Ženy prý nejsou tak posedlé svou hmotností!

Ženy prý nejsou tak posedlé svou hmotností!

Kolik přesně váží totiž většina z nich neví... Až na výjimky, samozřejmě! Ženy totiž nejsou váhou posedlé zase tolik, jak se všeobecně traduje. A mnohé z nich o ní mají jen orientační představu a často si ani neuvědomí, že několik kilo přibraly. Bohužel to však může negativně ovlivňovat jejich zdraví.

Kolísání váhy škodí srdci

Podle nové studie vědců z texaské university, kteří sledovali chování téměř pěti stovky žen kolem pětadvaceti let, jim takhle bez povšimnutí kolísá váha až o pět kilo. Protože takové váhové výkyvy mohou zvyšovat riziko rozvoje potíží se srdcem a oběhem či nastartovat obezitu, zdaleka již nejde jen o kosmetický problém. Práce Texasanů vyšla v online vydání odborného časopisu Journal of women’s health.

Hlavní autor studie, lékař Mahbubur Rahman z texaské univerzity uvedl, že výzkumníky překvapilo, co všechno ovlivňuje vnímání vlastní hmotnosti. Podle jejich zjištění si ze sledovaných žen byly svých váhových výkyvů nejvíce vědomy černošky a pak ženy, které užívaly hormonální antikoncepci. Z nich pak zejména ty, které ji dostávaly v injekcích. Je to zřejmě proto, že právě tento typ antikoncepce je spojován se vzestupem váhy, a proto si ji ženy v tomto případě více hlídají. Naopak třetina sledovaných žen si toho, že jim váha během půl roku stoupla o dvě až čtyři kila, vůbec nevšimla. To podle Rahmana odpovídá dřívějším zjištěním, že asi čtvrtina žen s nadváhou považuje svou hmotnost za bezproblémovou.

„Pokud však ženy nevědí, kolik skutečně váží, a nevědí, jestli je jejich hmotnost v pořádku nebo ne, pak to představuje problém například v boji s obezitou, protože si neuvědomují, že nadváha ohrožuje jejich zdraví,“ míní Rahman. Ten dokonce doporučuje ženám, aby se pravidelně vážily a zjišťovaly tak, zda jim váha kolísá nebo ne.

Váha se mění i sama od sebe

Jenže proti jeho doporučením stojí hned několik „ale”. Příliš časté vážení je stresující, protože ženám váha přirozeně kolísá i během menstruačního cyklu a to až o několik kilogramů kvůli zadržování vody. Navíc existují zase jiné studie, které dokládají, že ženy s několika málo kily nad ideální váhou jsou zdravější než ty vyhublé, samozřejmě za předpokladu, že jsou se svým tělem spokojené a nestresují se domnělou nadváhou. A nakonec, většina žen moc dobře ví, že jim váha kolísá, protože to poznají na svém oblečení. Že si to nechtějí potvrdit přesným číslem z váhy je věc jiná.

Anna Chaloupková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.