Chcete mít zdravé zuby bez kazů? Vyzkoušejte aminfluoridy.

Chcete mít zdravé zuby bez kazů? Vyzkoušejte aminfluoridy.

Bolí vás zuby? Zmrzlina i horké nápoje jsou pro vás utrpením? Možná vás překvapí, že se zubním kazem nebo citlivými krčky se potýká více než 80 % populace. Tvorbě zubního kazu se přitom dávždy předejít vhodnou prevencí, která je rozhodně levnější než některé zubařské zákroky. Látky zvané aminfluoridy remineralizují ve vyšší koncentraci zubní sklovinu a příznivě působí na citlivé zuby.

Jak vzniká zubní kaz?

Pokaždé, když vložíme do úst kousek jídla, spustí bakterie v dutině ústní proces přeměny cukrů v potravě na škodlivé kyseliny. Ty snižují pH v ústech, což má za následek rozpouštění minerálů na sklovině. Tomuto procesu se říká demineralizace. Po nějaké době je ovšem sklovina zase mineralizována. Rovnováha mezi těmito dvěma procesy závisí na našich stravovacích a hygienických návycích. Pokud ovšem ústní hygienu neprovádíme správně nebo ji dokonce zanedbáváme, dochází k procesu demineralizace podstatně častěji než k procesu mineralizace, což má za následek první stádium zubního kazu. To většinou pociťujeme jako bolest nebo zvýšenou citlivost zubu, ačkoliv nemusí být zatím vidět. A právě toto počáteční stádium dokáží aminfluoridy léčit. Pravidelná dodávka aminfluoridů je pak při správné a pravidelné aplikaci tou nejlepší prevencí vzniku dalšího zubního kazu i obnažených zubních krčků.

Co dokážou aminfluoridy?

Při tvorbě zubního kazu ztrácí sklovina svou původní pevnost a strukturu. Aminfluoridy sklovinu obnoví a působí jako ochranný štít, který tvrdou zubní tkáň zásobuje fluoridy po delší dobu. Zubní lékařka MUDr. Lenka Landová ze stomatologické praxe se zubní laboratoří Plusdent vysvětluje princip fungování aminfluoridů následovně:

„Vzhledem ke své povrchové aktivitě a lehce kyselému pH podporují aminfluoridy tvorbu přilnavé formy fluoridu vápenatého na sklovině a dentinu. Tato vrstva pak funguje jako zásobník fluoridu a tím chrání zuby před působením kyselin a podporuje remineralizaci čili znovuobnovení původní struktury zubu. Aminfluoridy zamezují tvorbě bakteriálních kyselin a tak snižují rozpouštění skloviny. Vrstva tvořená aminfluoridy je navíc odolná proti mechanické abrazi a není odstraněna sliněním.V dutině ústní jsou aminfluoridy rychle distribuovány i do hůře přístupných oblastí jako jsou mezizubní prostory“.

Doporučuje se je proto používat také po dentální hygieně či bělení, kdy jsou zuby velmi citlivé a oslabené v důsledku obrušování. Skvělou záležitostí jsou také pro ty, kdo nosí rovnátka a nemohou si pečlivě vyčistit špatně dostupná místa.

Kde je sehnat?

Aminfluoridy obsahují některé zubní pasty, ale pokud trpíte vysokou kazivostí zubů nebo chcete být v péči o svůj úsměv opravdu důslední, najdete největší koncentraci aminfluoridů v léčivých zubních gelech, které jsou dostupné pouze v lékárnách. Tyto gely se aplikují jednou týdně místo zubní pasty a mohou je používat i děti od 6 let, ale neměly by ho polykat. Po aplikaci gelu se doporučuje ústa nevyplachovat vůbec nebo jen lehce, aby byl účinek co nejefektivnější.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.