S kily navíc budete hloupější!

S kily navíc budete hloupější!

Nedosti na tom, že obezita zjevně poškozuje srdce a cévy. Ukazuje se, že neblahý dopad má i na náš mozek a bystrý úsudek. Samozřejmě že ani jedno z toho se neprojeví okamžitě, ale při dlouhodobých problémech s nadváhou naše výkonnost v tomto směru klesá a klesá.

Nadmíru výmluvně to ukázala korejská pětiletá studie mezi 250 lidmi, která potvrdila souvislost mezi množstvím tělesného tuku a tím, jak na tom mezi šedesátkou a sedmdesátkou byli testovaní lidé se svými kognitivními schopnostmi. Výkony jedinců s nadváhou slábly v testech duševních schopností více než u těch, kteří žádné potíže s nadváhou neměli. Je přitom zřejmé, že na problémy si lidé zadělávali v průběhu několika desítek let.

Obezita zřejmě zvyšuje riziko rozvoje demence

„Všichni víme, že vysoký BMI škodí srdci. Tento výzkum navíc naznačuje, že stejně škodlivý by mohl být i pro naši hlavu,“ komentoval výsledky výzkumu mluvčí britské společnosti pro Alzheimerovu nemoc. Vědci sice nijak nezjišťovali, zda se u testovaných jedinců později rozvíjela i demence. Ale i tak se jejich objev vlastně shoduje s předchozími zjištěními z této oblasti. Podle nich rizikové faktory pro rozvoj srdečních chorob, jako jsou vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol, rovněž zvyšují pravděpodobnost vzniku demence zapříčiněnou například právě Alzheimerovou chorobou.

Studii provedli vědci z Národní univerzity v jihokorejském Soulu mezi roky 2004 a 2009. Účastníkům předkládali standardizovaný test duševních schopností, který testuje mimo jiné také dovednosti v oblasti aritmetiky, paměti a orientace. Jedinci s vysokou mírou tělesného tuku dosáhli v testu nižšího skóre než jejich štíhlejší vrstevníci. „Prevence obezity, zejména středně těžké, by se mohla stát prevencí úbytku kognitivních funkcí nebo demence,“ míní hlavní autor studie Dae Hyun Yoon. U lehké obezity není riziko zhoršení schopností moc velké, u těžké samozřejmě ano. Zjistilo se ale, že mírné zhubnutí tu zřejmě mnoho nezachrání.

Jeden ze tří lidí starších pětašedesáti let bude pravděpodobně v pozdějším věku trpět demencí, nicméně pokud bude jíst vyváženou stravu, udržovat si zdravou tělesnou hmotnost, pravidelně cvičit a hlídat si krevní tlak a cholesterol, možná tahle statistika nebude tak neutěšená.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.