Privátní klinika: Kontaktní čočky a chřipka, jde to dohromady?

Privátní klinika: Kontaktní čočky a chřipka, jde to dohromady?

Odpovídá optometrista Mgr. Pavel Beneš, Ph.D. (Katedra optometrie a ortoptiky LF MU, Brno)

Mohu používat kontaktní čočky, když jsem nemocná?

Chřipka je kapénková infekce a bakterie mohou proniknout i do prostředí oka. Pokud jste nemocní, ne vždy je nošení kontaktních čoček příjemné. Vyskytuje se zvýšené překrvení spojivek, dráždění, nestabilní vidění, pocity nepohodlí. Naučte se předcházet možným rizikovým situacím. Aby i v těchto chvílích bylo používání kontaktních čoček příjemné, je nutné už v počáteční fázi dbát na zvýšenou hygienu kontaktních čoček, nejlépe i s používáním roztoku Biotrue, který má vysokou dezinfekční schopnost, má stejné pH jako zdravé slzy a obsahuje lubrikant, který se přirozeně vyskytuje v očích a díky němuž zůstane čočka přirozeně vlhká. Tím si oko může zachovat přirozený stav i v těch nejméně komfortních chvílích.

Nosím kontaktní čočky a nechci je v době onemocnění měnit za brýle. Jsou nějaké možnosti?

Na toto přechodné období se určitě nabízí jednodenní kontaktní čočky vyrobené z hypergelu. Ten obsahuje 78 % vody, stejně jako rohovka, a propouští potřebné množství kyslíku pro oko, aby zůstalo zdravé a bílé. Navíc tím, jednodenní čočky ráno nasadíte a večer vyhodíte, snížíte riziko opakovaných projevů v očích.

Jsem nemocná a používám oční kapky. Mohu si pak nasadit kontaktní čočky?

Pokud používáte oční kapky, je lepší nošení čoček omezit, případně je nasadit půl až hodinu po nakapání. Látka by se jinak mohla dostat do materiálu, ze kterého je čočka vyrobena, a tu pak určitým způsobem znehodnotit.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.