Propadněte zlozvyku

Propadněte zlozvyku

Vaše vůle taky potřebuje oddech, aby byla pořád pevná a zvládla nápor každodenních úkolů. Dovolte proto sami sobě se trochu rozptýlit. Odborníci ze Psychology Today tvrdí, že když zaujmete tu správnou strategii, z rozptylovačů pozornosti se stanou její pomocníci. Tak honem na YouTube a jedeme!

Reality show

Všichni jsme byli vychováni v tom, že televize je žrout času a taky rozumu.

A reality show jsou nejhorší. Podle psychologů ovšem záleží na tom, na jakou soutěž se díváte. Pevná vůle je totiž prý do jisté míry nakažlivá. Takže když budete sledovat jiné lidi, kolik vynakládají úsilí, aby zhubli, čelili svým strachům či si plnili sny, vás samotné to – v dobrém – poznamená. V reálném životě se budete víc snažit. Proč to nevyzkoušet?

YouTube

A za odměnu písničku! Když jste unavení z dlouhé práce, je podle odborníků malé odskočení si na YouTube tou nejlepší cestou, jak se motivovat k další práci. Pusťte si oblíbenou písničku nebo třeba jen roztomilá koťátka, jak si hrají s klubíčkem. Výzkumy ukázaly, že sledování zábavného videa působí na vůli jako nabíječka na mobil: hned bude víc čárek a síly na řešení obtížných úkolů.

Svačina

Abychom se mohli soustředit a naše vůle nás udržela v produktivní fázi co nejdéle, mozek potřebuje ohromné množství energie. Víc než na cokoli jiného. Pokud je hladina cukru v krvi příliš nízká, mozek má problém a schopnost soustředění ochabuje. A každá činnost je náročnější a náročnější. Když si dopřejete svačinku s obsahem sacharidů, mozek se vrátí do šéfovského křesla.

Šlofík

Neboli siesta. Část zeměkoule ji praktikuje a vy to dělejte také, pokud vám to okolnosti dovolí. Není to rozmazlenost, ale rozumný krok. Pevná vůle nejvíc funguje ráno, když je mozek osvěžený spánkem. Postupem dne ochabuje a je čím dál náchylnější popouštět uzdu nejrůznějším pokušením, takže produktivita klesá. Spánek po obědě podle několika výzkumů zlepšuje náladu, snižuje stres a zostřuje soustředění.

Espresso

Přemíra kofeinu škodí soustředěnosti, ale to zřejmě víte ze své zkušenosti. Když nastavíte správnou dávku, může vám naopak pomoct. Studie ukázaly, že malé množství kofeinu vhodně a hlavně vyváženě stimuluje autonomní nervový systém, takže vaše tělo je pak imunní k dalším narušitelům pozornosti. Kofein taky zlepšuje náladu.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.