Rozpoznat mužskou plodnost není složité

Rozpoznat mužskou plodnost není složité

Říká vám něco zkratka AGD? Asi ne, a je to velká škoda. Jde totiž o velmi jednoduchý a podle všeho zaručený způsob, jak zjistit kvalitu spermií, potažmo neplodnost u mužů.

Stále více párů se potýká s problémy při početí dítěte. Podezření na selhání ze strany muže se obvykle řeší lékařským vyšetřením a vyhotovením spermiogramu, tedy mikroskopickým vyšetřením, díky němuž se zjistí množství a pohyblivost spermií. Podle pracovníků univerzity v americkém Rochesteru ale nic z toho není nutné. Stačí obyčejné pravítko nebo krejčovský metr.

Začalo to u potkanů

AGD je zkratka pro androgenitální vzdálenost, což je vzdálenost mezi šourkem a análním otvorem. Muži, u nichž je AGD menší než průměr, mají nižší kvalitu spermatu. Podle zjištění vědců je u nich až sedmkrát větší pravděpodobnost neplodnosti.

Vše začalo v roce 2005, kdy si doktoři všimli, že kratší AGD souvisí u novorozených chlapců s podprůměrnou velikostí penisu. Začali tedy pátrat po dalších souvislostech. Nejprve zkoumali potkany, u nichž se ukázalo, že samci s menším AGD mají problémy s plodností. Zbývalo teorii vyzkoušet na lidech. V roli pokusných králíků se ocitli dobrovolníci z řad vysokoškolských studentů, kterým výzkumníci změřili AGD a zároveň jejich ejakulát podrobili standardnímu zkoumání pod mikroskopem. Výsledky byly jednoznačné. Muži s podprůměrným AGD měli spermie ve výrazně horší kvalitě.

Zásadní je číslo 52

Vzdálenost mezi šourkem a řitním otvorem se vyvíjí mezi 8. a 14. týdnem nitroděložního vývoje a hlavní vliv mají pohlavní hormony, zejména testosteron. Čím většímu množství je plod vystaven, tím větší má AGD.

Vědci samozřejmě zjistili průměrné AGD, což je 52 milimetrů. Pokud má muž tuto hodnotu menší, hrozí u něj neplodnost, čím je naopak toto číslo větší, tím spolehlivějším je „ploditelem”.

Autoři výzkumu upozorňují, že klasický spermiogram je mnohdy nespolehlivý, protože kvalita ejakulátu může značně kolísat v závislosti na vnějších faktorech jako je stres, únava nebo nemoc. Naopak měření AGD je trvalé a jednoznačné.

sip.denik.cz

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.