Mamografické vyšetření

Mamografické vyšetření

Dostala jsem od svého gynekologa poukaz na své první preventivní mamografické vyšetření. Jenže jsem slyšela, že to může být vzhledem k velké dávce záření dost nebezpečné. Existuje šetrnější a příjemnější typ vyšetření?

MUDr. Alexandr Barták

Gynekolog a porodník. Věnuje se léčbě neplodnosti a porodnictví. Provozuje soukromou gynekologickou ordinaci v Praze - Vysočanech, publikuje v odborných i lifestylových časopisech.

Každé rentgenové ozáření trochu škodí, ale na druhé straně rakovina prsu je nejčastější zhoubný nádor u žen. Každá má riziko tohoto onemocnění téměř 10 procent – a to je hodně. Zda mamografický skríning dělat nebo ne, závisí na poměru prospěchu a rizika. V případě mamografie je bilance jednoznačně kladná a hovoří pro vyšetřování. Úmrtnost na rakovinu prsu mamografický skríning nepochybně snižuje. Nemělo by se ale začínat příliš brzy, dávky záření se totiž sčítají.

V České republice je preventivní mamografie hrazena ženám pojištěným u většiny zdravotních pojišťoven jednou za dva roky od 45. roku věku, vyšetření je ale možné provádět již od 40. roku, a to bez obav. Na akreditovaných screeningových pracovištích (jejich seznam najdete na www.mamo.cz) se dávky záření pečlivě sledují a jsou nízké.

MUDr. Alexandr Barták

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.