Senná lázeň? Procedura, kterou zvládnou i alergici

Senná lázeň? Procedura, kterou zvládnou i alergici

Velká dřevěná káď a pořádně silný čaj ze sena – tak by šlo shrnout sennou lázeň, která je doma v městečku Völs am Schlern na severu Itálie. Já jsem si ji moc užila.

Prý za to mohou sedláci. Párkrát přespali na seně, a když se ráno probudili, zjistili, že je po námaze z předchozího dne nic nebolí. A tak nějak dospěli k tomu, že senná lázeň dodává sílu. Neponechali nic náhodě, pozvali si lékaře, vědce a nechali si na sennou lázeň v roce 1901 vystavit certifikát – senná lázeň pomáhá při léčbě artrózy, ischiasu nebo revmatu a podporuje prokrvení i látkovou výměnu. Je to také výborná terapie po velkém sportovním výkonu.

Od té doby do vesničky Völs am Schlern/Fiè allo Sciliar nedaleko jihotyrolského lyžařského areálu Seiser Alm/Alpe di Siusi jezdí turisté nejen na hory, ale také za wellness procedurou. Vyzkoušela jsme to i já – po dni stráveném na lyžích a objížděním magického sjezdařského okruhu Sella Rondy.
V malebném Wellness Romantik Hotelu Turm ve Völs am Schlern mají místnost, která voní bylinkami, senem a v jejím středu stojí velká dřevěná káď. V ní se ve čtyřicetistupňové vodě louhuje velký lněný pytel naplněný senem. Vznikl tak silný senný „čaj“, do kterého mě teď usměvavá slečna pokládá. Pytel se senem mi dá pod záda a já si ležím pohodlně – jako doma na sedačce. Tím to ale nekončí – slečna káď zaklopí tak, že mi kouká jen hlava. A teď se v pěkně horkém „čaji“ dvacet minut louhuji já. Začínají působit fermentační procesy a dochází k uvolňování éterických olejů. Na tělo působí léčivé síly horských bylin.

.Je to příjemný relax. Trochu se potím, trochu usínám. Ale je mi dobře. V této podobě není seno vůbec agresivní a podobnou koupel si může dopřát i alergik. Po dvaceti minutách jsem převelena do solné jeskyně, kde zůstávám ve stavu naprostého vyčerpání a polospánku půl hodiny. Anebo to byla hodina?

Senná lázeň má svá pravidla. Seno musí pocházet z louky, která leží v nadmořské výšce nad 1500 metrů a na jejím metru čtverečním by mělo růst nejméně 40 bylin. Čím výše horské pastviny leží, tím je spektrum flóry bohatší.

„Ve Wellness Romantik Hotelu Turm používáme seno ze své vlastní louky, ta leží v nadmořské výšce 1800 metrů a můžeme se pochlubit tím, že jsme na metru čtverečním našli dokonce 70 bylinek,“ říká Katharina Pramstrahlerová v hotelu ležícím v centru Völsu. Hotel má bohatou historii. Sloužil jako vězení, poté jako radnice, jeho nejstarší místnost pochází ze 13. století. Kromě bohaté historie a senné lázně se pyšní i obrovskou sbírkou umění. Na stěnách najdete obrazy Picassa, Dalího a dalších. „Máme tu na 2000 kousků,“ provádí nás pyšně Katarina.

Michaela Bučková

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.