Čím (ne)krmit divoké dítě?

Čím (ne)krmit divoké dítě?

Přibývá studií, které souvislost mezi tím, co děti jedí a jak se chovají, prokazatelně nacházejí. Co tedy potomkům servírovat, aby neměli problémy se soustředěním a těch pár hodin ve školní lavici vydrželi?

Máte doma  hyperaktivní  dítě? Nemusí mít hned tuto diagnózu – oficiálně  se označuje  ADHD – potvrzenou štemplem,  ale možná jste si všimli, že po některém  jídle je vaše dítě  k nezastavení.  Lékaři  se  sice na tuto teorii nedívají úplně jednotně, podle některých potraviny zase takový  vliv nemají,  ale  pokud  je vaše zkušenost jiná, rozhodně zkuste některá  jídla ubrat a jiná naopak do jídelníčku zařadit.

Vyhněte se rohlíkům, houskám a koláčům

Lepek neboli gluten je směsí dvou bílkovin,  které se nacházejí ve většině  běžných  obilovin  jako je pšenice,  žito nebo ječmen. A ukazuje  se, že citlivě na něj nereagují jen lidé s celiakií,  ale tak některé  hyperaktivní děti. „Běhali  jsme po doktorech a dlouho  nemohli  najít žádný způsob  léčby, až nám před rokem jeden velice zkušený a vzdělaný pediatr  doporučil vynechat ze stravy lepek. Hyperaktivita je prý příbuzná s autismem, a proto se obě choroby  dají mírnit stejným  způsobem, tedy vynecháním  lepku ze stravy. Za čtrnáct dnů bezlepkové diety byl malý v pohodě  a už rok tyhle problémy nemá,“  tvrdí Olga, matka jednoho takového dítěte. Můžete  buď přejít na totálně  bezlepkovou stravu,  která se však hodně prodraží, nebo alespoň  pokud možno  omezit  běžné pečivo nebo třeba buchty  a koláče. Pozor: To, zda je pečivo bílé nebo tmavé,  tady nehraje vůbec žádnou  roli. Musí být bez lepku.

Na čínu raději zapomeňte, na uleželé sýry také

Glutamát sodný, alfa a omega  asijské kuchyně, se nedoporučuje dětem obecně  a to ani v jeho přírodní  formě (ta se vyskytuje například v mořských řasách a mořských plodech), natož v té umělé. U hyperaktiv ních jedinců  to platí dvojnásob. Studie sice prokázaly, že spíše než hyperaktivitu způsobuje tato látka bolesti hlavy nebo problémy s dýcháním, ale někteří  rodiče a rovněž lékaři tvrdí, že může negativně ovlivňovat i dětské chování.  I proto se zřejmě  u některých  hyperaktivních dětí osvědčilo i vynechání mořských ryb, které mohou  glutamát v menším  množství obsahovat. Bývá také v některých uleželých sýrech či mase.

TIP KONDICE

Glutamát je spojen i s průmyslově vyráběnými polotovary a všelijakými instantními pokrmy. Takovým se pokud možno snažte u hyperaktivních dětí vyhnout. Děti samy beztak preferují jednoduché chutě, to my je pomocí těchto jídel zbytečně zvykáme na ty příliš slané a výrazné a pak se divíme, jak se chovají.

Nebezpečná éčka z etiket

  • E 102 neboli tartrazin, žluté barvivo, obvykle v nápojích nebo třeba mléčných krémech
  • E 104 takzvaná chinolinová žluť
  • E 110 potravinářská žluť číslo 3
  • E 122 červené barvivo azorubin, zvané též potravinářská červeň číslo 3
  • E 124 potravinářská červeň číslo sedm označovaná též jako ponceau
  • E 2 rovněž červené barvivo jménem allura

Nekupujte barevné bonbony a limonády

Rodiče hyperaktivních dětí by se měli snažit vystříhat  přídatných látek lidově zvaných  éčka. U těchto látek se klinickou studií na dětech  zjišťovalo, zda by mohly stát za hyperaktivitou dětí. Studie sice nebyla zcela průkazná, což připustil  i Evropský úřad pro bezpečnost  potravin, ale Evropská komise se raději vzhledem k tomu, že jde o děti, přiklonila k principu  předběžné opatrnosti. Šest těchto přídatných látek před dvěma  lety zakázala, respektive rozhodla  o tom, že výrobci  je musí jasně uvádět  na přebalech a také tam napsat,  že  mohou  nepříznivě ovlivnit dětskou  hyperaktivitu. Tyto přídatné látky se většinou  používají do různých barevných bonbonů či limonád. Velké firmy je začaly v posledních letech naštěstí nahrazovat látkami  přírodními.

Cukr kazí zuby i vychování

Cukr bývá často považován za viníka číslo jedna a to takového, který dokáže udělat divočáky  i z dětí, které jinak problémy s chováním nemají.  Najít studii, která by to jasně řekla,  není snadné – některé  navíc vysvětlují rozjívené chování  dětí po sladkostech spíše tím, že je ve větším jedí na oslavách a divoké jsou spíše z přítomnosti vrstevníků. Možným  vysvětlením je také fakt, že děti, které přijímají  velké množství energie  z cukru, pak o to méně snědí normálního jídla, a chybí jim proto důležité  živiny. Jenže přímý vliv cukru na hyperaktivitu potvrzují zkušenosti mnoha  rodičů a doporučení na omezení  množství cukru v jídle kvůli jeho vlivu na chování  zaznívají  i z úst odborníků. Zvláštní  ovšem je, že děti s největšími problémy naopak  pomáhá cukr na chvíli zklidnit.

S čokoládou jako se šafránem

Tady je to podobné s vlivem hodně silného kafe na dospělého člověka  a přímo s hyperaktivitou to nemusí  mít nic společného. Zatímco  vás však čtvereček čokolády nakop- ne třeba k dopsání  nudné účetní zprávy,  dítě si s tímhle povzbuzením nemusí  vědět rady. Zvyšující  se obsah kakaa může i u citlivých dospělých, natož u dětí způsobovat neklid nebo třeba nespavost.

TIP: ČÍM LEPŠÍ, TÍM HORŠÍ

Je to paradox, ale čím lepší čokoládu koupíte, tím hůře může být. Když už chcete, aby si vaše dítě občas zamlsalo, nekupujte čokoládu s příliš vysokým obsahem kakaa. A jak už víte, v téhle cukrovince vadí i cukr, takže doporučit ji jako pravidelný mls nelze tak jako tak.

Ideální jídelníček na divokost

Důležitý  je dostatek  živin, kromě základních vitaminů hlídejte  třeba příjem kyseliny  listové a biotinu, oboje  zklidňuje nervový  systém a o to přesně u hyperaktivních dětí jde. Kyselina  listová se, jak její název napovídá, hojně vyskytuje v listové zelenině, ale také třeba v růžičkové kapustě  či v brokolici  nebo v játrech.  Biotin neboli vitamin  H se nachází  rovněž ve vnitřnostech, kvasnicích, ale také třeba v zelí či bramborách. Ze základních vitaminů je v tomto případě  hodně důležitý  dostatek béčka, podle některých odborníků platí, že čím více cukru dítě sní, tím více tohoto vitaminu potřebuje.

TIP KONDICE:

Někteří výrobci matou rodiče tím, že neuvádějí na obalech číselné označení s písmenem E, a zákazník se tak může mylně domnívat, že jídlo žádné látky tohoto typu neobsahuje. Zajímejte se proto i o názvy chemikálií. A ještě jeden tip – tato barviva se běžně vyskytují také v různých vitaminech a tabletách na posílení imunity určených právě pro děti. Hlídejte si proto složení i těchto produktů.

Anna Chaloupková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.