Nepleťte si chřipku s nachlazením!

Nepleťte si chřipku s nachlazením!

Chřipky a nachlazení mají v sychravém, deštivém, větrném počasí ideální prostředí na šíření. Na to, jak bojovat s bacily, jsme se za vás ptali odbornice na slovo vzaté.

Na otázky odpovídá MUDr. Martina Škývarová, Nemocnice Prostějov, člen zdravotnické sítě AGEL

Jaké jsou příznaky chřipky?

Chřipka má obvykle náhlý začátek, kdy během jednoho dne vystoupí teplota na 38-39 °C, někdy i výše, objeví se bolesti svalů, kloubů, zad a pocit vyčerpání. Převládá pocit ucpaného nosu, škrábání v krku a neproduktivní kašel – tedy kašel bez vykašlávání hlenu.

S jakým onemocněním ji lidé nejčastěji zaměňují?

Nejčastěji bývá chřipka zaměňována s nachlazením (jiná virová onemocnění). Obě onemocnění mají společné bolesti a teplotu. U chřipky jsou však příznaky intenzivnější, onemocnění je mnohem nebezpečnější než běžná virová infekce, je zatíženo častějšími komplikacemi, které mohou vést u oslabených jedinců až k úmrtí. Proti chřipce chrání očkování.

Jaký je obvykle průběh chřipkového onemocnění a jak dlouho trvá, než dojde k úplnému uzdravení?

U nekomplikované chřipky prvotní příznaky ustoupí do 4 dnů, ostatní příznaky do 10 dnů. Většinou dojde k úplnému uzdravení. Nejčastější komplikací je zápal plic, který samozřejmě průběh nemoci značně prodlouží.

Jak chřipku efektivně léčit, aby došlo k uzdravení v co nejkratší době?

U většiny nemocných je terapie symptomatická, tj. léčíme přímo jednotlivé projevy nemoci, jako je bolest v krku, únava a zvýšená teplota. Nezbytný je pobyt v klidu na lůžku nejméně po dobu horeček a omezení fyzické námahy. Podle potřeby se podávají léky na snížení horečky, léky potlačující bolest, tlumící kašel a zvyšuje se dodávka vitamínu C. Důležitý je dostatek tekutin, zejména čaje. Komplikace bakteriálního původu, kdy dochází k vykašlávání hlenu nebo se v krku vytvoří zánětlivé čepy, se léčí antibiotiky.

Jak chřipku efektivně léčit u dospělého a u dětí?

Obecně se u chřipky snažíme ovlivňovat dva hlavní projevy – bolest a teplotu. Asi nejrozšířenějším lékem je Aspirin (nebo Acylpyrin), jehož hlavní účinnou složkou je kyselina acetylsalicylová, která toho „umí“ skutečně mnoho. Působí jako mírné až středně silné analgetikum (proti bolesti) a jako účinné antipyretikum (proti horečce). Nesmí se používat u pacientů v dětském věku, protože kyselina acetylsalicylová u nich zvyšuje riziko vzniku tzv. Reyeova syndromu. Jedná se o závažné a často smrtelné onemocnění jater a některých dalších orgánů s poškozením mozku. U dětí se proto při snižování horečky podává paracetamol a ibuprofen.

Které léky, nejlepší na běžnou chřipku, si můžu pořídit bez receptu?

Teplotu a bolesti potlačí léky s obsahem paracetamolu a ibuprofenu, u dospělých potom i preparáty s kyselinou acetylsalicylovou. Vhodné jsou i vitamínové preparáty kombinované s přípravky na podporu imunity.

Jak předcházet chřipce nebo nachlazení? Jaké doplňky stravy mohu preventivně užívat?

Chřipce lze předcházet například pomocí očkování. Určitě je vhodné omezit kontakt s nemocnými lidmi, dbát na racionální stravu s dostatkem ovoce a zeleniny, zvýšit přísun vitamínů a posilování imunitního systému například formou otužování či saunování.

Nejúčinnějším preventivním opatřením proti chřipce je očkování. Kde se mohu nechat naočkovat a kdy je nejlepší čas?

Očkovat se můžete u svého praktického lékaře nebo v očkovacím centru. Ideálně se očkuje během října nebo listopadu, očkování můžete podstoupit ještě i na začátku epidemie. Ochrana nastupuje během dvou týdnů.

Jaké jsou nejčastěji nežádoucí účinky očkování?

Všechny dostupné očkovací látky jsou všeobecně dobře snášeny. V ojedinělých případech se může objevit reakce v místě vpichu v podobě otoku, zarudnutí nebo zvýšená bolestivost. Z celkových příznaků je to únava, bolest svalů, hlavy, kloubů, zvýšená teplota a zažívací problémy.

Jaké jsou nejrizikovější skupiny a proč?

Nejrizikovější skupinou jsou děti do 5 let a senioři nad 65 let. Obě skupiny mívají sníženou obranyschopnost organismu. Ohrožené jsou rovněž osoby, které jsou s rizikovými skupinami v kontaktu nebo chronicky nemocní jedinci trpící onemocněním jater, ledvin, srdce, cév, dýchacího systému, pacienti s metabolickým onemocněním či poruchou imunitního systému.

Kafe.cz

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.