Volkswagen Bedřichovská třicítka: Připravte se na ni spolu s námi!

Volkswagen Bedřichovská třicítka: Připravte se na ni spolu s námi!

Až do loňské zimy jsem pamatovala jedinou zkušenost na běžkách, třináct let starou z lyžařského výcviku na gymplu. Vybavuji si to poměrně živě. Zastaralé vázání, které zajišťovalo nanejvýš to, že lyže na nohou plandaly, jak se jim zachtělo. Ve stopě tempo šnečí, ve sjezdu co padesát metrů to vyválení se v závěji, dostat se na sebemenší kopec výkon srovnatelný s výstupem na Sněžku.

Skoro bych si myslela, že mám zkreslené vzpomínky, ale když jsem v Bedřichově na stadionu potkala Martina Koukala, mistra světa na 50 km z roku 2003 a bronzového medailistu z olympiády ve Vancouveru o sedm let později, moje slova mi potvrdil. „Potíž je v tom, že běžkování ve škole vypadá tak, že si všichni nazují lyže a jde se na patnáctikilometrový výlet, bez toho aniž by vám někdo vysvětlil techniku. Jako by se předpokládalo, že to je přirozená dovednost. Není pak divu, že spousta lidí má k běžkám negativní vztah,“ říká bývalý reprezentant.

foto: Jiří Částka, www.MediaFoto.cz

Nikdy neříkej nikdy

S tímhle zážitkem jsem se běžkování stranila, co to šlo. Jenže když bydlíte v Liberci, navíc obklopeni sportovně založenými přáteli, dřív nebo později se mu nevyhnete. A nakonec zjistíte, že to je paráda! Že vybavení se ohromně posunulo kupředu a výlet zasněženou krajinou, která se pod slunečními paprsky krásně blyští, spojený s obligátním borůvkovým koláčem a horkou čokoládou se šlehačkou, je skvělým víkendovým relaxem. I když jsem se na nich ze začátku spíš plácala, běžky mě chytly a loni jsem si jimi začala zpestřovat zimní běhání. Ovšem kamarádovi, který se mi stal trpělivým průvodcem, jsem řekla rovnou: Je to fajn, ale na žádný závod mě nedostaneš!

Jak to tak bývá, nikdy neříkej nikdy a sezonu na to přichází výzva v podobě Volkswagen Bedřichovské třicítky volně, která je součástí už jedenapadesátého ročníku ČEZ Jizerské 50. Když tento článek píšu, na přípravu mi zbývá přibližně pět týdnů, startuje se v pátek 16. února ve 13 hodin. Myslím, že je na čase odhodit předsudky ze školních lyžařských kurzů a zkusit to se mnou.

Nejen běžky, ale i posilování

Když jsem se s trenérem Markem Pazderským sešla poprvé na tréninku, zajímalo mě, jestli mám vůbec šanci to zvládnout. „Sportuješ, běháš, obecná vytrvalost ti nechybí a to je základ,“ potěšil mě. Jenže pak jedním dechem dodal, že postrádám rychlost, sílu a ještě bych potřebovala zapracovat na technice. „Čím je lepší technika, tím méně musíš pracovat fyzicky, a tak si lze hodně pomoct,“ vysvětlil mi trenér a majitel Skiservisu Mára v Bedřichově.

Domácích úkolů jsem dostala požehnaně: trénovat stabilitu, posilovat střed těla a paže a samozřejmě být co nejčastěji na lyžích.

foto: Jiří Částka, www.MediaFoto.cz

Co čekat v den závodu

Mnohé sice znám z běžeckých závodů, ale Marek mě rovněž krok po kroku připravil na to, jak probíhá samotný den D po stránce taktiky, závodní vřavy nebo oblečení a výživy. „Pozor na ambiciózní jedince na startu, občas má někdo zkažený závod kvůli zlomené holi. Stejně tak to chce dobře rozložit síly, začíná se do kopce.“ Nakonec mě popíchnul, jaký lze asi tak očekávat cílový čas. Ale raději si ho nechám pro sebe. Přece jen: „Bude záležet i na sněhových podmínkách v den závodu a také na tom, jaký jsi závodní typ,“ podotkl trenér. „Třeba já, jakmile dostanu startovní číslo, vidím červený prapor, přepnu a nasadím takovou rychlost, že kluky, které v tréninku nemám nikdy šanci předjet, porážím o deset minut. Někdo se nechá strhnout ve stylu, támhleten dědula se v tom tak plácá a támhleta holka má velký zadek, tak ta mě nepředjede, a někdo naopak pokrčí rameny, ať si klidně jede,“ směje se Marek…

Zbytek textu a hlavně podrobnou přípravu na běžkařský závod najdete v aktuálním únorovém čísle Kondice. Už 31. ledna končí registrace na Volkswagen Bedřichovskou třicítku, tak neváhejte! Zaregistrovat se můžete právě teď zde: http://www.jiz50.cz/proposition.front.race/detail/5

Na startu se spolu potkáme, těšíme se na vás!

Eva Fryšarová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.