Chcete mít zdravé děti? Otužujte je!

Chcete mít zdravé děti? Otužujte je!

Z aktuálních průzkumů vyplývá, že děti, které se správně otužují, jsou třikrát méně nemocné, než ty, které tak nečiní.

V současném studenějším a sychravém počasí stále častěji při pohledu do kočárku najdeme miminko zabalené v teplém chlupatém zimním fusaku, přes čepici má přetaženou kapuci a ruce jsou v rukavičkách. Letmo se podíváte na maminku a její oblečení – ta má na sobě jen lehounký svetřík a kalhoty ke kotníkům. A pak vám proběhne hlavou. Co bude s miminkem dělat, až začnou být teploty pod bodem mrazu? Vždyť už mu nemá co navíc obléknout! Jenže jak poznat, jak dítě správně a dostatečně obléct? Tady platí pravidlo, kdy méně je více, ale zároveň je nezbytné dítě otužovat, aby bylo k chladu odolnější. Jak tedy na to?

Místnost na 20 stupňů a hlavně teplo od podlahy

V průběhu dne je ideální udržet v místnosti teplotu 20 až 22 stupňů. „Záleží ovšem na tom, jak je domácnost vytápěna. Rodiny s malými dětmi by určitě ocenily podlahové vytápění. Je to zvláštní, ale s jeho přítomností je i při devatenácti stupních tepleji než s pětadvaceti bez něj. A hlavně to pocítí malé děti, které se většinu času pohybují na zemi, kde je jejich svět plný her,“ říká zkušená čtyřnásobná matka Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík s tím, že pokojíčky doporučuje vybavit kobercem, který je přeci jenom pro hru příjemnější.

Chladnější noc a teplá rána

Ideální teplota je kolem 18 stupňů. Nemusíte hned svého drobečka učit spát v zimě s otevřeným oknem. Klidně mu dopřejte usínání v teplých peřinkách a až po usnutí kombinujte vypnutí topení a otevřené okno. „Pokud jste v hlučné ulici, naučte se otvírat okno ve vedlejší místnosti a nechat otevřené dveře. V dětském pokojíčku nebude přímý hluk, ale chladný vzduch se do pokoje dostane. Pokud můžete načasovat spínače na topení, určitě využíváte spuštění topení v časných ranních hodinách, aby se vaše dítě probouzelo do teplejší místnosti. Dá se to také vyřešit tím, že dítě rychle přeběhne do jiné místnosti, kde už je teplo a útulno,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová.

A co ve školce?

Zdá se vám, že je ve školce přetopeno? Možná to ani nemůžete ovlivnit. Neutrácejte síly zbytečnými dohady. Zařiďte se podle svého. Proč by dítě i v zimních měsících nemohlo mít na pobyt ve školce tričko s krátkým rukávem? Prostě přizpůsobte oblečení.

Nahaté dovádění před koupáním i po koupání

„Dopřejte svým dětem nahaté chvilky. Domluvte si rituál. Třeba takto: Před večerním koupáním je nechejte, ať se svléknou do naha a uklízet hraček už mohou hambaté. I toto je nenásilná forma otužování,“ doporučuje netradiční a přitom zábavnou metodu Štěpánka Štrougalová.

Nebojte se bláznivých nápadů v otužování

Jste na chalupě u babičky a užíváte si posledních teplých dnů? Zkuste se ráno procházet bosky ranní rosou.

Sedíte večer u ohýnku? Zkuste to samé ve večerní rose a pak si nožky můžete zahřívat u krásně svítícího ohně nebo mamince v dece na klíně.

Prší? A blesky a hromy v nedohlednu? Na jaře a v létě dovolte dětem běhat nahé po zahradě s deštníkem. A klidně je nechejte skákat na trampolíně. Uvidíte, jaký to pro ně bude zážitek. Voda padá z nebe a po doskoku stříká i z trampolíny.

Udělaly se obrovské louže na louce? Nechte je do louží skákat a stříkat na sebe vodu.

Napadla hromada krásného čerstvého sněhu? Vaše dítě utrousí myšlenku, jaké by to asi bylo válet se v prašanu jen tak ve spodním prádle? Dovolte mu to. Stejně to zabere pouhé dvě minutky, ale budou intenzivně prožité!

Za těch pár minut dítě rozhodně neonemocní a má zážitek na celý život. I toto je forma otužování a ta nejvíce pro děti zábavná. Po všech těch bláznivých nápadech je ale rychle zachumlejte do teplých dek, udělejte jim teplý čaj nebo kakao a pořádně si o tom všem, co jste zažili netradičního, popovídejte.

Praktické desatero otužování dětí:

1. Otužujte děti pravidelně, a to už od malého miminka.

2. Oblékejte děti přiměřeně, tedy ne více než je nutno.

3. Otužujte děti vzduchem: miminka nechte při přebalování cca 5 minut nahé v pokojové teplotě.

4. Otužujte vodou: při koupání postupně snižujte teplotu

– dětem starších 2 měsíců po týdnu o půl stupně až na 34 stupňů

– starší děti (2-3 roky) na konci koupání sprchujte chladnější vodou (do maximálně 20 stupňů!)

5. Nepřetápějte v místnosti.

6. Pořádně větrejte.

7. Kdykoliv můžete, běžte na čerstvý vzduch.

8. Zda je dítěti teplo nebo zima zjistíte sáhnutím na předloktí, pod tričko nebo za krk.

9. Přihlaste se s miminkem na kurz plavání, otužování je tady součástí lekcí!

10. A nezapomeňte! Příklad vlastní a celé rodiny je pro dítě rozhodující.

Více na Juklik.cz.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.