Jak konečně zhubnout, začít cvičit, přestat kouřit?

Jak konečně zhubnout, začít cvičit, přestat kouřit?

Většinou přesně víme, co dělat pro to, abychom byli zdraví a cítili se dobře. Návody a všemožná doporučení, jak se zlepšit, skončit s cigaretami či začít běhat, jsou na dosah ruky. Pokud se ale snažíme něco z nich zavést do praxe, selháváme. Není divu. Už jste někdy zkoušeli jezdit na slonovi?

Mohutné zvíře reprezentuje staré části mozku – limbický systém, které obhospodařují naše emoce. Slon je velký, těžkopádný, a když si umane, že půjde nalevo, nezkušený jezdec ho nepřinutí změnit názor. Oním jezdcem je v tomto případě racionální a vývojově mladší část našeho mozku – mozková kůra. Ta, která moc dobře ví, že pohyb je důležitý a přejídat se nevyplatí. Jezdec má těžkou úlohu: jde proti přírodě.

EVOLUCE NA GAUČI

Asi nepřekvapí, že lidská přirozenost je být líný. Evoluce nás naučila, abychom šetřili energií a dělali si zásoby. Proto rádi ležíme na gauči, chutná nám tučné a sladké a neradi se omezujeme. „Za těch pár stovek let, kdy máme hojnost všeho, se genetická výbava nepřestaví. Když se to snažíme měnit, jdeme proti přirozenosti. To je těžké, a proto musíme víc pracovat hlavou,“ říká doktorka Tereza Hodycová z Pro Fit Institutu. Jinými slovy, naučit se zacházet se ‚svým‘ slonem tak, aby jel tam, kam potřebujeme.

A TEĎ UPŘÍMNĚ…

Máme pro vás individuální plán, jak velké zvíře vycvičit, aby vás poslouchalo – neboli nástroj k překonání výmluv a neustálého odkládání. Základem je nevrhat se do jakékoli změny bezhlavě, v takových případech se motivace ztrácí nejrychleji. Nejprve si promluvte sami se sebou a upřímně odpovězte na pár otázek.

JAKÝ JE MŮJ CÍL?

Jakkoliv banálně otázka zní, řada lidí má problémy na ni odpovědět. Často se nám stává, že přemýšlíme spíše nad tím, co nechceme, místo abychom se zamysleli, jaké by to bylo, kdybychom svého vysněného cíle už dosáhli. „Vždy funguje líp, když je motivace nastavená pozitivně, než když pátrám po tom, proč jsem tu změnu ještě neudělala. Chtě nechtě se člověk vžívá do pocitu, že už to má, a změny je pak lehčí dosáhnout,“ radí odbornice na motivaci Tereza Hodycová. Na obecné cíle typu „zhubnu“, „budu jíst zdravěji“, „začnu běhat“ zapomeňte. Svůj cíl formulujte co nejkonkrétněji – „zhubnu 5 kilo“, „každý den zařadím do svého jídelníčku 400 g zeleniny“, „alespoň třikrát týdně budu běhat“.

ZNÁM CENU, KTEROU ZAPLATÍM?

Teď už víte, co chcete a proč. Položte si další otázku: „Proč nedělám to, co chci dělat – co mi to dává?“ Například, když je vaším cílem víc cvičit, odpověď, proč necvičíte, může být: ležím na gauči, trávím čas s rodinou nebo přáteli… Uvědomíte si tak nejen chování, na kterém je třeba zapracovat, ale i cenu, kterou za změnu zaplatíte. „Pokud tu cenu předem nepojmenujete, můžete být nepřiměřeně překvapeni,“ varuje Tereza Hodycová. „I z aktivit, které nám na první pohled nic dobrého nepřinášejí, jako jsou ležení u televize, přejídání se a kouření, čerpáme nějaký užitek. Jinak bychom je nedělali,“ dodává. Někdy pro nás může být cena za jejich ztrátu nepřiměřeně velká. Pokud například jediný čas, který máte na své děti, vyměníte za sport, jak dlouho u něj asi vydržíte?

JAK MOC TO CHCI?

Na otázku odpovězte pomocí číselné škály od nuly do desíti. Chcete zhubnout na pětku. Co by se muselo změnit, abyste to chtěli víc? Například kdybyste už nedopli žádné kalhoty, které doma máte, posílila by se priorita na sedm? A kdyby se vám přidružil nějaký zdravotní problém, vyšplhala by se na deset? „Pokud si na otázku odpovíte, možná zjistíte něco nového o svých současných prioritách a pomůže vám to při rozhodování, co dále podniknout. Uvědomíte si, proč to, co děláte, je špatné,“ radí Hodycová. Ujasníte si hlavní důvody, proč to nenechat zajít tak daleko, a posílíte prioritu. Nebo přijdete na to, že změnu vlastně nechcete.

JAK MOC SI VĚŘÍM?

Znovu použijte číselnou škálu, abyste si na otázku odpověděli. Na velké cíle si člověk zpravidla málo věří. A to je chyba. „Cíle mohou být jakkoliv velké, ale musí být reálné,“ ujišťuje Tereza Hodycová. Pokud volíte číslo menší než pět, zkuste se zamyslet, co by vám mohlo pomoci, abyste si věřili více. Buďte opět co nejkonkrétnější. Zjistíte tak, co nebo kdo vám pomůže změnu uskutečnit.

ANO, ALE…

Výše položené otázky posílí vaši motivaci – pomohou vám osedlat slona, abyste z něj nespadli. Když se zaposloucháte sami do sebe, zjistíte, co je pro vás dobré a co špatné, a možná přijdete na to, že změnu nyní nechcete. V takovém případě je zbytečné plýtvat časem a energií. „Nejspíš byste vymysleli na každou radu spoustu argumentů typu „Ano, ale…“, abyste se usvědčili ve statusu quo. Svoji energii raději věnujte tomu, co opravdu chcete, ne tomu, o čem si myslíte, že byste měli chtít – to je velký rozdíl,“ radí Hodycová. Pro ty z vás, kteří vědí, že změnu chtějí, je nyní nejvyšší čas nasednout na slona.

VYTVOŘTE SI AKČNÍ PLÁN

Změna chování není jednorázová záležitost, ale proces. Velké cíle je proto nutné rozkouskovat na malé dílčí. „Naše psychika potřebuje dostávat pravidelnou krátkodobou zpětnou vazbu, že se věci dějí správně. Dlouhodobými velkými cíli může být lehce zmatena a pak se mluví o slabé vůli či selhání,“ radí Tereza Hodycová. Začněte tím, že specifikujete první krok, který pro dosažení velkého cíle můžete udělat. Činnost pravidelně opakujte, až se z ní stane návyk. Pokud je vaším cílem uběhnout půlmaraton, prvním krokem může být koupit si běžecké boty nebo najít na mapě dva kilometry.

PŘIPRAVTE SE NA RELAPS

Nemoc, problémy v práci nebo doma dokážou zamávat s psychikou a vrátit vás do starých kolejí. „Když přijde relaps, musíte začít znovu od začátku. Dobrá zpráva je, že druhé kolečko je vždy jednodušší než to první,“ ubezpečuje odbornice. Přejeme úspěšnou sloní jízdu! *

7 tipů, které zlepší motivaci

1. Stanovte si kdy. Dílčí úkoly musí být termínované, plán bez časového harmonogramu je jen zbožné přání.

2. Za každý droboučký cíl, který se povede, se pochvalte. Odměňte se nějakou drobností nebo zážitkem. Odměna nesmí být závislá na druhých, abyste o ni nepřišli.

3. Připravte si plán B. Když váš termínovaný plán něco zhatí, mějte záložní.

4. Úspěch sdílejte, pochlubíte se, a možná tak inspirujete ostatní.

5. Nesnažte se být dokonalí. Sem tam svůj přísný režim plánovaně porušte.

6. Když opakovaně selháváte, zkuste jít na změnu jiným způsobem. Rudnete-li při běhu a dělá se vám zle, ještě to neznamená, že fyzičku nezlepší třeba nordic walking.

7. Zdravý životní styl berte jako hru, ne jako boj. Kdo bojuje, vidí překážky, soustředí se na chyby, které je třeba odstranit. Hra je nabitá pozitivními emocemi, baví nás.

NA VELKÉ CÍLE SI ČLOVĚK ZPRAVIDLA MÁLO VĚŘÍ. A TO JE CHYBA! CÍLE MOHOU BÝT JAKKOLIV VELKÉ, ALE MUSÍ BÝT REÁLNÉ.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.