Tři nebezpečí číhající ve školních lavicích

Tři nebezpečí číhající ve školních lavicích

Školní rok je v plném proudu. Co všechno může rodiče překvapit a jak se k tomu případně postavit?

Vlasy plné breberek

Drbe si vaše dítě hlavu a při bližším ohledání vlasů registrujete drobné boláky doplněné zvláštními hrudkami na vlasech? V tom případě má vaše dítě vši. Je zbytečné propadat studu z toho, že jste nedohlédli na dostatečnou hygienu vašeho potomka. Ani sebelepší osobní hygiena a vypulírovaný byt nejsou 100% zárukou, že se vši vašemu dítěti vyhnou. Zavšivení je po nachlazení druhou nejnakažlivější nemocí a poradit si s ním vyžaduje důslednost, trpělivost a vhodné prostředky.

Hnidy (vajíčka) vší i dospělé vši drží na vlasu jako přibité a umí také měnit barvu v závislosti na barvě vlasů hostitele. Navíc si díky genetickým mutacím v kódu DNA veš vytváří rezistenci proti účinným látkám v odvšivovacích přípravcích.

Jak tedy na ně? V lékárně kupte přípravky na bázi silikonových a minerálních olejů, které jdou proti vši fyzikálním způsobem – proniknou do dýchacího ústrojí vší a udusí je, hnidy vysuší. Proti tomu si veš nemůže vybudovat odolnost. Pak vezměte hustý hřeben a vlasy opakovaně mechanicky vyčešte. V neposlední řadě dejte echo do školy, aby byl boj proti vším kolektivní – jinak totiž postrádá smysl. Zajímavým preparátem s tímto účinkem je například Paranit, který pokročil ještě dál a uvedl na trh i preventivní sprej, který obsahuje účinné repelentní složky, které by vešky měly od návštěvy dětské hlavy odradit.

Doktore, tak jsme tady zas

Virovým onemocněním ve školním kolektivu se dá jen stěží vyhnout. Mezi ty nejbanálnější patří obyčejný kašel a rýma. Při stupňování projevů běžného nachlazení však zpozorněte. Pokud se symptomy zhorší a doplní je vysoká teplota s únavou, navštivte lékaře a nechejte dítko doma. Virová onemocnění horních cest dýchacích mohou přerůst do zánětů středního ucha, průdušek nebo dalších vážnějších onemocnění. Obranou může být soubor opatření, které zvýší obranyschopnost organismu.

Řadíme sem vyváženou stravu bohatou na vitamíny, otužování, pohyb, dostatečné hygienické návyky apod. Dítě totiž s bacily přichází do styku mnohem intenzivněji než dospělý jedinec. Při porovnání přítomnosti bakterií v kanceláři a ve škole bylo zjištěno, že dokonce dvě „nejšpinavější“ plochy v kancelářích jsou méně zamořené než nejčistší plocha ve školách. Mezi nejkontaminovanější plochy ve škole patří dveřní kliky, školní stůl, houba na tabuli nebo počítačová myš. Pravidelné mytí rukou teplovou vodou s mýdlem by tak mělo patřit mezi základní hygienický návyk.

Dítě můžete nechat i očkovat proti chřipce, nebo posílit jeho imunitu podáváním probiotických doplňků. Například cucavé Swiss Laktobacílky s třešňovou příchutí obsahují 1,2 miliardy pěti různých kmenů laktobacilů a bifidobakterií lidského původu, které jsou tělu vlastní. Proto je organismus lépe přijímá. A navíc jsou bez barviv, což ocení nejedna starostlivá maminka.

Mami, já tam chodit nechci

Pozorujete, že se vaše dítě vyhýbá školní docházce a stěžuje si často na neurčité bolesti břicha nebo hlavy? Přidávají se k tomu žádosti o odvoz autem nebo o peníze, i když dítě nedokáže udat žádný věrohodný důvod? Zpozorněte! Může jít o signály, že se vaše dítě stalo obětí šikany. Bohužel obětí kteroru se může stát prakticky kdokoliv, nejčastěji se jím stává dítě, které se nějak vymyká ať už vzhledem (brýle, obezita, šilhání, malá fyzická síla), nebo sociálním statusem (oblékání, vlastnictví mobilního telefonu, rasová odlišnost apod.). Rozhodně nepodceňujte situaci.Šikanování zanechává na své oběti vážné následky, jako je psychická deprivace, poruchy spánku, nebo dokonce sebepoškozování.

Jak situaci řešit? V rámci prevence seznamte vaše dítě s možným nebezpečím a jednotlivými projevy šikany, u menších dětí např. pohádkovým příběhem. Ubezpečte ho, že s vámi může o svých trápeních a obavách mluvit, a že stojíte na jeho straně. V případě podezření z šikany si zjistěte všechny dostupná fakta o útoku a sjednejte si osobní schůzku ve škole. Nenechejte dítě, aby situaci řešilo samo, většinou na to totiž nestačí. Ani vy, ani škola nečiňte kroky bez kvalifikované odborné pomoci. Nahodilé vyšetřování bez promyšlené a neodborné strategie může způsobit víc škody než užitku. Výsledkem musí být vždy efektivní vyřešení situace a ochrana vašeho dítěte.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.