Za oceán s miminkem: Jak na to

Za oceán s miminkem: Jak na to

Češi se čím dál tím častěji vydávájí k moři v zimních měsících. Je to logické, v létě je v tuzemsku ideální počasí, tak proč jezdit někam, kde je na padnutí? No a kdo by si nechtěl prohřát kosti v zimě? Navíc, když jsou dovolené na Bali nebo třeba v Thajsku pro našince finančně dostupné. Oproti pevnému přesvědčení českých lékařů, babiček a tchýní nemusí být létání s miminem nepříjemné, natož životu nebezpečné. Přečtěte si tipy zcestovalých matek a osvícených odborníků a s chutí vyrazte.

Let s miminem si můžete dokonce i užít. Přesvědčila se o tom Zuzana (30), která loni vyrazila s přítelem a ročním synem do Thajska. „Samozřejmě jsem měla pochyby, ale sama jsem ještě jako bezdětná batůžkářka potkávala rodiče s malými dětmi a jejich zkušenosti mě utvrzovaly v tom, že cestovat tak se dá, a co víc, ke spokojenosti všech zúčastněných.“

Stejnou zkušenost má i Martina (30), maminka Alexe, který ve svých osmi měsících už zavítal do 12 zemí na třech kontinentech. První let absolvoval v osmi týdnech, ze svého rodného Singapuru, kde jeho rodiče momentálně žijí, do Hong Kongu. „Vše proběhlo v klidu, Alex většinu tříhodinového letu prospal,“ říká jeho matka. Po Thajsku, Jižní Koreji, Vietnamu a Barmě se teď s rodiči vydá i do Indie.

Tuzemská skepse

Čeští lékaři ale kroutí hlavou. Malému dítěti je nejlépe doma, tvrdí většina z nich. „Z hlediska nároků na prostředí i nemocí, které v tomto věku probíhají daleko závažněji, je cestování pro dítě do tří let rizikové,“ varuje předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Alena Šebková. Dítěti hrozí kromě běžných virových onemocnění, jako jsou rýma a kašel, i průjem a zvracení vyvolané jinou stravou. „Setkáváme se samozřejmě i s důsledky přílišného horka a působení slunečních paprsků – s přehřátím, spálením kůže, dehydratací. Navíc mnohé děti reagují negativně už jenom na změnu prostředí, jsou plačtivé, mrzuté, hůř jí a spí,“ vyjmenovává lékařka nejčastější potíže, které se mohou u dětí při cestování objevit. Co tedy radí rodičům, kteří se přesto chystají sbalit kufry? Hlavně se nespoléhat na informace cestovky, ale sami si zjistit zkušenosti předchozích návštěvníků, vybavenost hotelu pro děti, nezávadnost vody, dostupnost zdravotní péče a výskyt infekčních onemocnění.

Očkování a lékárnička

Vedle povinných očkování doporučují lékaři i vakcínu proti žloutence typu A, nemoci špinavých rukou. „Na hygienu se při cestování často zhřeší, přitom v cizím prostředí bychom o ni měli o to pečlivěji dbát,“ připomíná ředitel královéhradeckého Centra očkování a cestovní medicíny Jiří Beran. Pečlivě by rodiče měli připravit i dětskou cestovní lékárničku, nejlépe po poradě s pediatrem. Zdaleka ne všechny léky jsou totiž pro malé děti vhodné.

„Obzvlášť u průjmu je to problém, protože spektrum léků pro děti je dost úzké: černé uhlí nebo imodium mohou užívat až od tří, respektive šesti let, střevní antibiotika až od 12 let,“ upozorňuje lékař. Průjmy přitom děti při cestování trápí poměrně často. Beran proto doporučuje přibalit prášek pro přípravu rehydratačního roztoku (pro děti je vhodný např. Kulíšek Forte) a kapky Hylac s lactobacily, které stimulují střevní sliznici k větší produkci protilátek. „Důležité je také důsledně dodržovat dietní opatření: hodně pít a jíst jen suchou rýži,“ doplňuje lékař.

Na palubu dudlík

Zdravotní rizika nicméně představuje i samotná cesta letadlem. Několikahodinový pobyt se spoustou lidí v klimatizovaném prostoru je ideální místo pro šíření kapénkové infekce, navíc cirkulovaný vzduch vysušuje sliznice dýchacího ústrojí, které jsou pak méně odolné vůči nákaze. „Klimatizace může způsobit nachlazení i v souvislosti s nižší teplotou prostředí v letadle,“ upozorňuje pediatrička Šebková. Další nepříjemnosti mohou způsobit změny tlaku při vzlétání a přistávání. „Eustachova trubice v uchu má u dětí jiný tvar než u dospělých i jinak funguje, navíc malé děti mají nosní mandli. Proto se u nich zejména při změnách výšky nedostatečně rychle vyrovnává tlak ve středouší a děti pociťují mnohdy i velmi silnou bolest. Při opakovaných letech hrozí nebezpečí tvorby sekretu ve středouší,“ varuje lékařka. To může vést až k bolestivému zánětu středního ucha. Na palubu proto vezměte ušní kapky proti bolesti a především dávejte dítěti během vzletu a přistávání – ideálně v polosedě – pít, pomůže i cumlání dudlíku (při polykání se tlak uvnitř ucha vyrovnává). A pokud je dítě nachlazené, prokapejte mu nos, aby splaskla zduřelá sliznice a vzduch mohl volně procházet. Rozhodně se ale zbytečně neděste předem – spousta dětí bolest v uchu neregistruje, popřípadě pláč většinou utichne do 20 sekund, kdy se tlak v uchu vyrovná.

Na letiště jako do herny

Cestování letadlem představuje pro většinu rodičů největší noční můru z celé dovolené. Realita naštěstí bývá méně dramatická. „Cestování s dítětem včetně létání je v pohodě, obzvlášť když cestují oba rodiče a mohou se střídat v péči,“ myslí si Martina. „Za 24 letů se stalo pouze párkrát, že se Alex rozbrečel a nešel utišit. V takové chvíli ho vezmeme do prostoru pro přípravu jídel, aby nerušil ostatní, a snažíme se ho rozptýlit. A když se začne nudit, projdeme se párkrát po letadle.“ Zuzana zase doporučuje dopřát dítěti dost pohybu těsně před nástupem na palubu, aby se vydovádělo a unavilo zároveň. Když není v blízkosti dětský koutek, postačí i prostor gatu. „Na letiště jsme dorazili s předstihem, abychom měli čas Lukáše uhonit, přesněji ulézt. První dvě hodiny letu pak krásně prospal,“ vzpomíná. Kvůli spánku dítěte se rozhodla investovat do dražší přímé noční linky Paříž–Bangkok a zamluvila sedadla v první řadě. Ta nejen že poskytuje více místa pro nohy, které posloužilo i jako hrací miniprostor pro batole, ale hlavně lze na stěnu přidělat tzv. bassinet, speciální leteckou dětskou postýlku, kterou aerolinky poskytují dětem do 11 kilo. „Letenka sice vyšla dvakrát dráž, ale vyplatilo se, Lukáš prospal 8 hodin. A díky přímému spojení jsme se nemuseli nervovat kvůli přestupu,“ pochvaluje si Zuzana. Lékař Beran, který každoročně létá se svým malým synem do jihovýchodní Asie, doporučuje noční lety i z dalšího důvodu. „Dítěti to pomáhá v adaptaci na jiné časové pásmo a odlišný biorytmus, na který si i tak zvyká několik dní. Jezdit do dalekých krajin na dobu kratší než dva týdny je proto nerozum,“ soudí.

***

LET S DĚTMI USNADNÍ:

Nosítko. Oceníte ho během pohybu na letišti, aneb každá ruka navíc se hodí.

Sportovní kabela s věcmi pro dítě. Batoh se sice lépe nosí, ale v tašce s otevíracím vrchním dílem snadněji hledá. Hračky je šikovné mít v tašce s dlouhými uchy, kterou přivážete na sedačku před vámi. Hračky osvědčené i nové. Osvědčené uklidní, nové zaujmou.

Knížky se samolepkami, otevíracími okénky, odlepovacími částmi. Cokoli, co si lze prohlížet i si s tím pohrát zároveň.

Žádné zvuky vydávající hračky, jinak vás budou spolucestující nenávidět.

Oblíbené filmy. U malých dětí se vyplatí vsadit na jistotu, kterou znají z domova.

Nezapomeňte v nastavení tabletu ztlumit/zrušit všechny zvuky, popř. vzít speciální dětská sluchátka.

Náhradní oblečení pro dítě i pro sebe. Pro dítě navíc zásadně pohodlné, volné, ve více vrstvách, aby šlo přizpůsobit nastavení klimatizace.

Více jídla a pití než obvykle. Na cestách se výborně osvědčily tekuté přesnídávky v pytlíčku i trvanlivá kojenecká mléka v krabičkách.

Více plen a vlhkých ubrousků než obvykle.

Vlastní polštářek. Pokud letíte na noc, snažte se dodržet zaběhnutou rutinu: převléct dítě do pyžamka a dát mu plyšáka, na kterého je zvyklé z domova.

Kinedryl a něco na uklidnění, vhodná jsou homeopatika. Zvrací-li dítě v autě, dost možná bude i při přistávání. Proto nezapomeňte na igelitový pytlík.

Iva Vokurková, redaktorka časopisu TÝDEN

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.