Prokázáno: Plavání v zimě dětem neublíží

Prokázáno: Plavání v zimě dětem neublíží

Pro rodiče, které se bojí chodit s dětmi v zimě plavat, aby neonemocněly, je toto jistě skvělá zpráva. Odborníci provedli průzkum v rámci celé ČR, z něhož vyplývá, že děti, které celoročně plavou, rozhodně nejsou více nemocné než ty ostatní. Naopak, plavání upevňuje vztah s rodičem a bylo prokázáno, že prospívá správnému vývoji dítěte.

Plavání s miminkem upevňuje vztah s rodičem, děti se naučí snáze plavat, nemají strach z vody, jsou pozornější, mají posílené svalstvo a zvětšuje se jim kapacita plic. Dochází u nich ovšem také k rychlejšímu pohybovému vývoji, mají lepší trávení a plavání v jakémkoliv dětském věku pak napomáhá k odstranění nedostatků a vad držení těla. Z aktuálních průzkumů navíc vyplývá, že plavající děti jsou třikrát méně nemocné než ty ostatní.

Přesto se mnoho rodičů plavání s dětmi obává, a to především v zimě, kdy jsou děti zpravidla více nemocné. Na to, co je pravdy na souvislosti mezi plaváním a nemocností dětí, se zaměřila Eva Novotná z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. „Z námi zkoumaných 201 dětí z celé České republiky, které se účastnily kojeneckého plavání, bylo onemocnění v souvislosti s návštěvou kurzu plavání potvrzeno lékařem v devíti případech, což tvoří 4,5 %. Jednalo se o rýmu, atopický ekzém, zánět průdušek, virózu, zánět spojivek a molusky. Pozitivním faktem je, že u třetiny těchto případů (tři případy z devíti), se onemocnění opakovaně neobjevilo při zvolení jiného areálu bazénu. Díky zdravotnické dokumentaci jsme také zjistili, že pravidelný pobyt v bazénu nezvyšuje riziko výskytu opakovaných onemocnění dýchacích cest a kůže,“ uvádí autorka studie s tím, že se jedná o data o dětech, které navštěvovaly kurzy kojeneckého plavání před rokem.

Z provedeného průzkumu jednoznačně vyplývá, že pobyt v bazénu neovlivňuje výskyt onemocnění u dětí za předpokladu, že plavecký areál dodržuje standardy kvality vody, udržuje chemické přípravky ve správné koncentraci a má uzpůsobené kvalitní odvětrávací systémy. Na prevenci vzniku onemocnění se ovšem musí aktivně podílet i rodiče.

„Děti, zejména ty nejmenší, se přece o sebe ještě nedokážou postarat. Základem pro každého rodiče malého plaváčka je proto dodržet doporučenou půlhodinovou aklimatizaci. Pokud si budete vybírat kurzy plavání, určitě se ubezpečte, že nedílnou součástí bazénu je i herna pro děti – ta je totiž zcela nezbytná právě kvůli správné aklimatizaci po plavání,“ radí Štěpánka Štrougalová, odbornice na plavání s dětmi z Baby Clubu Juklík a čtyřnásobná maminka. Pokud po plavání dodržíte tyto nutné rituály, přesvědčíte se, že plavání je velmi příjemnou formou otužování právě v období nejčastějších nachlazení.

5 zásad, aby dítě po plavání neonemocnělo

web dítě pod vodou1kredit juklik.cz1. Vysoušení uší: Postačí vysušit zevní ucho krajem ručníku, u malých dětí vysušte jemnější látkovu plenou. V některých klubech se doporučuje z buničniny udělat smotek a ten velmi jemně vložit do ouška a nechat nasáknout vlhkost. Nutné to ale není.

2. Suché ponožky: Někdy se stane, že dítě ještě omylem vběhne do převlékárny, kde je vlhko a namočí si ponožky. Jít na tramvaj v mokrých ponožkách fakt není příjemné! Mějte raději jedny ponožky, či punčocháčky náhradní,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová.

3. Aklimatizace po bazéně je nutná: Je nezbytně nutné, abyste po plavání se svým malým človíčkem minimálně 30 minut, v zimním období opravdu až 60 minut pobyli v teplé místnosti.

4. Propocené tričko: Může se také stát, že vaše dítě se v herně tak rozdovádí, že bude mít zpocené tričko. Mějte náhradní, ať se při odchodu můžete převléknout.

5. Vysušení vlásků: Soustřeďte se na dokonalé vysušení vlásků a chvályhodné je při odchodu použít na vlhké vlásky lehkou čepičku, v zimním období pořádnou beranici. I když dítěti vlásky vysušíte, nebude je mít mokré, ale mohou být stále vlhké. Nebo je naopak, po pobytu v herně, už může mít zpocené,“ varuje Štěpánka Štrougalová.

Jak vybrat klub plavání s dětmi

web bazen juklik 2 kredit pixpo.czDobré je doporučení od kamarádky, ale ujistěte se, že součástí klubu je:

 • kočárkárna, či prostor, kde můžete kočárek uzamknout
 • přebalovací pulty, nočníky
 • u sprch ohrádky, aby se rodiče mohli rovněž v klidu osprchovat
 • samostatná místnost – herna, kde si děti mohou pohrát, maminky je mohou nakrmit a tato místnost slouží zároveň jako prostor pro nutnou aklimatizaci
 • prostorné šatny na převlečení
 • malý komorní bazén pro děti do cca 18 měsíců
 • provozní řád, kde jsou stanovena základní pravidla
 • komfortní hloubka bazénu je 100 – 130 cm (při lekcích menších dětí stojí rodiče ve vodě a musí se cítit bezpečně)
 • správná vlhkost v bazénové hale činí maximálně 65%, ve sprchách 85%, a v ostatních prostorách 50%
 • teplota vzduchu pro děti od 3 do 6 měsíců by měla dosahovat 28–30 C a teplota vody ve vaničce 30–36 C, pro kojence ve věku od 6 do 12 měsíců teplota vzduch 28-30 C a teplota vody 28-32C
 • provozovatel by vám měl na požádání ukázat protokoly o rozborech vody

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.