Máte pocit, že si vás ostatní neváží? Vyzkoušejte 4 tipy od odborníka na vztahy

Máte pocit, že si vás ostatní neváží? Vyzkoušejte 4 tipy od odborníka na vztahy

Neustále se snažíte vyjít rodině a kolegům vstříc, ale nedostává se vám za to žádného ocenění? Možná to dokonce berou jako samozřejmost a vy máte pocit, že se vaše hodnota rovná nule.

„Mnoho žen se mylně domnívá, že když budou pro druhé dělat laskavosti „jen tak”, druzí si jich budou vážit. Bohužel, opak bývá často pravdou,” říká člověk, který už devátým rokem pomáhá všem, kteří zrovna čelí životním překážkám.

Jmenuje se Petr Casanova a můžete ho znát z webu FirstClass.cz, který založil a kde denně radí čtenářům, jak zvládnout těžké období a najít pozitivní směr. Píše i stejnojmenný magazín, kde se do hloubky věnuje osobnímu rozvoji, a na svém kontě má mnoho knižních bestsellerů.

Jak s tím bojovat

„Když pro druhé neustále děláme laskavosti, časem ztratí svoji hodnotu. Už to nebude laskavost, ale samozřejmost a zvyk. Druzí je pak mohou vyžadovat a nárokovat. Časem se jim ale omrzí, budou stereotypní a nudné. Vám se na konci stejně nedostane žádného ocenění. Protože si nikdo neuvědomil, jakou mají laskavosti vlastně hodnotu,” popisuje základ problému.

Tím, kdo určuje vaši hodnotu, jste ale v první řadě vy sama. Že ji ve vás někdo nevidí, to ještě neznamená, že ji nemáte. A to platí nejen v soukromém životě, ale i v zaměstnání.„Cena představuje to, kolik za něco zaplatíme. Hodnota je potom to, co dostáváme.

Jak sami sebe naceníme, ovlivňuje to, jak k nám začnou přistupovat jiní lidé ve všech oblastech našeho života. Když si nevážíme svého času, neváží si ho ani druzí.”

Petr Casanova v takovém případě radí: „Přestaňte se ptát, proč vám pořád někdo ubližuje. Začněte se ptát, proč si to necháváte líbit.” Vyzkoušejte čtyři jeho tipy, jak můžete situaci rychle změnit k lepšímu.

1. Začněte u sebe

O naší sebedůvěře nerozhoduje primárně to, co si o nás myslí druzí, ale co si o sobě myslíme sami. Nastal čas, abyste si sama sebe opět vážila, protože si zasloužíte, aby vaši hodnotu viděli i ostatní.

2. Uvědomte si svou výjimečnost

Udělejte si takovou malou inventuru vašich předností, nadání a osobních kvalit. Abyste je získala, musela jste něco překonat, něco ztratit, něco prožít. Když si je uvědomíte, budete si sama sebou jistější.

3. Nenechte se definovat svými slabšími stránkami

Nedopusťte, abyste zveličovaly vlastní nedostatky. Zaměřte se na přednosti a ty rozvíjejte. Pokud vám pozornost stále utíká k vašim slabinám, vezměte to jako výzvu v čem se zlepšit a v čem vyrůst.

4. Trénujte slovo “ne”

Pokud něco nechcete dělat, nedělejte to. Nenechte se okolím nebo situací dotlačit do pozice, kde nechcete být. Pro začátek stačí občas mlčet a nepřihlásit se, když se v práci hledá dobrovolník na víkendovou akci. Než se naučíte odmítat z očí do očí, můžete svůj postoj vyjádřit třeba esemeskou nebo mailem.

Pokud vás téma vlastní hodnoty zajímá více do hloubky, můžete si o něm přečíst v jednom z minulých vydání magazínu. Stejně tak si zde zajistíte pravidelnou dávku motivace pro osobní rozvoj, protože jak říká Petr Casanova: „Život nezáleží na lidech, kteří vás umí srazit a opustit, ale na těch, kteří vás zvednou a jsou tu vždy pro vás.”

Komerční prezentace

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.