Kožní mikrobiom: Lepší život pro atopickou pleť

Kožní mikrobiom: Lepší život pro atopickou pleť

Atopickým ekzémem trpí na padesát milionů Evropanů a v naprosté většině případů už od dětských let. Přestože se tohle nepříjemné onemocnění zatím nedá vyléčit, našel svět vědy klíč k lepšímu životu pacientů: kožní mikrobiom.

Kožní mikrobiom je okem nepostřehnutelný, o to důležitější roli ale v otázce zdraví naší kůže hraje. Jde vlastně o společenství mikroorganismů, které obývá naši pokožku. Tvoří ho více než stovka miliard bakterií, virů a hub a u každého člověka je jeho podoba natolik unikátní, že ho vědci začali označovat coby druhý lidský genom. Paradoxem je, že jde o tytéž mikroorganismy, které jsme se léta pečlivou hygienou a dezinfekčními přípravky snažili vymýtit. Teď se přitom ukázalo, že jsou pro fungování lidského organismu mnohem důležitější, než by kohokoli napadlo. Zdravá pokožka se totiž vyznačuje tím, že její mikroobyvatelé žijí v určité rovnováze, a podílí se tak na ochranné funkci pokožky. Jakmile je tato rovnováha narušena, objevují se problémy. Dokazuje to mimo jiné i rostoucí počet pacientů s atopickým ekzémem, který se za posledních padesát let podle lékařských statistik zdvojnásobil.

Chytrá péče

Výzkumy kožního mikrobiomu pro pacienty s atopickým ekzémem přinášejí novou naději. A zejména pro ty nejmenší, pro které je život s tímto onemocněním obzvláště nepříjemný, protože zásadním způsobem zasahuje do  jejich každodenního režimu a  narušuje jim spánek. Ukázalo se, že obnova mikrobiální rovnováhy je pro účinnou péči o kůži atopiků klíčová. Už teď mají totiž vědci jasno v tom, že mikrobiom atopických pacientů se výrazně liší od mikrobiomu zdravých lidí. Jeho složení není zdaleka tak pestré, což se v průběhu akutních stavů ekzému projevuje ještě výrazněji.

Přípravky určené pro ošetření extrémně reaktivní, suché asvědivé pokožky atopiků přitom s ničím takovým dosud nepočítaly a soustředily se primárně na obnovu narušené kožní bariéry. To sice pacientům přineslo krátkodobou úlevu, ale coby řešení to nestačilo, na stav mikrobiomu to totiž nemělo žádný vliv. Nové poznatky o tom, jak souvisí atopický ekzémem skožním mikrobiomem, vtomto ohledu odstartovaly revoluci. Díky nim je už teď možné koupit vlékárně přípravky, které pozitivně ovlivňují kožní mikrobiom, a tím i stav pokožky. Průkopníkem natrhu v této oblasti jsou laboratoře dermokosmetické značky La Roche-Posay, které využití mikroorganismů vsouvislosti satopií zkoumají už pětadvacet let.

Bez lepku a koření

Není to však jen chytrá dermokosmetická péče, která mikrobiomu atopiků prospívá. Důležitou roli podle odborníků hraje třeba ito, co jíte. Vjídelníčku se podle nich vyplatí omezit lepek a kořeněná jídla, ato zejména během akutních stavů ekzému. Také to nepřehánějte sosobní hygienou ani s úklidem domácnosti, protože úzkostlivá čistota je tím posledním, co by vaší mikrobiální rodině prospívalo. Totéž platí okosmetice s obsahem alkoholu, dezinfekčních mýdlech a agresivních čisticích prostředcích. Více informací o tom, jak si život s atopickým ekzémem co nejvíce usnadnit, si můžete přečíst na nově spuštěném webu pro atopiky www.infoatopie.cz. Kromě praktických tipů pro každodenní život tu najdete i rady dermatologů, jak projevy nemoci co nejlépe zvládnout.

Lenka Lysoňková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.