Jak si udržet vysněnou váhu? Máme pro vás 10 tipů!

Jak si udržet vysněnou váhu? Máme pro vás 10 tipů!

Dostat se na vysněnou váhu s použitím všech možných dostupných rad a prostředků, není složité. Ovšem náročné je si onu vysněnou váhu udržet! My ale víme, jak na to a rádi se o to s vámi podělíme.

1. Zajděte si k lékaři

Před jakoukoli změnou životního stylu je dobré, pokud si zajdete k lékaři na preventivní prohlídku, kde vám doktor změří tlak, provede krevní vyšetření a laboratoř. To samé je pak potřeba udělat i na konci či v průběhu, abyste na vlastní oči viděli, co ta pozitivní změna dělá s vaším zdravím a jak se parametry lepší. Jednoduše tak i poznáte, zda „vaše“ dieta byla ta správná. Někdy se totiž stává, že tělo naordinovanou dietou ještě více zhuntujeme. Může vám stoupnout cholesterol, kyselina močová nebo dokonce cukr. Dobré je taky popřemýšlet, zda vaše problémy nesouvisí se stresem. V případě, že jde o psychiku, není od věci navštívit psychologa a začít léčit duši.

2. Zapomeňte na to, co bylo

Jakmile už jednou uděláte krok dopředu, přestaňte se ohlížet. Nevracejte se k tučným a nezdravým jídlům, zapomeňte na přemíru sladkostí, nezapomínejte na pravidelnou stravu s dostatkem zeleniny a ovoce. Stejně tak se nevracejte ani k neustálému ležení na gauči. Mějte na paměti, že tělu stačí jen 21 dní k tomu, aby si vytvořilo nový návyk, ať už jde o pohyb nebo jídlo. Ale také pozor – stále je snadné sklouznout zpět k tomu „špatnému“ starému.

3. Chtějte podporu

Když je člověk na důležité okamžiky v životě sám, je pro něj mnohem těžší se s nimi vyrovnat. Stejné je to i s hubnutím. Poproste tedy rodinu nebo partnera o pomoc. Rodinné prostředí by mohlo být velmi demotivující, když by s vámi nespolupracovalo a kladlo vám do cesty překážky v podobě bujarých hostin, sladkých teček apod. Vždy je lepší, když i lidé kolem vás přistoupí na zdravý životní styl.

4. Spojte se s kamarádkou

Jak říká staré přísloví: ve dvou se to lépe táhne. Nechce náhodou vaše kamarádka také něco shodit či zpevnit tělo? Řekněte jí, že také hubnete, a vrhněte se do toho úsilí společně. Můžete si navzájem radit, podporovat se, hlídat se, chodit cvičit nebo si dodávat sílu a motivaci při krizových situacích. A to už za to stojí, ne?

5. Cíle by měly být reálné

Tak schválně…začali jste hubnout a jaké bylo vaše předsevzetí? Jaký jste si dali cíl? Většina z nás chce totiž všechno hned. Změna by ale měla být postupná, aby se tělo nedostalo do šoku. Mnohem lepší variantou cíle namísto „zhubnu 30 kilo“ budou cíle menší, které si můžete dávat třeba každý týden. Např. „naučím se připravovat si každý den snídani“ nebo „tento týden budu poctivě cvičit“. Jak už jsme si v předchozích článcích říkali, je také téměř nutností vymazat ze slovníku slova jako musím, nikdy, nesmím apod. Ta nás příliš svazují a demotivují.

6. Jen pozitivně

Pokud se do hubnutí pouštíte s nelibostí, máte zhruba jen 25% šanci, že uspějete. Drastické diety a diety z donucení plní naše tělo jen negativními emocemi, cítíme se unaveni, pořád myslíme na jídlo a vlastně se nám celá ta situace vůbec nelíbí. Možná proto většina chronických dietářek prožívá neúspěchy a nové začátky. Rozumné hubnutí poznáte tak, že máte tělo naplněno endorfiny – hormony štěstí, cítíte se mnohem lépe a zdravěji a celkově jste fit.

7. Cvičení je základ

Pořiďte si permanentku do fitka, zapište se do tanečních kurzů nebo na hodiny aerobiku. Pro začátek by bylo lepší konzultovat pohyb s osobním trenérem nebo fyzioterapeutem, která aktivita je nejlepší a nejvhodnější právě pro vás. Někdo totiž potřebuje zhubnout nějaká ta kila z problémových partií, jiný chce zase jen zpevnit tělo. Nejdůležitější je také dělat pohyb s radostí, ať jde o jakýkoli. Nemusíte hned na společné hodiny, využijte třeba toho, že máte psa, a vrhněte se do pohybu právě s ním.

8. Výdej musí být větší než příjem

Musíme vás upozornit, že někdy nastanou situace, které s naším hubnutím mohou zamávat. Oslava, babička, trocha mlsání. Nemůžeme a ani vás nechceme nutit do toho si všechny tyto světské radosti odpírat. Někdy můžete prostě šlápnout vedle a život si užít všemi doušky a smysly a nemusíte si vše hned vyčítat. Jen si pamatujte pravidlo, že výdej by měl být větší než příjem, a proto namísto fňukání a výčitek si jděte po oslavách druhý den zaběhat nebo udělejte doma třeba generální úklid. A všechny spálíte.

9. Důležitý je i odpočinek

Relaxujte a myslete sami na sebe. Jděte na masáž, do bazénu, na procházku, do sauny… prostě kamkoli vás srdce táhne a kde vás to těší. Oprostíte se tak od všech stresů a zapomenete vlastně, že hubnete, a všechno vám pak s nově nabitou energií půjde snáz. A plus ještě – dobře, dlouho a klidně spěte!

10. To nejdůležitější na konec

Buďte optimističtí. Zapomeňte na stres, nebo se o to aspoň pokuste. Věnujte se nejen tělu, ale i duši a vyhýbejte se věcem, které vás netěší nebo vás dokonce stresují. Oceňujte se, povzbuzujte se a nebojte se říct si o pomoc. Hubněte prostě s radostí!

Kafe.cz

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.