Rovnátka: Nemusí být vůbec vidět!

Rovnátka: Nemusí být vůbec vidět!

Mohou být úplně neviditelná nebo téměř nerozpoznatelná od zubů. Ne pro každého se ale ta nejmodernější rovnátka hodí – ať už kvůli poměrně vysoké ceně nebo že nejsou určená na léčení rozsáhlých vad.

Pořád platí, že pro nejširší spektrum pacientů jsou nejvhodnější ta, která vidět jsou, tedy klasická kovová rovnátka. Na rozdíl od mučivě vyhlížejících hrůz z dob minulých se ale značně zmenšila, takže jsou nejen nenápadnější, ale také pohodlnější pro nositele – netlačí tolik a snižuje se riziko   výskytu otlaků a aftů, byť se neeliminuje úplně.

„Dnešní zámečky jsou menší a jejich okraje hladší, díky čemuž méně dráždí jazyk a dásně pacienta,“ říká ortodontista Ladislav Kocman. Drátěné oblouky, které se k rovnání používají na začátku, jsou navíc tak tenké, že po uchycení do zámečku jsou k nositeli mnohem ohleduplnější. „Tak nevyvolávají tu dříve známou výraznou bolest znemožňující mnoha pacientům se až týden dotknout zubů byť jen jazykem, nemluvě o problémech se zakousnutím se třeba jen do měkkého chleba,“ popisuje rozdíl stomatolog.

Výhodou je jednoznačně cena a také fakt, že se hodí pro nejširší spektrum zubních problémů. Kovové zámečky se vyrábějí i v méně nápadné variantě bez gumiček, říká se jim samoligující.

Diskrétní varianty

Jenže dospělí už jsou na svůj vzhled háklivější a chtějí ještě diskrétnější varianty – i za cenu, že je budou muset nosit déle. Estetické zámečky jsou z materiálu, které se co nejvíce přibližují barvě zubu, mohou být keramické, ale také safírové, pak jde spíš o takové malé šperky, čemuž odpovídá i cena. „Je ale potřeba upozornit, že nejsou pro každého, jelikož mají nižší pevnost a nehodí se pro léčbu opravdu závažných vad,“ říká doktor Kocman.

Pokud je to nicméně varianta pro vás (to vám nejlépe řekne váš stomatolog), setkáte se při výrobě těchto rovnátek s opravdu vyspělou technikou. CAD/CAM technologie modeluje zámečky v počítači přesně na zuby daného pacienta.

Neviditelná rovnátka

Všechna uvedená rovnátka se umisťují zepředu zubů. Pak ale existují i taková, o kterých můžete vědět jen vy a váš zubař. Říká se jim lingvální a umísťují se na opačné strany zubů. „Za jejich největší výhodu považuju skutečnost, že díky jejich uložení uvnitř dutiny ústní dochází k velmi účinnému samoočišťování zubů slinami a možnost poškození skloviny nebo vzniku zubního kazu je výrazně nižší než u rovnátek klasických,“ říká MUDr. Milada Soldánová.

A to není všechno – u neviditelných rovnátek si můžete vybrat, zda chcete kovové zámečky, nebo preferujete aparátky bez kovu, což ocení lidé s prokazatelnou alergií na kovy. Na trhu je totiž k dispozici průhledná dlaha, kterou lze dokonce vyndávat, když jíte nebo pijete. Fólie si po dvou týdnech pacient mění sám.

Rozhovor se stomatologem Ladislavem Kocmanem

Musí dospělí obecně nosit rovnátka delší dobu než děti a dospívající?

Nemusí. U dětí je důležité využít období aktivního růstu čelistí, aby se vytvořil dostatek místa pro rovnané zuby, přičemž doba růstu je obvykle dva roky. Za stejnou dobu je možné srovnat zuby i u dospělých. U nich je ale kost okolo zubů podstatně tvrdší než u dětí, takže je třeba být opatrnější, hlavně na začátku rovnání, aby nedošlo k poškození kořenů zubů, případně jejich okolí.

Který typ rovnátek je ‚nejpřátelštější‘ z hlediska ústní hygieny?
Je jedno, zda máte rovnátka vnější nebo vnitřní, zbytky jídla musíte pečlivě odstranit vždy. A také zajistit, aby se na ploškách zubů netvořily kartáčkem neodstranitelné povlaky. Nicméně z hlediska hygieny jsou zásadně nejvýhodnější rovnátka typu Invisalign.

Co ještě by měl vědět dospělý s rovnátky?
Že se nikdy neobejde bez častější intervence zubní hygienistky, která pomůže s odstraněním zmíněného plaku a také poradí, když si zuby čistí špatně.

Lucie Frydecká

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.