5 častých chyb při počítání kalorií, zbavte se jich a zhubnete!

5 častých chyb při počítání kalorií, zbavte se jich a zhubnete!

Jaro je tady a s ním i blížící se plavková sezóna. Mnoho z nás tak začíná řešit svoji váhu a postavu. Držíme diety, více sportujeme a upravujeme své jídelníčky tak, aby byly vyvážené a zdravé. Naučte se správně počítat kalorie a vyvarujte se častých chyb – ušetříte si spoustu zbytečných kalorií a také čas na cestě za vysněnou postavou.

Kalorie počítáte až po jídle

„Největší chybou je zapisovat kalorie až na konci dne. Pokud jste jedla více kalorií, než jste měla, škoda už je napáchána a už s tím zpětně nic neuděláte. Spoléhat se na paměť není také úplně nejlepší, protože po celém dni určitě na něco zapomenete,“ říká Susan Bowerman, výživová expertka společnosti Herbalife. Ideálním řešením je mít jídelníček připravený dopředu. Je to sice časově náročnější, ale pomůže vám v tom zůstat oddané vašemu cíli. Druhým způsobem je zapsat si kalorie potravin těsně předtím, než je sníte. Pokud spočítáte, že je kalorií příliš, můžete jídelníček ihned upravit.

Zapomínáte započítávat přílohy

Mnohé z nás sičasto neuvědomí, že i lžička smetany do kávy zahýbe s denním příjmem kalorií. Dvě lžíce smetany přidají až 40 kalorií. Koření, cukr, salátové dresinky a omáčky je třeba také započítávat. Spočítejme si to na příkladu salátu – lžíce zálivky obsahuje zhruba 75 kalorií, hrst krutonů vám přidá 100 kalorií a lžíce slunečnicových semínek 50 kalorií. Zakápnutí grilované zeleniny olejem, trocha majonézy v tuňákovém salátu, kousek másla na snídaňovém krekru – všechny tyto drobnosti musíme do svého denního příjmu také započítávat.

Myslete i na tekutiny

„Když se dívám do deníčků svých klientů o jejich denním příjmu kalorií, skoro nikdo z nich nezapočítává tekutiny.S touto chybou se setkávám nejčastěji. Zapisujte si vše, co vypijete, i když si myslíte, že neobsahují žádné kalorie. Většina z nás ví, že v přeslazených limonádách a džusech je spousta kalorií. Ale méně často si vzpomeneme na kalorie v pivu, vínu, koktejlech, slazených čajích, kávě či ovocných a zeleninových šťávách. I nápoje, které podléhají módní vlně, jako jsou různé koktejly s chia semínky, ochucené kávy nebo nápoje s exotickým ovocem, je třeba pečlivě zaznamenávat,“ uzavírá Susan Bowerman.

Nevážíte a neměříte porce

Nespoléhejte se na vágní popisky, jako je například půlka kuřecího prsa. Pro vás to může být 100 gramů, pro někoho jiného zase 250 gramů. Středně velké jablko vám toho také moc nenapoví. V tomto případě platí zlaté pravidlo – dvakrát měř, jednou řež. Proto ze začátku važte všechny potraviny; jedině tak to dostanete do oka a časem vše budete odhadovat snadněji.

Nevěnujete pozornost velikosti porce na obalu

Pokud si myslíte, že celý balíček chipsů nebo láhev ovocného džusu je jedna porce, budete se muset podívat důkladněji na etiketu nutričních hodnot. Mnoho z nás má chybnou představu o tom, že etiketa nutričních hodnot platí pro celý balíček nebo láhev. Ve skutečnosti tyto hodnoty můžou odpovídat dvou a více porcím. Proto buďte pozorní a nastudujte si tabulku nutričních hodnot ještě před tím, než se pustíte do nějaké dobroty.

TIP pro vás:

Pokud vám k počítání kalorií nestačí obyčejná tužka a papír, stáhněte si aplikaci do chytrého telefonu. Díky ní budete mít dokonalý přehled o tom, jak se stravujete a jaký máte denní příjem kalorií. V některých aplikacích můžete dokonce potraviny zadávat rovnou pomocí čárového kódu na obale a jinézase pohlídají váš pitný režim.

Příklad jídelníčku se zapsanými kaloriemi:

Snídaně: Ovesná kaše (bez mléka), lžička medu, banán

Energetická hodnota (KJ): 1141,98

Energetická hodnota (kcal): 272,94

Bílkoviny (g): 7,959

Tuk (g): 2,783

Sacharidy (g):53,7

Oběd: Kuřecí plátek s ratatouille a bramborami

Energetická hodnota (KJ): 6 612,6

Energetická hodnota (kcal):1 580,41

Bílkoviny (g): 160

Tuk (g): 44

Sacharidy (g): 132

Večeře: Zelený salát s rajčaty, ledovým salátem a okurkou

Energetická hodnota (KJ): 177

Energetická hodnota (kcal): 42,3

Bílkoviny (g): 1,6

Tuk (g): žádný

Sacharidy (g): 6,4

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.