Ochucené vody alias Zákeřné cukřenky

Ochucené vody alias Zákeřné cukřenky

Tváří se zdravě, ale příliš zdravé nejsou. Mají zahnat žízeň, nicméně ji spíše přivolají. Hlavní vinu má velké množství skrytého cukru. Spotřeba sladkých nápojů je u nás vysoká, ochucených vod zvláště. Výsledek? Tloustneme po vodě.

60 a víc

Je hodnota glykemického indexu slazených vod, tedy vysoká. Znamená to, že dokážou pořádně zahýbat s hladinou cukru v krvi a brzy po nich vyhládne. Nadměrný příjem cukru, převyšující potřeby organismu, vede k jeho přeměně na tuky a je základem pro vznik celé řady závažných chorob: obezity, cukrovky 2. typu a kardiovaskulárních nemocí. Navíc slazené nápoje ovlivňují chuťové preference. Jakmile děti naučíte na sladkou chuť vody, jen velmi nerady budou pít tu obyčejnou. A netýká se to jen dětí. Za poslední roky se chuť potravin na škále kyselá-sladká posunula směrem ke sladké. Spousta lidí (i dospělých) tak má problém vypít obyčejnou vodu, protože jim nechutná.

Po cukru se hloupne

Cukr v limonádách má negativní vliv nejen na naši figuru a zdraví, ale i na paměť. Pravidelné pití slazených nápojů snižuje schopnost učit se, nejvíce jsou ohroženi dospívající, kteří mají sladké nápoje zvlášť v oblibě. Ukázala to nedávná studie vědců z Univerzity Jižní Kalifornie, kteří vliv cukru na m oz ek testovali na krysách.

2000 kJ

Tolik energie obsahuje litr slazené vody. Jsou to ‚prázdné‘ kalorie, které kromě energie tělu nepřinášejí žádné jiné živiny. Navíc jde o zhruba čtvrtinu denního energetického příjmu průměrné ženy. Pokud k němu ještě přihodíte snídani, oběd a večeři, na které máte nárok, abyste neměli hlad, budete za týden o půl kilogramu tuku těžší. Kdo pití sladkých vod nekompenzuje pohybem, bude tloustnout.

Jak se cukr mění v tuk

Organismus potřebuje energii neustále, i ve spánku. Univerzálním palivem pro naše tělo je glukóza – jednoduchý cukr, na něj organismus v konečném výsledku tráví všechny sacharidy. Pokud přijímáme více sacharidů, než potřebujeme nebo dokážeme využít, ukládá se cukr do zásob (svalový a jaterní glykogen). Jakmile je zásobárna jaterního glykogenu plná, játra přeměňují cukr v mastné kyseliny, které se vracejí zpět do krve a ukládají na horší časy do tukových buněk – kamkoliv včetně oblíbených partií jako jsou boky, hýždě, břicho… A my tloustneme. Tuk se ukládá i v orgánech (játrech, ledvinách, srdci), ochromuje jejich činnost, zvedá krevní tlak a přispívá k vzniku cu krov ky 2. typu.

Co s tím?

Pijte vodu. Pokud jste zvyklí na sladkou chuť vody, úplné vyřazení slazených nápojů by mohlo zavinit nedostatečný příjem tekutin. Začněte proto pozvolna pitím přiměřeného množství nápojů slazených nekalorickými či nízkokalorickými sladidly. Vedle umělých sladidel je možné sáhnout po sladké trávě stévii, která pochází z Paraguaye, ale pěstovat ji můžete i doma, má dvěstěkrát větší sladivost než cukr a minimum kalorií. Ani ta ale návyk na sladkou chuť neřeší. Nejlepší totiž je si na ni vůbec nezvykat.

Co byste musela dělat, abyste spálila 1 litr slazené vody?

1 hodinu běhat rychlostí 9 km/hod

1 hodinu intenzivně cvičit aerobik

2 hodiny hrát badminton nebo ping-pong

1 hodinu cvičit aqua aerobik

1 hodinu a 15 minut hrát tenis

(údaje platí pro 60 kilogramovou ženu, zdroj: www.stob.cz)

189 litrů za rok

Tolik podle statistik dělá spotřeba sladkých limonád na osobu v Česku. Průměrný Čech tak vypije jen ve sladkých nápojích zhruba 9,5 kg cukru za rok.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.