Privátní klinika: Jak na celulitidu?

Celý život mám přibližně stejnou tělesnou váhu. Teď jsem překročila 35 let a mám pocit, že začínám přibírat na stehnech a břiše, nikoliv váhově, ale nevejdu se do kalhot. Rozhodla jsem se tedy cvičit. Kamarádka mi ale říkala, že tukové buňky už stejně nezničím. Prý jakmile jednou narostou, tak cvičením jen splasknou, vypustí svůj obsah tuku, ale zůstanou tam a vyčkávají na dobu, až zase nebudu cvičit, aby nabraly svůj objem. Muž mi zase tvrdí, ať se podívám na kulturisty, že ti na sobě nemají určitě ani jednu buňčičku tuku, přičemž na začátku tukové buňky měli. Tak nevím, jak to tedy s tím tukem je. Jak souvisí tukové buňky s celulitidou? I když cvičím a stehna se začínají rýsovat, celulitida přetrvává. Jaký je váš názor na ultrazvukové rozpouštění celulitidy?

MUDr. Jitka Chaloupecká

Působí na klinice Laserové centrum Anděl jako primářka a korektivní dermatolog.

Celulitida (lypohypertrofie) nejčastěji postihuje boky, stehna a hýždě u žen, a to u silných i štíhlých téměř bez rozdílu. Celulitida je způsobena hromaděním tukových buněk (tukové tkáně) v kombinaci s žilními a lymfatickými problémy a také stárnutím podkožního vaziva. Nejčastějším důvodem vzniku celulitidy jsou ženský hormon estrogen, puberta, nedostatek pohybu, stres, antikoncepce, těhotenství, klimakterium, genetická dispozice nebo nízký příjem tekutin. Počet tukových buněk se naposledy může zvýšit v pubertě. Poté již dochází pouze k jejich zvětšování či smršťování.

K řešení celulitidy je třeba zapojit více mechanismů. Doporučuje se úprava životosprávy, zvýšený pitný režim, pohyb, zlepšení a pročištění lymfatického systému, lymfodrenáže. Při neinvazivní ultrazvukové liposukci nedochází ke snížení počtu tukových buněk, ale pouze k jejich zmenšení. Pokud chceme zlepšit pouze celulitidu, má smysl řada technik, například radiofrekvence, která zpevňuje vazivovou tkáň. Pokud bychom ale chtěli kupříkladu snížit tukové přebytky na stehnech, je nejlepším řešením liposukce.

MUDr. Jitka Chaloupecká

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.