Jak naučit děti lyžovat: Bez drilu a v pohodě

Jak naučit děti lyžovat: Bez drilu a v pohodě

Děti musí mít z lyžování hlavně radost. Jakmile jim z toho uděláte dril, dočkáte se leda slz nebo zbytečných diskusí, které dokáží znepříjemnit pobyt na horách celé rodině. Pokud se k tomu přidá ještě nesprávně vybrané vybavení, je zaděláno nejenom na slzy, ale i na zbytečné pády nebo dokonce zranění. Na co všechno se soustředit, když se chystáte s dětmi vyrazit poprvé na sjezdovku, nám prozradil specialista na dětské lyžování, Lukáš Jusko z celosezónní půjčovny lyží i snowboardů.

 Jak vybrat správné vybavení?

Důležitá je zejména délka lyží a správná velikost bot. U malých dětí a začátečníků vždy platí, že čím kratší lyže, tím lepší. Lyže jsou snáze ovladatelné, dítěti se dobře zatáčí a cítí se bezpečně. Rozhodně nepořizujte vybavení s tím, že raději větší, aby vydrželo. Riskujete nejenom to, že dítě nebude mít z lyžování radost a ježdění mu nepůjde, ale hrozí i zbytečné pády nebo dokonce zranění. Samozřejmě musí mít dítě i helmu a ideálně ještě chránič páteře.

Koupit nebo půjčit?

Dětem je ideální lyže vůbec nekupovat, ale půjčit je na celou sezónu.  Odborníci vyberou správnou velikost, a pokud dítě uprostřed zimy skokově vyroste, jednoduše vám v půjčovně zdarma vymění vybavení za větší. Dnes už do půjčovny dokonce nemusíte ani chodit – stačí si domluvit termín a lyže vám přivezou až domů.

Pozor na servis!

Tak jako všechno, i lyže vyžadují servis.  Jinak nebudou správně fungovat. „Pokud má vaše dítě lyže druhý rok nebo je dědí po sourozenci, rozhodně byste měli na začátku zimy vyrazit do servisu, nechat lyže nabrousit a seřídit. I z tohoto důvodů je dobré lyže půjčovat – v půjčovně je totiž dostanete vždy perfektně připravené a servis již máte v ceně,“ říká Lukáš Jusko ze Simplerentu. Nevyplatí se ani bazarové lyže, nikdy nevíte, co mají lyže za sebou, v jakém jsou stavu, a opět povede vaše první cesta do servisu.

Kdy začít

Nejdříve má smysl dítě na lyže postavit asi ve třech letech. Tehdy už je totiž jednak fyzicky „zralé“, aby pohyb na lyžích zvládlo, ale také dokáže pochopit, co po něm vlastně chceme a udržet pozornost. Ani tak ale dítě nepřetěžujte, začínejte zvolna, hodina lyžování v kuse úplně stačí.

Lyžařská škola x rodič učitel

Řada rodičů, aktivních lyžařů, se domnívá, že dítě naučí lyžovat sami. Není to ale tak jednoduché – tak jako ve všem, i tady platí – ne všichni, kteří něco umí, to umí i naučit. Rodič zpravidla neví, jak dítěti základy správně vysvětlit, navíc má velmi často přehnané ambice a na potomka zbytečně pospíchá. Je lepší dítě svěřit profesionálnímu učiteli, který ví, jak na to. Děti navíc cizího člověka vnímají jako autoritu, takže hravě zvládnou i to, u čeho už by s rodiči diskutovali. „Svou roli tu hraje i kolektiv. Ve skupince děti berou výuku spíše jako zábavu –ježdění ve vláčku nebo slalom mezi figurkami je bavit prostě budou. Úplné začátky se navíc dítě naučí v bezpečném a ohraničeném prostoru lyžařské školičky, kde není nikdo jiný, než malí lyžaři a učitelé,“ vysvětluje Lukáš Jusko.

I pokročilí mohou občas do školy

I když máte už dítě pokročilejší, není na škodu občas mu dopřát hodinu s instruktorem. Prostor pro zdokonalování je totiž vždycky a budete se divit, jak se může dítě v krátkém čase posunout. Ostatně dnes si i mnozí dospělí a dobří lyžaři často instruktory najímají, aby si vylepšili techniku nebo se naučili zvládat obtížnější terén.

Neberte mu skokánky

Když se chcete naučit lyžovat, musíte prostě lyžovat. Nechte proto dítěti i trochu volnosti, když chce jet na skokánek, přes bouli, nebo projet dětským snowparkem, nechte ho. Právě tyhle překážky mu pomohou zlepšit rovnováhu, reagovat na nové situace a tím se v lyžování zdokonalovat. Samozřejmě musíte ale dbát na jeho bezpečnost a vždy odhadnout, jaký terén dítě zvládne.

Hlavně si to užijte!

Čas strávený na horách by měl být pro celou rodinu především společnou radostí a zábavou. Takže moc neřešte, že dítě nemá kolena úplně u sebe nebo jede trochu v záklonu, prostě jej nechte a užívejte si, že jste spolu na horách, máte volno a radost z jízdy. A jestli cítíte, že se potomek musí v lyžování posunout dál a zlepšit se, svěřte ho profesionálnímu instruktorovi a v mezičase si sjeďte třeba svoji oblíbenou černou. Radost budete mít oba – dítě z toho, až vám ukáže, co nového umí, a vy si užijete sjezdovku, na kterou byste se s malým lyžařem ještě vypravit nemohli.

Bezpečnost především aneb Dítě musí být vidět

Rychlost jízdy i počet lyžařů na svazích neustále stoupá a tak bohužel přibývá i případů, kdy do sebe dva jezdci narazí. Nejohroženější jsou v těchto případech právě děti. A proto musí být na sjezdovce hlavně vidět! Myslete na to, až budete vybírat výbavu. Pořiďte oblečení i helmu ve výrazných barvách, oranžová nebo třeba ostře růžová jsou vidět opravdu z dálky.

Pojištění a výměna kontaktů

Pokud už by se ale náhodou ke kolizi s jiným lyžařem přeci jenom došlo, ať už jste postižený, nebo ten, který do někoho najel, vyměňte si na sebe kontakty. I když to vypadá, že je všechno v pořádku, může se později objevit něco, co budete potřebovat s druhou stranou vyřešit. I proto je samozřejmě důležité pojištění – nejenom to úrazové, před odjezdem na hory si i pro tento případ sjednejte také pojištění odpovědnosti.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.