Sex po padesátce: Jak na to?

Sex po padesátce: Jak na to?

V období menopauzy ženy ztratí šedesát procent testosteronu, který měly ve dvaceti. I proto se po padesátce například hůře vzruší a také zjišťují, že jejich orgasmus je mnohem méně častý a méně silný než byly zvyklé. Znamená to konec? „Ani náhodou, to jen ženy na sexualitu zbytečně rezignují, a někdy dokonce mnohem dříve než v klimakteriu,“ říká lékařka Helena Máslová.

Používej to, nebo o to přijdeš!

Podle lékařky Máslové je to úplně zbytečné, třebaže jsou případy, kdy k tomu ženu nutí její vlastní manžel. „Kdysi mi můj otec řekl tajemství – ženy nemají rády nemocné muže a muži nemají rádi neplodné ženy. Mnohokrát jsem skutečně byla svědkem situace, kdy muž opustil ženu poté, co se nechala sterilizovat nebo když přišla o dělohu. Do stejného ranku patří i pověstné opouštění padesátiletých manželek pro dvacetileté slečny. Opravdu existuje jistý typ mužů, pro které je erotická role hlavní hodnotou ženy a ostatní ignorují,“ říká Máslová.

Pokud ale takového muže doma nemáte a všechno ostatní vám funguje, zapomeňte na to, že jste se ocitla uprostřed menopauzy. Američané rádi používají přísloví ‚Používej to, nebo o to přijdeš!‘ (Use it or lose it). To platí pro všechno, paměť a sex nevyjímaje. Když není používán, ‚mozek pod sukní‘ usne, ale hlavně dojde i k fyzickým změnám – šest měsíců bez sexu může vést ke zúžení pochvy, jež způsobí, že pohlavní styk bude pak nepříjemný, nebo dokonce nemožný. Zkuste se na to podívat tak, že prožíváte období, kdy už si nemusíte dělat starosti s antikoncepcí, PMS, bolestivými křečemi a spol. Je to jako začít znovu a s vylepšenými pravidly.

Mluvit, mluvit, mluvit

Nejste-li se svým sexuálním životem spokojená, nikdy s tím nezůstávejte sama. Podle statistik souvisí až 95 % sexuálních problémů s psychikou, takže odborníci radí: o svých problémech mluvte. Nejdříve s partnerem, a pokud tam to bude,neprůstřelné‘, zkuste sexuální terapii. Je velmi účinná – 50 až 70 % klientů hovoří o velkém zlepšení sexuálního života, nebo dokonce o odstranění všech svých obtíží.

Intimní pomoc

Problémy s libidem nebo bolestivým sexem mohou celkem rychle vyřešit různé sexuální pomůcky. V zahraničí teď mají velký úspěch testosteronové gely, náplasti a krémy pro ženské pacienty. Testosteronové doplňky mají většinou velmi dobré výsledky – hlavně v obnovení zájmu o sex, zvýšení libida a schopnosti dosáhnout orgasmu. V Česku ale nejsou zatím k mání. Možná i proto, že užívání testosteronu je provázeno nežádoucími anabolickými účinky, které vyvolávají mimo jiné váhový přírůstek nebo nárůst ochlupení, nepříznivými vlivy na složení krevního cholesterolu, a dokonce se uvádí, že androgeny jsou do jisté míry návykové. Proto hledejte pomoc v pravidelném používání lubrikačního gelu a nakupte si sexuální pomůcky pro vaše potřeby. Spolehlivý je např. vibrátor na klitoris, jednu z nejvíce erotogenních zón. Většina žen dosahuje nejsnáze orgasmu právě drážděním klitorisu.

Lubrikanty a spol.

Sexuologové doporučují ty bez barvy, chutě a vůně. Vyzkoušet můžete lubrikanty na vodní, olejové nebo silikonové bázi. Bez nich může kvůli suchosti vaginy docházet při sexu třeba i k drobným poraněním, což narušuje přirozené prostředí poševní sliznice a napomáhá přemnožení různých kvasinek a následnému vzniku infekcí. Tyto infekce se nemusí omezit pouze na poševní oblast, ale mohou se rozšířit i do močových cest a močového měchýře. A jako každá nemoc, i tato má vliv na psychickou pohodu ženy. Je na místě používat i vaginální gely.

Co by měla manželka vědět, když s ní manžel nespí

… že může mít její partner problémy s cévami nebo také úzkostné či depresivní onemocnění.
… že půjde-li partner k lékaři, v 95 % případů má šanci, že se jeho problém s erekcí brzy vyřeší.
… že podle statistik lékařů si manželky nejčastěji problémy v posteli vysvětlují tím, že jsou pro svého muže málo atraktivní. Místo, aby se snažily muže dovést k lékaři, hledají nejprve problémy samy v sobě.
… že se mužské potíže mohou objevit v jakémkoli věku.
Zjednodušeně se dá říct, že problémy s erekcí má procentuálně tolik vašich vrstevníků, kolik vám je let. Tedy 30 % třicetiletých, 50 % padesátiletých a tak dále. Pomoci může praktický lékař, urolog, a jedná-li se o depresi, pak nejlépe psychiatr.

CO MOŽNÁ JEŠTĚ NEVÍTE…

Chuť na sex i jeho prožívání zlepšuje hormonální substituční terapie, ale pokud se hormonům uměle do těla přidávaným chcete vyhnout, zkuste přírodní preparáty, tzv. rostlinné estrogeny, byť je jejich účinek podle mnohých slabý nebo vůbec žádný.

Bolest při pohlavním styku je normální, dochází totiž k atrofi sliznice a snížené činnosti Bartoliniho žlázek produkujících hlen. „Zároveň však dělá mnoho žen tu chybu, že považují menopauzu za obrovský zlom k horšímu, a vlastně si tak psychické i fyzické potíže de facto naprogramují,“ říká lékařka Helena Máslová. Jak se cítíte fyzicky, ovlivňuje psychika v tomto období víc než kdy dřív.

Platí, že čím více sexu, tím líp. Nejlepší prevencí proti poruchám zvlhčení pochvy během pohlavní stimulace je právě a jedině pravidelný styk.

Nejste-li se svým sexuálním životem spokojená, nikdy s tím nezůstávejte sama. Podle statistik souvisí až 95 % sexuálních problémů s psychikou, takže odborníci radí: o problémech mluvte. S partnerem nebo odborníkem.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.