Láká i vás barevný podzim k výletům do přírody?

Láká i vás barevný podzim k výletům do přírody?

Zkracují se dny, rtuť teploměru klesá, chladnou ruce – jak typické pro podzim! Současně je to také období jako stvořené pro výlety do přírody, nikoliv k zazimování u televize. Podzimní příroda vykouzlí ty nejkrásnější barvy, o které byste se neměli nechat připravit - spíš se náležitě připravte na výlet.

Větru ani dešti neporučíš

Pamatujte vždy na to, že ať váš odchod z domu doprovází jakékoliv počasí, během chvilky může být vše úplně jinak. Na horách to platí obzvlášť. Mikina, náhradní tričko a pláštěnka vám batůžek přitíží minimálně, alespoň tuhle trojici si tedy nezapomeňte přibalit. A pokud máte místa přeci jenom trošku více, určitě nezapomeňte také na náhradní ponožky, kapesníky, čelovku, větší svačinu, sluneční brýle a pro jistotu také opalovací krém.

Dostatek tekutin je základ

Nejen pro delší trasy, ale i pro menší výlety (ze kterých se klidně můžou vyklubat delší trasy) si nezapomeňte dostatek tekutin. I tady platí, raději více než méně. Obzvlášť v této roční době oceníte termosku s horkým čajem.

na horách (2)Jaké hory, takové boty

Vychytávky, které byly dříve dostupné tak maximálně pro horolezce, si můžete dnes dovolit také. Důležité však je, si především ujasnit, k čemu mají vaše boty sloužit a podle toho vybrat typ boty. Myslete na to, že obuv by měla být prodyšná, ale současně voděodolná. Pokud se chystáte do náročnějšího terénu, určitě oceníte vyšší obuv se zpevněným kotníkem.

Náplast a francovka nesmí chybět

Není třeba s sebou nosit celou lékárničku, ale jistě uznáte, že potýkat se s puchýřem na palci bez náplasti, není žádná hitparáda. Náplast a dezinfekcenesmí chybět žádnému horalovi, nikdy nevíte, kdy se budou hodit. Víceúčelovým pomocníkem je také francovka Alpa, která za sto let své existence ulevuje horalům od celkové únavy kloubů a svalů, a může sloužit také jako dezinfekce drobných oděrek.

Túra nejsou žádné hody, ale sladkost do vybavení horala patří

Müsli, čokoládová tyčinka, hroznový cukr nebo tatranka – jsou rychlým zdrojem energie, pokud na vás padne únava. Obzvlášť pokud máte s sebou malé turisty, berte v úvahu, že únava může přijít kdykoliv a sladkost občerství i potěší.

2 tipy na závěr:

  • Stmívá se brzy a nikdy nevíte, co vás po cestě zdrží. S telefonem, navigací a čelovkou budete mít jistotu, že i když se ztratíte, nebudete v lese bloumat ve tmě a bez kontaktu.
  • Každý výlet by měl mít příjemnou tečku na závěr. Ideální je prohřátí celého těla v podobě sauny, koupele nebo příjemné masáže.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.