Nudu do vašeho vztahu nepouštějte, zničí ho!

Nudu do vašeho vztahu nepouštějte, zničí ho!

Partnerství nemusí zajít na úbytě jen kvůli velkým hádkám či průšvihům, jakými jsou násilí, nevěra nebo alkoholismus. Konec někdy přichází plíživě, když muž se ženou dovolí, aby jejich vztah ovládla každodenní nuda. Naštěstí o sobě dává včas vědět varovnými příznaky.

Nuda, rutina, šeď. Rozvodoví právníci tvrdí, že lidé se čím dál častěji rozvádějí z banálních příčin, kvůli nimž by je to dříve nenapadlo. „Lidé se v partnerství vždycky po čase nudili, ale v minulosti se s tím smířili,“ uvedla vztahová poradkyně Christine Northam. Podle ní však lidé dnes očekávají, že je manželství či jiné dlouhodobé partnerství bude neustále naplňovat a bavit, ale přitom na tom často nejsou ochotni pracovat. Jak se to pozná? Třeba tak, jak ukázal jeden průzkum – podle něj trvá manželská romantika v průměru dva roky, šest měsíců a dvacet pět dní. Po této době ženy přestávají doma nosit make up, výrazně klesá frekvence mazlení a objevují se výčitky týkající se polohy prkénka na toaletě. A k tomu všemu přistupuje pocit, že vztah se nikam nevyvíjí, že je nudný. Ale když si dáte pozor na varovné příznaky, dokážete tuto hrozbu odstranit. Které to jsou?

První varování: odchod do postele v různou dobu

Možná považujete ložnici za místo, kam se chodíte schovat – číst si, sledovat filmy nebo i jíst, a proto do ní zalézáte mnohem dříve, než váš partner. Občas to nevadí, ale pokud to děláte denně, je to špatně. „Možná jste zahlcena starostmi v práci, péčí o děti a ani s partnerem to úplně neklape, ale musíte hledat rovnováhu,“ vysvětluje poradkyně Northam. Podle ní má společné mazlení a usínání nepřekonatelný význam. Proto alespoň jednou týdně usínejte společně.

Druhé varování: nezájem o starosti druhého

Než byste vyslechla, jakou motorku by si váš partner rád koupil, raději vydrhnete celou kuchyňskou linku? To bývá celkem patrná změna. Zatímco v minulosti jste se zeptala třeba i na to, jak dopadla fotbalová liga, teď se vaše konverzace omezuje na nutnou výměnu praktických informací. Rodinný terapeut Andrew G. Marshall přitom říká: „Musíte spolu mluvit, a to i proto, že debata dvou partnerů plná argumentů i souznění, je jednou z nejintimnějších věcí, které se mezi nimi mohou odehrávat.“ „Buďte k sobě v hovorech upřímní, abyste se navenek usmívali a uvnitř byli naštvaní, to také nemá cenu,“ dodává Marshall.

Třetí varování: místo společného programu raději zůstanete sedět u televize

Některé páry se spolu budou šťastně večer co večer dívat na televizi a vydrží jim to navěky. Po náročném pracovním dni to může být docela dobrý relax, takže pokud oba milujete sarkasmus doktora House, není důvod, proč si to potěšení nedopřát společně. Pokud to pokud ale někomu z dvojice nevyhovuje, měli byste alespoň na některé dny vymyslet program, který bude vyhovovat oběma, i kdyby to mělo být pro oba něco nového. Co třeba lekce tanga? Nebo věnujte večer plánování rodinné dovolené. „Nejen společné zájmy jsou důležité, musíte hledat také zájmy nové,“ radí Marshall, kudy z partnerské rutiny.

Čtvrté varování: srovnáváte váš život s jinými páry

Kdo by se závistivě nepodíval na pár, který si i po letech soužití hluboce hledí do očí, hladí se a u něhož je zjevné, že se partneři navzájem přitahují? Ale pozor, může to být jen váš dojem. „Chodí za mnou spousta párů, které jejich okolí považuje za dokonalé, ale oni se tak rozhodně necítí,“ popisuje ze svých zkušeností rodinný terapeut Andrew G. Marshall. Vnější projevy jsou totiž jen jedna věc. Navíc sama touha po dokonalosti je nakonec poněkud nudná.

Páté varování: sex začíná být nudný

Nudíte se při sexu s partnerem. On na tom asi bude podobně. Ostatně nový britský průzkum, který provedla jedna tamní webová erotická seznamka, ukázal, že nejčastějším důvodem, proč jsou muži nevěrní, je právě nuda. Podle Marshalla spolu prostě lidé musí o sexu mluvit, především o tom, jaké jsou v tomto ohledu jejich potřeby, a to tím naléhavěji, čím déle spolu žijí. A pomáhá si přirovnáním. „Pokud budete chodit patnáct let do jedné restaurace, budete se nudit.“ Připouští i to, že se vkus lidí může během let měnit. Když se o tom budete bavit, začněte každopádně tím, co se vám na vašem sexuálním životě líbí, a až pak přejděte spíše formou náznaků k tomu, co byste rádi změnili.

Radka Wallerová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.