Dědičnost: Protože babička měla osteoporózu, měla by vnučka zbystřit

Dědičnost: Protože babička měla osteoporózu, měla by vnučka zbystřit

Když si prohlížíme staré rodinné fotky, vracíme se do minulosti. Ale budeme-li pozornější, můžeme najít klíč k přítomnosti a zároveň varování do budoucna. Ohledně našeho zdraví. Takže až se příště budete prohrabovat vzpomínkami, věnujte pozornost zarudlým tvářím či shrbeným zádům svých příbuzných.

Dívám-li se na rodinné fotky já, vidím krásné štíhlé nevěsty. Ale na dalších obrázcích už se ženy našeho rodu mění – znatelně tloustnou. Je patrné, že přibraly v těhotenství a váhu už se jim nikdy nepodařilo vrátit. Rodinná kletba štítná žláza začne bláznit právě vlivem rozbouřených hormonu během těhotenství.

Protože o kletbě vím, hlídám se. Vyšetření žádnou odchylku neukazují. Štítnice se neozvala ani v těhotenství, váha se mi vrátila do obvyklých hodnot během pár týdnu. Znamená to, že se mě rodinné prokletí nemusí týkat?

Nemusí, protože jak jsem se dozvěděla od endokrinoložky profesorky Zdenky Límanové, poruchy štítné žlázy se dědí v ženské linii – ale do té vstoupil muž, můj otec, který dispozice nepodědil. Dcery jeho sestry ovšem ano a jedna z mých neteří už také nabírá na váze a potřebuje endokrinologa.

Kromě toho má úporné akné, které se jí nechce pustit, přestože pubertu má už zdárně za sebou. Když ještě žil děda, radil jí, jak na něj: určitě nemá chodit na slunce, ale vyzkoušet to horské. A nevymačkávat, Michalko, hlavně nevymačkávat! Jeho empatie byla dojemná, přestože se nedalo předpokládat, že by zrovna on byl odborníkem na dermatologii. Když jsme po jeho smrti vyklízeli staré fotky, vypadla na nás jedna z jeho mládí, byl na ní zezadu nahý do pul pasu, záda plná pupínku. Uvědomili jsme si, že Michale radil z vlastní zkušenosti, on opravdu věděl, co to znamená mít pořádně rozjeté akné. Na fotkách jsme dohledali, že dokonalou plet mel jen málokdo z toho rodu.

Přenos akné z rodičů na děti není žádná vzácnost. Pokud nemocí trpí oba rodiče, postihnou ošklivé pupínky jejich potomky s poloviční pravděpodobností. Neteř nezdědila nemoc jako takovou, ale její spouštěče: nadprodukci kožního mazu a uzavírání vývodů mazových žláz. Aktuální výzkumy ukazují, že se na tom podílí mnoho různých genů, pravděpodobně i ty, které řídí hladinu mužských hormonů v ženském těle.

Vypnout rizikové faktory

I kdyby neteř o dědičném riziku věděla už před propuknutím akné, nemohla by s tím celkem nic dělat. U mnoha jiných nemocí, které se v rodině předávají a které můžeme rozpoznat na starých rodinných fotografiích, je to ale jinak. Tyto nemoci se nedědí automaticky. Zděděná je pouze náchylnost k nim, takzvaná predispozice. To nám dává rozhodující výhodu. Protože navzdory predispozici máme šanci udělat našim genům čáru přes rozpočet tím, že vypneme všechny další rizikové faktory.

To platí například u osteoporózy, onemocnění, při kterém dochází k řídnutí kostí. Ta sice postihuje především starší ženy, vzniká ale mnohem dříve. Trpěla-li touto nemocí babička, matka nebo také teta, je to na fotkách většinou poznat. Ženy se s přibývajícím věkem zmenšují nebo se u nich objeví hrb. Jelikož při osteoporóze roste riziko zlomenin už ve fázi, kdy ještě deformace kostí není patrná, může se stát, že se postižený na rodinných fotografiích už ve středních letech často objevuje se sádrou. Maximální hustota kostí a pozdější ubývání kostní hmoty jsou geneticky podmíněné. Pokud jsou geny defektní, předává se tato informace dál a vzniká vysoké riziko onemocnění osteoporózou. Je to ale právě jen riziko, nikoli jistota, protože rozhodující pro vypuknutí nemoci jsou vnější faktory. A ty můžeme ovlivnit. Dokonce do té míry, že riziko klesne na minimum. V případě osteoporózy to znamená sportovat, aby se posílily kosti. Zejména ve věku do 25 let, kdy se tvoří jejich tkáň.

Sport je důležitý také u extrémně dědičných křečových žil. Vyhnout se jim úplně nelze, důležité je ale nezhoršovat je. Kromě nedostatku pohybu jim nahrává také nadváha, statické zatížení dlouhým stáním a sezením, u žen pak hormonální kombinovaná antikoncepce s estrogeny,“ upozorňuje specialista na křečové žíly lékař Ota Schütz.

Jeden gen nestačí

U mnoha velmi rozšířených nemocí, jako jsou například astma, vysoký tlak nebo dna, se ukázalo, že jejich příčina není v poruše jednoho genu, ale že jsou ovlivněny mnoha různými geny. A tyto malé odchylky nezpůsobují nemoc jako takovou, ale zvyšují náchylnost k ní. Aby nemoc propukla, musí se spojit více genetických rizik s příslušnými vnějšími faktory.

Nám to dává prostor chovat se tak, aby škodlivé účinky pozměněných genů – špatných genů – nenarušily rovnováhu organismu. Toto chování je rozhodující, nejsme tedy vydáni genetice napospas.

Dědečkův vysoký tlak

Má-li například váš dědeček vysoký krevní tlak, zdědil k němu predispozici i jeho vnuk. Vysoký tlak většinou na druhých nepoznáte, ale na starých fotkách na něj může ukazovat zarudlý obličej. Předpokládá se, že na regulaci krevního tlaku se podílí několik tisíc genů. Ještě že tak: kdyby náš krevní tlak reguloval jen jediný gen, měla by jeho porucha fatální následky. Takto si systém snáze udrží rovnováhu.

Pokud člověk o genetické zátěži ví (nebo našel na fotkách dědečka s rudým obličejem), měl by si nechat pravidelně měřit tlak. Dlouhodobá zátěž, kterou tato nemoc představuje pro stěny cév, zvyšuje riziko kardiovaskulárních nemocí. Člověk s vysokým tlakem by měl pravidelně sportovat, vyvarovat se nabírání kil a jíst hodně ovoce a zeleniny. Když to vnuk zmíněného dědečka bude vědět, může si významně prodloužit život.

Moje neteř už ví, že s dispozicemi k akné nic nenadělá. Utěšuje se ale, že těsně před třicítkou dostanou její mazové žlázy rozum. Prohrabováním ve fotkách zjistila, že u většiny stejně,postižených‘ příbuzných se to stalo…

***

ŠPATNÉ KOSTI

Shrbené držení těla a mnoho zlomenin muže znamenat osteoporózu. Predispozice k této chorobě, kdy dochází k úbytku kostní hmoty, se mohou přenášet na další generace. O tom, jestli se choroba opravdu projeví, ale rozhodují vnější faktory. Nemoci můžete předcházet dostatkem vápníku ve stravě a pravidelným pohybem, což vede k posilování kostí.

VYPADÁVÁNÍ VLASŮ (takzvanou androgenní alopecii) muži nedědí po svých otcích, ale po dědečcích z matčiny strany. Vinu nese genetický defekt, kvůli kterému vlasové váčky přecitlivěle reagují na mužské pohlavní hormony (androgeny). Tato dědičná vloha je uložená v matčině chromozomu X.

SENNÁ RÝMA A EKZÉM

U alergiků se dědí dispozice k nadprodukci bílkoviny IgE při kontaktu s látkami, které způsobují alergické reakce. Projevy alergie se mohou s věkem měnit. Otcova senná rýma a atopický ekzém jeho dcery mají stejný genetický podklad. Může se ale stát, že dědičný základ,přeskočí‘ jednu generaci, takže se vyplatí všímat si zarudlých nosů i u dědečků.

U dítěte, jehož jeden rodič trpí alergií, je riziko vzniku alergického onemocnění 30 %. Jsou-li alergiky oba rodiče, zvyšuje se riziko na 60 %.

Rodinné fotky jsou dobrý základ k pátrání po genech předávaných z generace na generaci. když budete znát své výchozí podmínky, máte velkou šanci, že si dlouho uchováte zdraví genetice navzdory.

KRÁTKOZRAKOST

Některé studie dokonce naznačují, že určité riziko vzniku oční vady nesou nejen děti, ale mnohdy až třetí generace (vnoučata). A to i když jejich rodiče nejsou krátkozrací.

V rodinách, kde jsou oba rodiče krátkozrací, potřebuje brýle na dálku až 60 % dětí.

ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

Předává se v ženské linii. Dětský lékař by měl o rodinné anamnéze vědět, protože neléčená může dívce zkomplikovat dospívání. Problémy se štítnou žlázou vypuknou nejčastěji v pubertě, v těhotenství a v období menopauzy.

Hypofunkce štítné žlázy se projeví nabíráním na váze a menší výkonností Zpomaluje se také metabolismus a pohyby střev.

SRDCE

Predispozice k ischemické chorobě srdeční je jeden z hlavních rizikových faktorů, které mohou vést k srdečnímu infarktu. Přenáší se mužským chromozomem Y z otce na syna. Dědičné riziko sice podstatně zvyšuje pravděpodobnost srdeční choroby, neznamená ale, že k ní opravdu dojde. Lidem s touto predispozicí se doporučuje vzdát se např. tučných jídel a nikotinu.

Pradědečkovy problémy se srdcem se mohou přenést přes syna a vnuka až na pravnuka.

RAKOVINA PRSU

Na poškozené geny většinou ukazuje, když rakovinu prsu (a)nebo vaječníků mělo více žen z rodiny, nebo nemoc u některé vypukla v nízkém věku. Pak je třeba chodit na časté prohlídky. Nechat si hned odstranit prsa jako Angelina Jolie nutné není.

To, že měla babička rakovinu prsu, nutně neznamená, že předala dědičnou dispozici své dceři a vnučce.

KŘEČOVÉ ŽÍLY

Má-li jeden z rodičů křečové žíly, potomci je zdědí na 80 %. „Nacházejí-li se křečové žíly u obou rodičů, pravděpodobnost jejich vzniku u dětí dosahuje 90 %,“ vysvětluje MUDr. Ota Schütz ze Žilní kliniky. Původ křečových žil je v nedostatečnosti pojivové tkáně, nedostatečné tvorbě kolagenních a elastických vláken, která v žilní stěně místy chybějí. Vzhledem k tomu, že se ,křečáky‘ vytváří na genetickém podkladě, vyskytují se v různých formách u jedinců s dispozicí během celého života.

Na dispozici ke křečovým žilám mohou ukazovat tzv. metličky, mají stejný genetický základ.

DNA

Nemoc propukne jen za předpokladu, že se k predispozici přidají další faktory jako nadváha, konzumace alkoholu nebo strava bohatá na puriny, látky obsažené především v masu, uzeninách a mnoha druzích ryb. Ženy jsou až do přechodu chráněné před dnou estrogenem, pak jsou vystaveny stejnému riziku jako muži.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.