Zbavte se po létě nehezké pigmentace!

Zbavte se po létě nehezké pigmentace!

Léto je doba koupání a opalování a naše pokožka dostává hnědavý odstín často i přesto, že používáme ochranné krémy. V průběhu postupného blednutí pokožky můžeme zpozorovat, že nám na těle přibyli pigmentace, které jsme dosud nepozorovali. Sluneční záření totiž jejich vznik podporuje.

“Pigmentová znaménka (névy) jsou různě velké, hnědé útvary v rovině nebo plastické s různou intenzitou pigmentace. Mohou být světlé, s různými odstíny hnědé nebo do černa zbarvené. Často z nich mohou vyrůstat chloupky. Laický název „pihy“, nebo „mateřská znaménka“ neodpovídá přesně jejich původu. Většina těchto projevů je naprosto benigní, u většiny se ani nejedná o pigmentová znaménka, ale obyčejné pihy, ale přece jen, podceňování se v dnešní době nedoporučuje,” vysvětluje MUDr. Yvonne Bergerovou z BcD Clinic.

Samozřejmě nejlepší je zajít k lékaři, ale ne vždy to stihneme dostatečně brzy, partner zase nerad chodí k lékaři… Proto pro orientaci nabízíme přehled hlavních druhů pigmentací, se kterým se můžete setkat.

1.    Co všechno může být nebezpečné? Piha, znaménko? Jak od sebe rozliším pihu od znaménka?

1lentigo – čočka – kruhovitá skvrnka do 5 mm, ostře ohraničená, která je buď jednotlivě nebo v seskupení kdekoliv na těle, může být i na sliznici. Vznik nezávisí  na slunečním svitu. Během života se nemění a roste postupně s člověkem.

2lentigosolaris –  jsou pigmentové skvrny, které vznikají později , a to  závislosti na intenzitě UV záření – nejčastěji jsou méně chráněných místech – hrudník, hřbety rukou. Po ukončení slunění již neblednou. V menším počtu, nejlépe na hřbetech rukou je na naší klinice odstraňujeme laserem.

3pihy – ephelides – vznikají geneticky na místech ovlivněných sluncem.  Proto jsou v létě pihy výraznější, v zimě blednou. Většinou nemá smysl je odstraňovat, neboť při každém slunění se zvýrazní.

Melazma – je získaná  pigmentace nejčastěji  na obličeji. Příčina vzniku není zcela jasná, ale je prokázán vliv slunečního záření, genetická a hormonální zátěž. Dále se na vzniku melazmatu mohou podílet i některé kosmetické přípravky a celkově užívané léky. Onemocnění postihuje většinou ženy.

Melanocyty – buňky tvořící pigment  zvyšují  svou aktivitu  v souvislosti s těhotenstvím, užíváním hormonální antikoncepce, nebo během menopauzy. Sluneční záření pak vyvolá ztmavnutí.

Mateřská znaménka

4Znaménkapigmentové névy jsou vlastně  vývojové poruchy vznikající v době embrya. Mohou být přítomny  ihned po porodu nebo se objevit v průběhu života. Výrazněji se objevují v období hormonálních změn (puberta, těhotenství…). Na jejich zvýšenou tvorbu má vliv  slunění, proto  je  vyšší výsev znamének na místech nechráněných před sluncem.

5Většina mateřských znamének prochází vývojem, kdy mění barvu, velikost a tvar. Od plochého tvaru, který se postupně stává plastický, pigmentace může zesvětlovat a povrch je rozbrázděný.  Proto často přichází rodič s upozorněním, že  znaménko bylo ploché a nyní se zvedá. Toto je však považováno za běžný vývoj.

 

Bez názvu

2.    Podle čeho poznáme, že se jedná v případě znaménka o možné nebezpečí?

Existuje laická tzv.  ABCDE pomůcka pro laiky, která pomáhá odlišit znaménko, které by mohlo mít negativní vývoj.rozpoznat typické rysy  pro začínající melanom.
A – tvar (asymmetry) – se stává nepravidelný
B – okraje (border) – často rozmazané s četnými výběžkydo stran
C – barva (color) – ztmavnutí nebo skvrnité změny pigmentace
D – velikost (diameter) – trvale se zvětšující projev
E – vývoj (evolving) – výše uvedené změny jsou trvalé, povrch původně hladký může být později se šupinami, někdy svědí

3.    Kdy navštívit lékaře, jak probíhá vyšetření u lékaře

Lékaře doporučuji navštěvovat jednak v rámci pravidelných kontrol, alespoň 1x ročně a vždy pokud máme pocit, že se nám nějaká pigmentace změnila (tmavne, rozšiřuje se…).

6“Mateřská znaménka se vyšetřují dermatoskopem, což je  vlastně lupa s velikým zvětšením. Jedná se o neinvazivní  diagnostickou metodu, která slouží k vyšetření podezřelého pigmentového útvaru. Tato metoda zvyšuje správnou klinickou diagnózu a posouzení  rizika pigmentových mateřských znamének,” vysvětluje MUDr. Yvonne Bergerovou z BcD Clinic.

Pokud nález není jednoznačný, je vhodné  opakovat kontroly v kratším intervalu nebo provést chirurgickou excizi a znaménko zaslat k histologickému  vyšetření.

4.    Jakými způsoby  lze pigmentace odstranit?

Pihy a jiné  benigní pigmentace odstraňujeme na naší klinice depigmentačním laserem.  Přesně mířeným paprskem rozmělní pigment na částečky, které jsou pomocí buněčného systému odplaveny pryč, část se jich odloučí ve formě stroupku. Pokud pigmentace proniká více do hloubky je třeba zákrok opakovat do úplného odstranění pigmentu.

K odstranění některých plastických pigmentových  projevů používáme  odpařovací CO2 laser. Paprsek CO2 laseru je v hloubce pohlcen vodou, ta se začne odpařovat a strhává s sebou i odstraňovaný projev. Vzniklá plošná ranka se hojí stroupkem.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.