I v létě vás může překvapit angína

I v létě vás může překvapit angína

Ano, i v teplém letním počasí si lze nahmatat zvětšené uzliny, což může také znamenat, že máte anginu.

Jak je to možné? Bakterie a viry se totiž vyskytují v každém období. Jakmile dochází k prudkým výkyvům teplot, sedíte často v klimatizovaných místnostech nebo to přeženete při koupání nebo plážovém volejbalu, může se stát, že vás imunitní systém nechá ve štychu a vy onemocníte, vysvětluje specialistka ORL Erika Votavová.

Nachlazení zvládnete sami

Angínu si můžete snadno splést s běžným nachlazením, které také většinou doprovází škrábání v krku. Vyléčit se z něj můžete jednoduše – stačí, když zůstanete několik dní v posteli, budete pít hodně tekutin a poprosíte někoho z rodiny, aby vám koupil v lékárně analgetika a pastilky proti bolesti v krku.

Koho se nemoc týká?

Nejčastěji angíny postihují oslabené jedince a také děti, kterým se onemocnění nemusí vyhnout například ani při pobytech u moře. Angína patří ke kapénkovým nákazám, které se šíří vzduchem – nejčastěji tedy při kašli. Pokud nemoc přechodíte a nepřeléčíte antibiotiky, pak může dojít k trvalému a nebezpečnému postižení osrdečníku, kloubů nebo ledvin.

S angínou běžte k lékaři! Zn. Rychle!

Pokud ale máte pocit, že bolest v krku je přímo nesnesitelná, pak na nic nečekejte a zajděte k lékaři co nejdřív. „Při angíně, která je způsobena bakteriemi, se předepisují antibiotika a doporučuje se klidový režim. Po doléčení je důležité vyšetření moči, krve a někdy se provádí kontrolní výtěr z krku,“ doplňuje lékařka.

Zmrzlina za to nemůže

Určitě vás to už někdy napadlo, nebo jste to dokonce sami vyzkoušeli. Dali jste si zmrzlinu v naději, že angína odezní mnohem rychleji. Výsledek? Zřejmě vám bylo ještě hůř. „Zmrzlina se při angíně v žádném případě nedoporučuje,“ upozorňuje Erika Votavová. Podle jejích slov dokonce není ani možné, že byste si dali zmrzlinu, a pak onemocněli.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.

  1. Jiřina | 18. 07. 2016 v 19:40

    Dobrý den, angína je absolutně nejhorší záležitost a ještě k tomu například na cestách. Často byla v letních dnech klimatizace, po které jsem do dvou dnů lehla. Minulý rok jsem po prvé zvládla léto bez nemoci a přikládám to tomu, že na jaře jsme užívala tři měsíce wobenzym. Letos jsem kůru zopakovala, tak doufám, že budu mít dovolenou opět bez nemoci 🙂