Nespavci jsou více ohroženi infarktem

Nespavci jsou více ohroženi infarktem

Spánek má zásadní vliv na zdraví našeho srdce. Zjistili to vědci z norské univerzity v Trondheimu. Podle nich hrozí lidem, kteří mají problémy s usínáním, daleko větší riziko infarktu než těm, kteří zaberou hned.

Studie uveřejněná v Journal of American Heart Association ukázala, že u lidí, kteří s usínáním bojují skoro každý den, je až o 45 procent větší pravděpodobnost, že je srdeční problémy postihnou. O moc líp na tom nejsou ti, kdo se v průběhu noci několikrát vzbudí. Riziko infarktu je u nich o 30 procent vyšší než u lidí, kteří spí až do rána.

Dospělý člověk by měl spát osm hodin

Je to dané tím, že tělo ve spánku vyrábí hormon melatonin, který tělo chrání před stresem. Aby ho člověk měl dost, je třeba spát alespoň osm hodin, ale ani toto číslo není dogma. Organismus nespavců se tak mnohem hůř vyrovnává s jakýmikoli změnami, je oslabený, náchylnější k cévním chorobám a taky k poruchám soustředění.

Obraťte se na lékaře

Se spaním má podle norských vědců problémy každý třetí člověk. “Problémy se spánkem jsou časté, ale naštěstí se poměrně snadno dají léčit,” řekl vedoucí výzkumného týmu Lars Erik Laugsand britskému listu The Daily Mail.

Problémy se spánkem se dají léčit

Důležité podle něj je, aby si lidé uvědomili, že je nespavost problém, který je třeba co nejdřív řešit. „Lidé by spojení mezi nespavostí a srdečním záchvatem neměli podceňovat, a pokud se se spánkem potýkají, měli by se a obrátit na lékaře,“ upozorňuje Laugsand.

Norští výzkumníci vycházeli z dotazníků o kvalitě spánku, na které v rámci jiného průzkumu v letech 1995-1997 odpovědělo více než 52 tisíc dospělých lidí. Ty pak porovnali s nemocničními záznamy a s údaji z národního registru příčin úmrtí. Identifikovali tak přes dva tisíce lidí, kteří za poslední roky prodělali infarkt a zároveň odpovídali na dotazník o kvalitě svého spánku.

Lenka Lysoňková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.