Hypnózou proti kouření: Čtyři sezení stačí

Hypnózou proti kouření: Čtyři sezení stačí

Jak vám pomůže hypnóza přestat s kouřením? Především si odpovězte na otázku, proč vůbec kouříte a hlavně proč s tím chcete přestat. Pak máte šanci uspět. Ptali jsme se psychoterapeuta Zbyňka Bohdala.

Kdo je v léčbě závislosti na nikotinu pomocí hypnózy úspěšnější – muži či ženy?
Nevedu si přesnou statistiku, ale dovolím si tvrdit, že ženy. Důvodem je jejich silná motivace, která souvisí s rolí matky, ale také snaha jít příkladem partnerovi.

Po kolika sezeních přestávají vaši klienti kouřit?

Máme čtyři sezení maximálně v týdenním intervalu a pak dvě následné, posilující.

Po klientovi požadujete v mezidobí provádění autosugesce, proč?
Autosugesce posiluje snahu odolat pokušení. Musí ale být pozitivní a jasná. To, že si pravidelně a nejlépe večer těsně před spaním opakuji ‚Vím, že to dokážu‘, se výrazně odlišuje od ‚Snad to dokážu‘ nebo ‚Ono to dopadne‘. Důležité je také umět se pochválit, že jsem si ještě nezapálil.

S jakými problémy za vámi klienti krom cigaret přicházejí nejčastěji?
S nezvládáním celkové životní situace (rodina, zaměstnání), vyčerpaností, permanentním stresem, vyhořením, různými fobiemi nebo nízkou sebedůvěrou. Prakticky tohle všechno doprovází navrch porucha spánku v různých podobách. Hypnoterapie není žádná zázračná metoda či forma,má však oproti jiným psychoterapiím tu výhodu, že se jí dá využít pro celkovou relaxaci – uvolnění těla i psychiky. Nezřídka právě tohle pomůže.

Lucie Protivanská

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.