Nemoc z povolání: Syndrom karpálního tunelu

Nemoc z povolání: Syndrom karpálního tunelu

Pokud pracujete s počítačem, jezdíte často na kole nebo po večerech pletete, jste žhavým adeptem na syndrom karpálního tunelu. Je to nepříjemné, je to bolestivé a dokáže to pořádně zkomplikovat život. První, co si pořiďte, je powerball. A taky se začněte mnohem víc pozorovat.

Se syndromem karpálního tunelu se v Česku léčí pětatřicet tisíc lidí. Nejčastěji se objevuje po čtyřicátém roce života, zejména u žen. „V naší nemocnici operujeme přibližně sedmdesát procent žen, často kolem padesátky. Obvykle jde o ženy, které pracují u počítače a chronicky přetěžují zápěstí při nevhodném uzpůsobení klávesnice. Onemocnění se často vyskytuje také u švadlen a profesionálních řidičů, cyklistů, řezníků nebo lidí, kteří pracují s ručními vibračními nástroji, například se sbíječkou,“ říká Michal Filip, primář neurochirurgického oddělení Krajské nemocnice Tomáši Bati ve Zlíně. Syndrom karpálního tunelu však může být také důsledkem zánětu žil nebo vazů, metabolických změn, nadváhy, revmatických potíží nebo těhotenství, kdy tělo zadržuje vodu a vznikají otoky.

Stlačená štěrbina

Karpální tunel je úzká štěrbina v oblasti zápěstí ohraničená ze tří stran zápěstními kůstkami a ze strany čtvrté pevným zápěstním vazem. Tunelem prochází do dlaně devět šlach a mediánní nerv přenášející vzruchy z mozku. Jestliže je na zápěstí kladen dlouhodobý tlak, dochází k útlaku mediánního nervu, což se projevuje bolestí a brněním prstů především v klidovém režimu, v noci nebo po probuzení. Ruka je neobratná, méně citlivá a je oslaben její stisk. V některých případech může docházet i k vystřelování bolesti do předloktí, lokte, vzácně až do ramene. Za předpokladu, že začnete jednat včas a přestanete na zápěstí vyvíjet tlak, je onemocnění zpočátku vratné. Pokud však bude stlačování nervu pokračovat i nadále, hrozí přechod do chronické fáze, stupňování bolestí, až nakonec nezbude jiné řešení než operace.

S mravenčením do ordinace

Pokud mravenčení prstů přetrvává, zápěstí otéká a bolesti jsou intenzivnější, návštěvu lékaře neodkládejte. „Většinou pak totiž dojde k tomu, že se potíže zhoršují. Mravenčení a bolest vystřeluje až do ramene, paže je neobratná, ruka ztrácí na ohebnosti, což pacienta omezuje v běžných činnostech, jako je třeba zapínání knoflíků. Známkou těžšího postižení je úbytek svaloviny dlaňového masivu palce,“ upozorňuje MUDr. Michal Filip. Vyšetření ruky pomocí přístrojové elektromyografie (EMG), při kterém lékař změří vodivost nervů a zjistí závažnost postižení, je pro stanovení adekvátní léčby zásadní.

V lepším případě pomohou ortézy

Včasné vyšetření a stanovení anamnézy může do několika měsíců zmírnit příznaky onemocnění, či dokonce vést k úplnému vyléčení, tedy za předpokladu, že budete dodržovat lékařská doporučení. V první řadě je zapotřebí vyvarovat se činnostem, při kterých dochází k přetěžování svalů zápěstí, a monotónním pohybům. Kromě vodoléčby, obstřiků či polykání léků s protizánětlivým a analgetickým účinkem lékaři doporučují nošení ortéz, které zápěstí znehybní, čímž dojde k eliminaci většiny nepříznivých vlivů působících na nerv a ten má lepší podmínky pro regeneraci.

K hojení pomůže také pravidelné přikládání studených obkladů a dlouhodobé užívání kvalitních doplňků stravy, které obsahují bromelin a vitamin B6, který pozitivně působí na krevní oběh a zmírňuje zánětlivé procesy v nervové tkáni. Přírodními zdroji vitaminu B6 jsou pšeničné klíčky a otruby, pivovarské kvasnice, neloupaná rýže, vejce nebo arašídy. V léčbě syndromu karpálního tunelu pomůže také fyzikální terapie, chiropraxe či akupunktura.

Zákrok trvá dvacet minut

Pokud konzervativní léčba nemá žádný efekt a dojde k plnému rozvinutí nemoci, nezbývá nic jiného, než jít na operaci. Ale žádné strachy – jedná se o nenáročný zákrok, který se provádí ambulantně a trvá kolem dvaceti minut. Chirurg provede v lokální anestezii podélný 3 až 4 cm dlouhý řez těsně nad zápěstím a prořízne příčný vaz v zápěstí, čímž dojde k uvolnění struktur v karpálním tunelu. Pokud nenastanou žádné komplikace, ke kterým však dochází jen velmi zřídka (může dojít například k zánětu v ráně), máte po dvou dnech po problémech. Poté musíte dodržovat pooperační opatření, to znamená chodit na pravidelné kontroly a převazy, provádět tlakovou masáž jizvy, která pomůže lepšímu prokrvení a odplavení odpadních látek, prvních deset dní po operaci udržovat ránu v suchu a čistotě, aby nedošlo k infekci, a provádět důkladně všechny cviky, které vám fyzioterapeut doporučí. Zhruba po měsíci dojde k plnému obnovení funkcí ruky a po dalších dvou měsících můžete začít zápěstí plně zatěžovat.

***

Zásady prevence u počítače

Snažte se udržet zápěstí v rovině. Ohnutí nahoru či dolů omezuje průtok krve, což vede k otoku, který může způsobit strukturální změny nervu a oslabení okolních svalů.

Pořiďte si speciální podložku pod zápěstí, která vám pomůže udržet zápěstí rovně propnuté.

Každé dvě hodiny dopřejte ruce oddych a proveďte krátkou rozcvičku: důkladně protáhněte paže, zápěstí, ramena a krční svaly. Pravidelně si masírujte a protahujte prsty, ohýbejte zápěstí nahoru a dolů a zavírejte a otevírejte ruce, abyste zabránili otokům.

Klaudie Racková

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.