Čtěte mamince raději pohádky, ne noviny!

Čtěte mamince raději pohádky, ne noviny!

Moje maminka (82 let) je od května po mrtvici. Později se její stav zhoršil- embolie, a když už jsme mysleli, že se vše bude lepšit, začala masivně krvácet a je po těžké operaci tlustého střeva. Teď je třetí týden na rehabilitaci, kde se snaží cvičit, já s ní čtu, píšu, ale někdy mluví nesmysly, někdy mluví něco jiného a nemůže najít slova. Špatně se jí mluví, někdy jí není rozumět... Moc vás prosím, poraďte, jak s ní mám pracovat, aby se rozmluvila, zlepší se tento stav? Děkuji

MUDr. Irena Kudrnovská

Praktická lékařka pro dospělé. Provozuje soukromou praxi na Praze 6, publikuje v odborných časopisech. Angažuje se ve Sdružení praktických lékařů.

Vaší maminky je mi moc líto. Její stav vyžaduje a ještě bude vyžadovat hodně trpělivosti a úsilí na všech stranách. Nepíšete, zda mrtvice byla na podkladě krvácení nebo ischemie, ale ve svém důsledku je to jedno, došlo k poškození mozku a nervových spojů, které se nyní musí zase obnovit.

Je moc dobře, že s maminkou cvičíte psaní a čtení. Hlavně musí ona sama číst nahlas, raději pohádky než noviny. To je nejjednodušší způsob, jak trénovat výslovnost a jak si také bude zase zvykat na běžná slova. Zkuste třeba i básničky, které se učila ve škole a které si jistě pamatuje, tím bude trénovat nejen výslovnost, ale i paměť a hlavně, bude mít radost,že to dokázala.

Určitě je někdy netrpělivá, protože ví, jaké slovo chce říci, ale vysloví něco zcela jiného, nebo se jí to nepodaří vůbec. Pak jí musíte v kontextu věty nabídnout několik slov, a pokud na některé kývne, že je správné, měla by je několikrát opakovat.

Je to náročné pro vás obě, budete mít občas chuť s tím přestat, ale je to nutné.

Na procvičování drobné motoriky rukou je dobré navlékat korálky, nebo něco přebírat, dříve se i doporučovalo hrát na klavír.

Zkuste jí ruce před cvičením na chvíli namočit do teplé vody, aby se klouby a šlachy prohřály, pak to půjde lépe.

Také je velmi důležité, aby kolem sebe měla stabilní a vlídné prostředí, aby se cítila jistá. Je skvělé, že jste s ní, to jí tu jistotu dává, a tím moc napomáhá k celkovému zlepšení, protože nezáleží jen na fysickém stavu, ale ještě více na psychice.

Přeji vaší mamince i vám hodně zdraví a trpělivosti!

MUDr. Irena Kudrnovská

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.