Privátní klinika: Vitaminy (prý) dělají velké děti

Privátní klinika: Vitaminy (prý) dělají velké děti

Slyšela jsem, že když budu jíst v těhotenství hodně ovoce a zeleniny, dítě naroste velké a pak budu mít problémy při porodu. Mám se bát jíst saláty?

MUDr. Alexandr Barták

Gynekolog a porodník. Věnuje se léčbě neplodnosti a porodnictví. Provozuje soukromou gynekologickou ordinaci v Praze - Vysočanech, publikuje v odborných i lifestylových časopisech.

Toto je hojně rozšířený mýtus, na jehož původ jsme se zeptali gynekologa a porodníka Alexandra Bartáka.

„Před lety byla v jednom odborném časopise uveřejněná studie porovnávající děti maminek, které v těhotenství užívaly vitaminy, a těch, co tak nečinily. A skutečně vyšlo najevo, že potomci těch prvních mají větší porodní váhu. Už se ale nebralo v potaz, že ženy, které si kupovaly vitaminy, mohou pocházet z jiných socioekonomických skupin, více se o sebe starají a celkově lépe jedí,“ vysvětluje lékař.

Výsledky studie zaměřené na těhotenské vitaminy ale pak začaly žít vlastním životem (a žijí jím dodnes), až vznikl mýtus, že ovoce a zelenina pumpují děti do obrovských rozměrů. Na druhou stranu je pravda, že děti jsou teď v průměru větší, nežli byly dřív – zkrátka proto, že se máme dobře. Zelenině a ovoci se tedy určitě nevyhýbejte, spolu s kvalitními bílkovinami (maso, ryby, mléčné výrobky, vajíčka a také luštěniny) jsou pro vás naopak v těhotenství hodně důležité a rozhodně byste je neměla z jídelníčku vyřazovat.

MUDr. Alexandr Barták

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.