Kyselina hyaluronová: Molekula mládí, o kterou ale nemusíme přijít!

Kyselina hyaluronová: Molekula mládí, o kterou ale nemusíme přijít!

Kyselina hyaluronová má výjimečnou schopnost vázat na sebe vodu (až tisícinásobek vlastní hmotnosti). Kyselina hyaluronová je součástí skupiny látek - glykosaminoglykanů, které zajišťují pevnost buněk. Molekula této látky se ve tkáni formuje do tvaru koule, která je odolná vůči stlačení. Zaplňuje mezery mezi buňkami zadržováním vody, ochraňuje a současně hydratuje pokožku. Je rovněž účinný antioxidant chránící proti volným radikálům.

V pojivové tkáni, kloubech a chrupavkách zastává funkci lubrikantu. Díky ní je pohyb kloubů bezbolestný, protože se vzájemně o sebe nedřou, ale hladce kloužou.

Mladý dospělý člověk vážící kolem 70 kg má ve svém těle asi 15 g kyseliny hyaluronové, s věkem však  její  obsah významně klesá. Úbytek  vede ke snížené hydrataci pokožky, ztrátu její pružnosti  spolu s tvorbou drobných vrásek. V kloubech vysychá synoviální tekutina s následným tuhnutím a bolestmi kloubů

Kyselina hyaluronová v kůži

V kůži najdeme zhruba 50 % kyseliny hyaluronové z celkového množství obsaženého v našem těle. Je přítomná jak na povrchu, tak v hlubších vrstvách.  Díky schopnosti zadržovat vodu a podporovat tvorbu kolagenu  je pokožka  vyhlazená, pružná, dobře zásobená živinami a chráněná před působením volných radikálů. Kolem 40. roku života začne kyseliny hyaluronové v pokožce ubývat a její kvalita se zhoršuje. Nepřítelem kyseliny hyaluronové je nikotin i nadměrné slunění.

Injekční výplně s obsahem kyseliny hyaluronové

Od roku 2003 začaly být aplikovány injekční výplně s kyselinou hyaluronovou a jsou  součástí  zákroků  na klinikách estetické chirurgie. Bylo zjištěno, že výplně nejen vyhlazují vrásky (nosoretní rýhy, vrásky na bradě a na tvářích), oplošťují  vtažené jizvy nebo modelují rty, ale že jsou dokonce schopné aktivovat tvorbu  kolagenu, čímž se jejich účinek  ještě zesiluje.

„Nabídka výplní kyseliny hyaluronové na našem trhu je poměrně široká, jejich kvalita a trvanlivost se však značně liší. Výroba těch nejkvalitnějších se řadí do 3. kategorie na základě čistoty materiálu a jeho  trvanlivosti. Lékař musí klienta informovat o typu a kvalitě materiálu, který použije. Jedině tak lze předejít možným komplikacím. “ zdůrazňuje MUDr. Yvonne Bergerovou z BcD Clinic.

Mezoterapiekyselinou  hyaluronovou – zesílená hydratace pleti

Mezoterapie je cílená výživa pokožky, kdy se plošně pomocí četných mikrovpichů vpravuje roztok kyseliny hyaluronové, aminokyselin, peptidů a vitamínů do střední vrstvy kůže. Výsledkem je dokonale hydratovaná a vyživená pokožka s nastartováním vlastní tvorby kolagenu.

Mezoterapie je velmi účinný anti-agingový zákrok, při kterém  se mikrovpichy  vpraví  do pokožky jemný gel  kyseliny hyaluronové.  Plošným  nanesením  dosáhneme solné hydratace pleti.  Tato minimálně invazivní metoda podpoří tvorbu kolagenu a elastinu, postupně dochází k vypnutí  pokožky  a vyrovnání  povrchových  vrásek.

„Na naší klinice provádíme mezoterapii Vital Injectorem. Tento přístroj zavede zvolené množství látky do přesné vrstvy pokožky. Jako prevence je vhodná pro ženy od 30. roku. “ vysvětluje MUDr. Yvonne Bergerovou z BcD Clinic.

Kyselina hyaluronová a kolagen

Anti-agingdoplňky  bývají často postaveny na kombinaci kyseliny hyaluronové a kolagenu. Proč toto spojení? Kyselina hyaluronová a kolagen jsou nerozlučná dvojice v péči o krásnou pleť, vlasy a nehty, stejně jako pro klouby a šlachy.

Kolagen je jednou z nejdůležitějších bílkovin našeho těla, ale schopnost našeho těla produkovat kolagen s přibývajícím věkem klesá, stejně jako je tomu u kyseliny hyaluronové.  Protože novotvorbu kolagenu podporuje také kyselina hyaluronová, je ideální obě látky kombinovat.  V tomto propojení mají kyselina hyaluronová stejně jako kolagen nejvyšší účinnost.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.