž i stárnutí jako takové. Granátová jablka přispívají i ke zdraví našich orgánů. Pozitivně působí zejména na mozek, ledviny a srdce, ale také svaly a pokožku. Udržují její mladistvý vzhled, pevnost a pružnost.

KAKAOVÉ BOBY
Nepražené kakaové boby jsou plné zdraví prospěšných živin, které však zůstanou zachovány pouze při šetrném zpracování bez pražení. Kakaové boby jsou cenným zdrojem hořčíku, který blahodárně působí na nervy, síry, ta zlepšuje kvalitu vlasů a nehtů, železa, důležitého pro krvetvorbu, manganu, který je nezbytný pro normální vývoj chrupavek a kostí, a zinku, podporujícího imunitní systém.

KURKUMA KURK
Kurkuma je zvlášť účinná při zánětech kloubů, nepravidelné menstruaci, či kožních onemocněních. Je hlavní součástí kari koření, používá se také ke konzervování a barvení másla, sýrů dalších mléčných výrobků. Kurkuma má na naše zdraví blahodárné účinky, její konzumaci by však měli omezit lidé se žlučovými omezit kameny a těhotné ženy.

SHITAKÉ
Tato vzácná houba pochází z jihovýchodní Asie. Traduje se o ní, že je příčinou dlouhověkosti zdejších národů. Pravidelná konzumace napomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi, potlačuje riziko zvýšení krevního tlaku a posiluje celkovou obranyschopnost. Má velmi nízkou energetickou hodnotu, takže je vhodná na přípravu dietních jídel. Hodí se do polévek, omáček nebo jako doplněk ke kuřecímu masu.

PAPÁJA
Obsahuje enzymy, vitamin – C, hořčík, vápník nebo železo. Posiluje imunitní systém a krevní oběh. Nejlepší je čerstvá, nakrájená do ovocných salátů nebo v kombinaci s mořskými plody. Papáju můžete použít i jako pleťovou masku, odstraňuje totiž odumřelé buňky a vyhlazuje vrásky – dužinu z papáji naneste na obličej, krk a dekolt a nechte působit 15 minut. Poté té smyjte vlažnou vodou.

NONI
Plody této tropické rostliny pocházející z Havaje, Fidži a Indie jsou podobné ananasu, obsahují však až 800krát větší množství vitaminů a enzymů. Noni pozitivně ovlivňuje metabolismus, zmírňuje bolesti hlavy a snižuje vysoký krevní tlak. Obklady z noni pomáhají při hojení řezných ran, odřenin a popálenin.
TOPINAMBUR
Topinambur je podzemní hlíza jednoho z druhů slunečnic původem z Ameriky, kde byla teprve v 16. století. Topinambury stole obsahují velké množství antioxidantů, jež chrání buňky před poškozením, železa, které podporuje želez krvetvorbu, vlákniny esenciálních aminokyselin.
SPIRULINA

Modrozelenou řasu uctívali už staří Mayové a Aztékové. Pro uchování minerálních látek a živin se pěstuje ve speciálních sklenících ve výšce 2 800 metrů nad mořem. Užívá se ve formě prášku nebo tobolek. Zvyšuje obranyschopnost, zlepšuje střevní mikroflóru a podporuje krvetvorbu.

PHYSALIS
Physalis neboli mochyně je pozoruhodná rostlina pocházející z Peru, jejíž plody ukrývají mnohá tajemství. Pyšní se vysokým obsahem vitamínu C a díky kombinaci blahodárných látek má antioxidační účinky. Oranžové plody o velikosti větší třešně mají sladkokyselou chuť a zobat byste je měli především tehdy, pokud trpíte na křečové žíly, bolestivé klouby nebo záněty močového měchýře.

KUSTOVNICE
Kustovnice neboli goji je léčivka, kterou Číňané pojmenovali jako rostlinu dlouhověkosti. Její plody obsahují vysoké množství vitamínů, minerálních látek a fytochemikálií, což jsou látky chránící organismus proti rakovině. Chutí připomínají sladší šípky nebo kyselejší rozinky. Kustovnice prospívá zejména očím, neboť zvyšuje ostrost vidění, pomáhá ale také lepší krvetvorbě a harmonizuje činnost jater a ledvin.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.