Pánevní gymnastikou proti inkontinenci

Pánevní gymnastikou proti inkontinenci

Vzít dítě do náruče, zasmát se nebo kýchnout – to jsou pro mnohé ženy činnosti, které jsou příčinou stresu a následně studu. S občasným únikem moči se během života setká 30–50 % žen. Inkontinence je ale problém, kterému lze alespoň částečně předcházet, a to pomocí cviků posilujících pánevní dno.

V životě ženy jsou dvě období, kdy se pravděpodobně setká s intimním problémem zvaným inkontinence: po těhotenství a porodu nebo v období přechodu. Nejčastějším typem inkontinence u žen je tzv. stresová inkontinence. V případě tohoto typu inkontinence dochází k únikům moči při náhlém zvýšení tlaku v dutině břišní – stačí krátké zakašlání, kýchnutí nebo smích. Vliv na její vznik může mít obtížný porod, chronická zácpa, chronický kašel, těžká fyzická práce, vrozená porucha pojivové tkáně či menopauza.

Cviky je třeba provádět správně

Při slabé a dočasné inkontinenci si obvykle ženy pomohou samy. Cesta vede do lékárny nebo do prodejny zdravotnických potřeb pro hygienické potřeby. Tím špatným řešením problému je omezení pitného režimu – je to jen dočasné východisko. Z dlouhodobějšího hlediska je možné úniku moči zabránit posilováním svalů pánevního dna. Jedná se o sérii speciálních cviků, při kterých je důležité zapojit správnou skupinu svalů. Během cvičení se nesmí zadržovat dech a zatínat břicho –tím se totiž zvyšuje nitrobřišní tlak a vzniká tzv. břišní lis. U stahů pánevního dna proto dýchejte zhluboka a nechte přitom bříško zcela uvolněné.

Pomůže i operace

U závažnějších a dlouhodobějších případů inkontinence je řešením operativní zákrok, během kterého se na močovou trubici nasadí speciální kroužek, který zadrží proud moči v kritický okamžik tím, že na něj močový měchýř dosedne a úniku zabrání. Pokud je příčinou inkontinence hyperaktivní močový měchýř, převládá léčba medikamentózní, tedy pomocí léků.

Nové studie ukázaly, že předzvěstí inkontinence mohou být poruchy spánku. „Pravděpodobně existuje obousměrná souvislost mezi poruchami spánku a urinárními symptomy,“ řekl Raymond Rosen z New England Research Institutes ve Watertown v Massachusetts na sjezdu American Urological Association. Pacient se symptomy dolních močových cest (LUTS) nebo nykturií (noční nutkavá potřeba častého močení) mnohdy trpí poruchou spánku, která vede ke zhoršení kvality života nebo ke zdravotním problémům. Platí to i naopak. Krátká doba spánku a poruchy spánku zhruba zdvojnásobují riziko těchto problémů u mužů a u žen jej zvyšují o 66 %. Poruchy spánku byly u žen spojeny se zvýšením rizika pro vznik inkontinence a nykturie o 80–90 %.

Silvie Králová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.