Aminfluoridy: Inovativní způsob péče o bělené zuby

Aminfluoridy: Inovativní způsob péče o bělené zuby

Ke kýženému zářivému úsměvu nám může pomoci mnoho faktorů a jedním z nich je péče v oblasti bělení zubů. Jak na to, abychom si zachovali co nejlepší výsledek a neohrozili tak zdraví chrupu?

Nešetrným či neodborným způsobem skutečně může dojít k poškození zubní skloviny. Proto se před tímto krokem raději poraďte se zubařem či zubním hygienistou, kteří vám ochotně vysvětlí, jakou techniku je možné zvolit a jak při tom postupovat. Pacient by měl být seznámen s následnou péčí o chrup a měkké tkáně. MUDr. Pavel Lukl z kliniky Ichtys Dent doporučuje do péče zahrnout také léčivý gel se zvýšeným obsahem aminfluoridů.

Co vás čeká při profesionálním bělení?

Procesu předchází zakrytí všech měkkých tkání v dutině ústní a zabezpečení suchého pracovního pole. Na důkladně očištěné a osušené zuby lékař nanese bělící gel a za pomoci ultrafialového světla z plazmové lampy gel osvěcuje po dobu patnácti minut. Bělící proces se většinou dvakrát až třikrát zopakuje, než lékař docílí požadovaného odstínu zubů. „Po bělení se může objevit zvýšená citlivost v podobě bolesti a trnutí zubů, která je přechodná a lze ji snížit nanášením zubního gelu s aminfluoridy, který pořídíte bez předpisu v lékárně či vybraných ordinacích zubních lékařů,“ upozorňuje MUDr. Pavel Lukl.

Jak pečovat o bělené zuby?

Mechanická abraze neboli obrušování, ke kterému dochází jak při profesionálním, tak při domácím bělení, velmi oslabuje zubní sklovinu. Ta je pak více citlivá na teplotu a náchylná ke vzniku zubního kazu. Proto doporučuje MUDr. Pavel Lukl ošetření gelem s aminfluoridy, který obnovuje strukturu zubní skloviny.

„Doporučuji lokální fluoridaci léčivým přípravkem s vysokým obsahem aminfluoridů ve formě léčivého gelu jako prevenci před vznikem zubního kazu a k posílení stávajících tvrdých zubních tkání. Při bělení zubů totiž dochází ke krátkodobému otevření dentinových tubulů, rozvolnění struktury zubů a uvolnění vazeb mezi molekulami jednotlivých látek tvořících zub. Do molekul peroxidu vodíku, které obsahují bělící gely, se zachytí pigmenty ze zubů, které jsou vyneseny na povrch běleného zubu, kde je lékař odstraní.“

Na co si dát pozor

Ať už zvolíte domácí či ordinační bělení, je důležité dbát na to, abyste se v prvních 48 hodinách vyvarovali jídlu a pochutinám s obsahem výrazných barviv, jako jsou červená řepa, kari, káva, čaj, tabák, červené víno nebo sojová omáčka. Odborníci nedoporučují zesvětlovat zuby o více než tři odstíny a do dalšího bělení byste se neměli pouštět dříve než za rok od toho posledního.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.