Privátní klinika: Úzkostné stavy po smrti blízkého

Privátní klinika: Úzkostné stavy po smrti blízkého

Nedávno mi zemřel dědeček, ke kterému jsem měla velmi blízký vztah. Den po jeho pohřbu jsem zažila podivný stav – roztřásla jsem se, bušilo mi srdce a měla jsem strašný strach. Myslela jsem si, že mám něco se srdcem, a tak jsem šla k lékaři. Ten ale na nic nepřišel. Může to mít souvislost s alkoholem, který jsem na pohřbu pila? Ty stavy se ale už několik měsíců vracejí a paralyzují mě. Co mám dělat?

MUDr. Martin Hulman

Ambulantní psychiatr a psychoterapeut. Koordinátor pro poradenství v oblasti psychického zdraví a psychických poruch. Kontakty: www.ataraxis.cz, www.ipav.cz.

Vnější stresory bývají nezřídka spouštěčem komplexnějších reakcí organizmu – často právě na psychické úrovni. Úmrtí v nejbližší rodině bezesporu představuje značnou zátěž a jedním z možných důsledků v tomto případě můžou být právě i ony situační úzkostné stavy. Obvykle se jedná o soubor emocí, tělesných příznaků a obavných až katastrofických myšlenek – vaše projevy jsou přímo typické. Zmiňovaný alkohol není dle všeho sám o sobě hlavní příčinou obtíží, nicméně svým působením na organismus obvykle zhoršuje průběh a prognózu. Úzkosti navíc může i přímo vyprovokovat, takže se ho rozhodně raději vyvarujte.

Vzhledem k dlouhodobějšímu charakteru vašich potíží (v řádu měsíců) doporučuji vyhledat odbornou pomoc. Velmi úspěšná bývá kognitivně behaviorální psychoterapie (KBT), která učí cíleně pracovat s úzkostnými stavy a tím je lépe kontrolovat a zvládat (na úrovni emocí i myšlenek). Jiné psychoterapeutické školy se víc zaměřují na předpokládanou příčinu vzniku potíží (ve vašem případě úmrtí dědečka) a nabídnou vám možnost o tomto tématu otevřeně hovořit a adekvátně jej zpracovat. Pomoci můžou i velice rozšířené relaxační techniky, zejména dechová cvičení.

V neposlední řadě stojí za úvahu i dočasné nasazení léků, zejména antidepresiv s protiúzkostným efektem k postupnému celkovému zmírnění obtíží a případně benzodiazepinů či nenávykového hydroxyzinu k nárazovému rychlému zklidnění masivních úzkostí. To vše nejlépe pod vedením psychiatra.

MUDr. Martin Hulman

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.