Potit už se nemusíte! Víme, co pomáhá

Potit už se nemusíte! Víme, co pomáhá

Je tu konec nadměrnému pocení! O možnostech, jak na to, aby nás nesužovaly problémy s pocením, jsme si povídali s MUDr. Yvonne Bergerovou z BcD Clinic.

Nadměrné pocení, známé také jako hyperhidróza, je porucha těla, která se vyskytuje v převážné většině u jinak zdravých lidí. Tato zdravotní indispozice se týká 3 % světové populace. Jednou z příčin může být neschopnost těla termoregulovat. Zvýšená aktivita potních žláz znamená, že lidé trpící nadměrným pocením mohou produkovat až 5x více potu, než je obvyklé. Týká se to podpaží (axilární hyperhidróza), dlaní ruky (palmární hyperhidróza), chodidel (plantární hyperhidróza). Lokalizovaná hyperhidróza se objevuje také na obličeji (hlavně na čele, nad horním rtem nebo ve kštici).

Příčina primární hyperhidrózy obvykle není známá. Lidé postižení tímto typem hyperhidrózy se obvykle potí v klidu bez tělesné námahy, pocení však často bývá v souvislosti s emocionálním stresem. Sekundární hyperhidróza je nadměrné pocení v souvislosti s jiným onemocněním např. poruchou štítné žlázy, chronickou infekcí atd. U těchto pacientů je třeba předchozí důkladné vyšetření. Hormonální nerovnováha kvůli změnám v životním cyklu jako puberta nebo menopauza může také vést k nepravidelným projevům pocení.

Rozdíl mezi běžným a nadměrným pocením

Při běžném pocení je pot vylučován při námaze, v horku, při emocích. Lidé s nadměrným pocením se zvýšeně potí, většinou v určitých partiích bez jakékoli zátěže. Jestliže pocení vnímáte každý den, ovlivňuje váš život, omezuje společenský styk, může se jednat o nadměrné pocení neboli hyperhidrózu. Nadměrné pocení významně zasahuje do celé řady běžných aktivit postiženého jedince. Například při nadměrném pocení v podpaží jsou značně patrné mokré skvrny, což vyžaduje výměnu oděvu několikrát za den.

 • Nesundáváte si sako ani v horkých letních dnech, protože máte úplně
  propocenou košili či halenku?
 • Činí vám obtíže přechody ze studených do vytopených prostor,
  při kterých se zpotíte VELMI rychle?
 • Provází vás nadměrné pocení podpaží, i když je okolní teplota nízká
  a není k tomu zjevný důvod?
 • Nepomáhají vám ani ty nejlepší antiperspiranty slibující až několikadenní účinek?
 • Propotíte oblečení v jakékoli vypjatější situaci?

Pokud jste na některou z otázek odpověděli ano, je pravděpodobné, že trpíte některou z forem hyperhidrózy.

Při opakovaném intenzivním pocení vzniká navíc živná půda pro plísně a bakterie. Ti, kteří projevy hyperhidrózy trpí, již určitě vyzkoušeli cokoli (deodoranty, antiperspiranty, vložky do podpaží, iontoforézu).

Jak probíhá konzultace – léčba nadměrného pocení v BCD Clinic

„Při konzultaci se zjišťuje celkový zdravotní stav, zhodnotí se rozsah a intenzita pocení. S pacientem společně volíme mezi dvěma nejúčinnějšími variantami vedoucími k léčbě nadměrného pocení,” popsala MUDr. Yvonne Bergerovou z BcD Clinic průběh konzultace.

Botulotoxin – aplikace této látky zabrání převodu vzruchů z nervových vláken na potní žlázky, které jsou impulzem pro tvorbu potu. Výsledkem je, že žlázky neprodukují pot, protože jim to nikdo ‘nepřikáže’ – příkaz se k nim nedostane.

„Účinek botulotoxinu nastupuje čtyři až šest dní po aplikaci a trvá 6 – 9 měsíců. Účinek nastoupí zhruba za 2 – 5 dní od aplikace. Většina klientů udává zlepšení 80 – 100 %, po 6 měsících se pocení začíná pomalu obnovovat v závislosti na ošetřované oblasti a také individuální dispozici pacienta. Po odeznění účinku není problém ošetření zopakovat. Ošetření lze provést v kteroukoli roční dobu,” vysvětlila MUDr. Yvonne Bergerová.

Liposukce potních žláz – jedná se o velmi šetrnou metodu, při které se z třímilimetrového řezu zvláštně upravenou kanylou odsává podkožní tkáň těsně pod škárou, kde jsou potní žlázy uloženy. Zákrok trvá asi 45 minut, provádí se v lokální anestezii, pacient tedy necítí žádnou bolest. Efekt operace nastupuje do dvou měsíců. Po dobu tří týdnů je doporučeno vyvarovat se koupání ve veřejném bazénu a sportu. Od operace lze očekávat snížení tvorby potu o 40-80%, ve většině případů je tento efekt trvalý.

Řešte své problémy včas

O tomto onemocnění se tolik nemluví, protože nikoho přímo na životě neohrožuje. Avšak psychické dopady na člověka trpícího nadměrným pocením nejsou zcela jistě zanedbatelné. Pokud trpíte hyperhidrózou, jsou přínosy léčby tohoto onemocnění v podobě zvýšené kvality života, jak osobního tak společenského, neocenitelné.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.