Crohnova nemoc: Jak jíst, abyste nehubli

Crohnova nemoc: Jak jíst, abyste nehubli

Je to záludná choroba, která nutí pacienty vyhýbat se spoustě potravin. Pak jim ale můžou chybět důležité látky. Jak postupovat, aby se to nestalo?

Nevyzpytatelným onemocněním střev trpí stále více lidí. Jejich stav navíc ovlivňuje i nevhodné složení stravy. Nemocní si totiž často nevědí rady, co vlastně mohou jíst, aby se jejich stav dál nezhoršoval. A tak nejí skoro nic a spousta z nich pak končí v nemocnici s podvýživou. Chybí jim hlavně bílkoviny a vitaminy.

Jaká pravidla je tedy dobré podle lékařů dodržovat? Hodně záleží na fázi nemoci – v období takzvaného relapsu, neboli vzplanutí nemoci, jsou pravidla přísnější. V klidovém stádiu, kterému lékaři říkají remise, si můžete dovolit více.

Vsaďte na těstoviny a lehká masa

Základem jídelníčku by měly být škroby, tedy například těstoviny. Neměly by chybět ani plnohodnotné bílkoviny, není proto třeba vynechávat kuřecí a rybí maso. Tučná masa požadavkům diety příliš nevyhovují. Stejně tak smažená a grilovaná jídla. Pokud nemocný netrpí zároveň také laktózovou intolerancí, měl by jíst mléčné výrobky.

Čerstvá zelenina je tabu

A také čerstvé ovoce, luštěniny a výrobky z celozrnných obilovin. Ty všechny obsahují nerozpustnou vlákninu, se kterou si zanícená střeva v akutní fázi choroby neumějí poradit.

Nezapomínejte na vitaminy

Hlavně vitamin C a B-komplex. Z minerálů je důležité železo a vápník kvůli prevenci metabolické kostní nemoci. Lidem s onemocněním trávicího traktu totiž častěji hrozí osteoporóza. Hlídat je třeba draslík a hořčík a doporučují se probiotika. Jejich množství se řídí mimo jiné podle četnosti vyprazdňování. Oddělte příjem tekutin od pevné stravy. Nápoje by měly být spíš vlažné. A určitě ne s bublinkami.

Crohnova nemoc

Zánětlivé onemocnění střev, zasahuje různé jeho části. Pro chorobu jsou typické lokální komplikace, vznikají hnisavá, ložiska, píštěle či stenózy, neboli zúžení trávicí trubice v místě jizev po zánětech. Střevní obsah se  před takovými překážkami kumuluje a může kvasit – živiny
z jídla se špatně vstřebávají. Nemoc se projevuje častými průjmy a pacienti hubnou.

Až šest porcí denně – a rozkousat

Když budete své zažívání zatěžovat postupně, bude fungovat lépe. V praxi to znamená, že byste si jídlo měli rozdělit do menších porcí. Rozhodně nehltejte, dbejte na to, abyste jídlo vždy dokonale rozkousali. I když se nemoc dostane do své klidové fáze, na dietu je třeba myslet – ale rozhodně není na místě se nervovat
a zbytečně omezovat. Přesně si zapisujte, jak jste se po jakém jídle cítili, to vám pomůže vytipovat ta jídla, která pro vás nejsou vhodná. Dieta v remisi by se neměla příliš lišit od zásad racionální stravy. To znamená, že byste se měli vyvarovat tučných a smažených pokrmů, ale zeleninu a ovoce si už můžete klidně dát.

Pomůže nutriční terapeutka

Nejlépe vám s jídelníčkem poradí nutriční terapeutka (dříve dietní sestra). Pomůže vám ho sestavit podle vašich preferencí a možností – a zároveň tak, aby v něm nechyběly důležité látky. Nutriční terapeutku by vám měl doporučit váš praktický lékař nebo gastroenterolog.

Kdo ze slavných bojuje s Crohnovou chorobou

Shannen Doherty

Hvězda známá hlavně ze seriálového hitu Beverly Hills 902 10 se přiznala v magazínu Star, že trpí Crohnovou chorobou. O nemoci příliš mluvit nechce, nechala se jen slyšet, že není příliš sexy, když žena řekne, že si nutně musí odskočit na toaletu.

 

Anastacia

Zpěvačka pojmenovala svůj největší hit Sick and Tired, tedy Nemocná a unavená. I když je spíš o nešťastném rozchodu, název jako by popisoval také stavy její nemoci, která se projevila už ve 13 letech. Říká, že díky „Crohnovi“ poznala sebe samu.

 

Igor Bareš

Když před lety zkoušel mimořádně těžkou roli Hamleta v Národním divadle Brno, přepadly ho náhlé zažívací obtíže, se kterými skončil v nemocnici. Diagnóza, kterou lékaři tehdy u herce zjistili, byla jasná: Crohnova nemoc.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.