Co žárlivost dělá s naším tělem?

Co žárlivost dělá s naším tělem?

Strach ze ztráty nebo odmítnutí velmi často znásobuje pocity zamilovanosti, ale také umí pěkně rozběsnit naše majetnické instinkty. Jenže kdo hodně žárlí, miluje láskou kanibalskou a dříve nebo později svou oběť ‚požere‘. Až si zase svého partnera představíte v objetí s někým jiným, zbystřete a vězte: jedinou správnou reakcí je slovo STOP.

Mozek

Jakmile si totiž začnete představovat, co nemáte, vaše amygdala – poplašný systém pro hrozby, strach a nebezpečí – se zaktivuje. Do stavu k boji ji přivádí hormony testosteron, vazopresin a kortizol. Tato oblast mozku je u mužů větší než u žen, ale velmi rychle umí nabudit všechny. Co amygdalu naopak uklidňuje, je hormon oxytocin. Někdy se mu také říká‚krotitel lvů‘. Tento konejšivý hormon se do těla nejjednodušeji vyplaví, když žárlivce pevně obejmete a pohladíte.

Oči

Stále se bojíte, že je vám váš partner nevěrný? Možná brzy zjistíte, že očima pořád vyhledáváte potenciální rivaly či rivalky, zvláště ty mimořádně atraktivní. Podle studie publikované v Journal of Personality a Social Psychology žárlivci skutečně věnují hodně velkou pozornost osobám stejného pohlaví, které se kolem partnera pohybují a dokážou si výborně zapamatovat, jak vypadaly.

Srdce

Stres, který žárlivost vyprodukuje, ovlivňuje i činnost sympatického nervového systému. Ten se podílí na řízení činnosti vnitřních orgánů a cév. Zatímco činnost trávicího ústrojí se při stresu zpomaluje, srdce naopak kvůli tomu zrychluje a s tím stoupá i krevní tlak. Že to není dvakrát zdravé, je jasné. Chronické zvýšení aktivity sympatického nervového systému třeba i v důsledku žárlení totiž podporuje mimo jiné proces hypertrofie (zvětšení) buněk v srdci a ve stěně cév.

Žaludek

Nekontrolované reakce žaludku vzbudí například i nevinná koketní poznámka nové kolegyně směrem k šéfovi. Je až moc hezká, takže ji podvědomí automaticky vyhodnotí jako sokyni. To už pak na ten oběd, na který jste se těšila celé dopoledne, nemáte vůbec chuť. Hrozba, že se objevil někdo, kdo vás možná připraví o práci (ale třeba také o partnera) vyvolá v amygdale poplašnou reakci, což spustí známý reflex ‚útok nebo útěk‘. Do krve se vyplaví adrenalin a noradrenalin, což má za následek mimo jiné potlačení chuti k jídlu.

Lucie Protivanská

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.