Maminky, které nosí své děti v šátku nebo nosítku, posilovnu nepotřebují

Maminky, které nosí své děti v šátku nebo nosítku, posilovnu nepotřebují

Mateřství znamená pro kondici ženy pořádnou zátěž. Těhotenská kila, náročná celodenní a někdy i celonoční péče o miminko a hlavně minimum času pro sebe. Pokud není po ruce ochotná chůva, novopečená maminka těžko může vyrazit ven na vzduch, natož se přihlásit na nějaký kurz, kde by rozcvičila bolavá záda a opět se dostala do formy. V takových případech mohou pomoci stále oblíbenější šátky a nosítka na nošení dětí.

Spása pro unavené rodiče

„Když se nám před sedmi lety narodila první dcera, byla po náročném porodu uplakaná, celé noci jsme byli s manželem vzhůru, skákali s ní na míči a snažili se nezhroutit. Po pár týdnech jsme se konečně odvážili navázat ji poprvé do šátku. Protože tehdy skoro žádné kurzy neexistovaly, náš jediný průvodce byla brožurka s fotkami. Jaká byla obrovská úleva, když se nám to podařilo! Miminko zmlklo, usnulo a já jsem měla volné ruce. Byli jsme nadšení a od té doby jsme šátek používali více než kočárek,“ popisuje začátek svého šátkování majitelka sítě obchodů Brána k dětem Lucie Harnošová.

Děti, kterým rodiče dopřejí tak blízký kontakt, bývají klidnější a celkově spokojenější. Maminky zase ocení, že jim šátek uvolní ruce, takže se mohou třeba konečně v klidu najíst, nebo se pustit do lehkého úklidu. Pro řadu párů je to ale i úžasná možnost, jak ani po příchodu potomka nerezignovat na aktivní životní styl.

Se šátkem i do skal

„Máme rádi výlety a díky šátku jsme se jich nemuseli vzdát. S dcerou jsem takto zdolávala třeba Prachovské skály. I když se i malé dítě za dvě hodiny pořádně pronese, nikdy nezapomenu na ty chvíle, kdy jsem po túře konečně celá zpocená rozvázala šátek a z něj vykoukla naprosto spokojená dcera,“ líčí Renata Kotyzová, která svou dceru nosila od tří měsíců až do dvou a půl roku.

Se šátkem či nosítkem tedy není nutné rezignovat na aktivity, které nás baví a s kočárkem si je nelze představit. Zelenou tak mají výlety, turistika, ale i tanec, lehká jóga anebo běžné nakupování v obchodech. A vůbec nejsnadnější variantou, jak se dostat do formy, je každodenní lehké cvičení doma.

Jaké jsou jeho benefity?

Cvičení je výborné i pro děti. Protože se během vašich pohybů snaží vyrovnat se změnami poloh, zapojují také svou svalovou soustavu. Je to pro ně hra, která pomáhá s rozvíjet jejich motorické dovednosti.

Budete mít více času. Nemusíte hlídat, zda dítě nikam neutíká, ani Vám nikdo nepoleze na záda. Pohyb děti většinou ukolébá ke spánku, takže vás při cvičení nic nevyrušuje.

Vaše tělo budete rozcvičovat pomalu. S dítětem na těle budete u cvičení postupovat pomalu a opatrně, budete vybírat jednoduché cviky tak, aby bylo vždy ve správné pozici. Díky tomu ani vám nehrozí nepříjemné přetažení svalů.

Budování vazby. Dítě s vámi vše prožívá, učí se od vás a přitom je v příjemném bezpečí na vašem těle. Pokud cvičíte pravidelně, bude s vámi rádo pokračovat i později, kdy už může cvičit samostatně.

Příjemné pocity. Zejména novopečené maminky zažívají při tak blízkém kontaktu se svým dítětem příval pozitivních emocí. A k tomu se přidají ještě endorfiny vyplavené při cvičení.

Bezpečnost a pohodlí především

Dítě není činka a také potřebuje prostor, aby samostatně trénovalo své rostoucí tělo. Do šátku či nosítka se rádo vrátí, pokud ho něco bolí, chce se mu spát, nebo zrovna nemá nejlepší náladu. Ani pro rodiče není non-stop nošení vzhledem ke své namáhavosti zdravé. Důležité je také správné navázání v šátku a kvalitní nosítko které zaručí, že dítě bude ve správné poloze a nošení bude příjemné. Všechny aktivity musí být pohodlné pro vás i dítě – jen tak si společné aktivity užijete naplno.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.