Jak se slaví Vánoce ve světě? Asi budete překvapeni…

Jak se slaví Vánoce ve světě? Asi budete překvapeni…

Jak se slaví české Vánoce tak nějak tušíme všichni, i když v každé rodině získávají vánoční zvyky svou vlastní podobu. Jak se ale nejkrásnější svátky roku slaví v rozličných koutech světa?

Francie

Ježíšek se ve Francii jmenuje Pere Noël, tedy starý vousatý muž, který nosí dárky a pohybuje se na létajících saních, do kterých jsou zapřažení soby. O Vánocích se v zemi galského kohouta podávají krůta, vánoční poleno, což je dezert, dále pak šneci a žabí stehýnka. Hlavní vánoční svátek připadá na 25. 12. a Francouzi si ten den do domu podle tradice zvou bezdomovce, sirotky, vězně či chudé.  Den předem si děti dávají své vyčištěné boty na speciální místo v domě a čekají, že jim je Pere Noël naplní dárky, může se ale také stát, že budou vyplacené plácnutím od Pera Fouettarda (Otec Políček), jenž doprovází Pera Noëla.

Anglie

V době, kdy ještě svět nezaplavil Santa Claus, roznášel dárky Father Christmas, dětem je dával do punčoch pověšených na krbu, nebo do povlaků na polštář nachystaných na posteli. Dnes už děti vousatý pán v noci nenavštěvuje. Děti sepíší svá přání a dopis hodí do krbu. Dárky se rozbalují 25. prosince ráno. Ke slavnostnímu obědu se poté podává krocan s kaštanovou nádivkou, později pak tradiční pudinky.

USA

Vzhledem k velké různorodosti jednotlivých států, jsou Vánoce v různých koutech Ameriky značně odlišné. Na Havaji Vánoce odstartuje příjezd Vánoční lodi naložené vánočními pokrmy.
24. prosinec je většinou normální pracovní den, volno bývá až 25. prosince, kdy probíhají hlavní oslavy a 26. se jde už zase do práce.

Německo

Dárky nosí v Německu Christkind a pomáhá mu v tom vítr, na severu děti navštěvuje Weihnachtsman. Nejčastěji se u našich západních sousedů večeří ryba.

Ukrajina

Na Ukrajině stále užívají juliánský kalendář, tudíž jejich Vánoce připadají až na 7. ledna.
O Štědrém večeru se ukrajinské hospodyně nezastaví, musí totiž připravit hned dvanáct různých pokrmů. Dárky roznáší Děda Mráz.

Austrálie

O vánočních svátcích si v na druhé polokouli užívají teploty kolem třiceti stupňů a díky své poloze slaví Vánoce mezi prvními, my až od 11 hodin déle. Slaví se zde podobně jako v Británii a USA, jen složení slavnostních pokrmů je vzhledem k počasí odlišné. Podávají se například mořské plody, saláty a zmrzlina.

Čína a Japonsko

Číňané Vánoce spíše neslaví, mnohem více se zaměřují na oslavy příchodu čínského Nového roku, který se slaví mezi 21. lednem až 21. únorem.  Hodně podobně je na tom i Japonsko, kam ale proniká komerce z USA. Nicméně dárky zatím hlavně nosí duch Hoteisho, kterému neunikne žádný zlobivec, jelikož má oči i vzadu na hlavě.

Švédsko

Ve Švédsku je kupodivu symbolem Vánoc kozel, což ostatně ví každý, kdo v době vánočních svátků navštíví obchodní dům Ikea.

Afrika

V Africe se Vánoce slaví v době letních prázdnin. Dárků si místní dávají minimálně, obdarovávají hlavně děti a to převážně praktickými dárky. K večeři se servíruje rýže, vařené maso a ovoce.

Island

Island má vzhledem ke své poloze zcela jiné tradice než ve zbytku světa. Řádí tu vánoční skřítci – Jólasveinar, kteří se 12. prosince vydávají postupně do měst. Kdysi to bývali podlí skřítkové, kteří páchali jen samé lotroviny. V dnešní době nosí dárky hodným dětem, které si nachystaly za okno botu. Důležité také je, aby každý Islanďan dostal něco nového na sebe, jinak ho totiž může sežrat vánoční kočka.

Itálie

V Itálii Vánoce moc neprožívají. Štědrý večer spíše připomíná setkání s přáteli.

Lucie Fumfálková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.