Lámavé nehty: Jeden problém, čtyři řešení

Lámavé nehty: Jeden problém, čtyři řešení

Pohled na nehty dokáže prozradit mnoho. To, že jsou neupravené, svědčí spíše o nezájmu o zevnějšek, pokud se však lámou a jsou na nich skvrnky, půjde spíš o zdravotní problém. Lámavé nehty mívají několik a my vám prozradíme, jak jejich stav zlepšit.

Když chybí minerály, nakupte semínka a ořechy

Kvalita nehtů klesá s věkem, i proto je zapotřebí dodržovat pravidelný přísun vitaminů. „Za to, že se nehty lámou, může nedostatek minerálů a vitaminů B a C, posílí je pak zinek a křemík,“ radí manikérka a kosmetička Renata Bílá z pražského Laserového centra Anděl. S potravinovými doplňky se to na druhou stranu zase nesmí může být paradoxně právě přehlcení minerály. Někteří odborníci tvrdí, že lámání nehtů může být i důsledkem toho, že člověk zahání žízeň stále stejným druhem minerálky.

Co vyzkoušet:
Stav svých nehtů můžete hodně ovlivnit tím, co pijete a jíte. Potřebujete ořechy, ryby a slunečnicová semínka a vůbec pestrou stravu. Tou se dá bojovat i proti třepení nehtů, pro které jsou typické záděry po jejich stranách. Přidejte ovoce, nedostatek vitaminu C se na kvalitě nehtů také podepisuje. Když šidíte jídlo, projeví se to vždycky. I proto mívají notorické dietářky nebo anorektičky špatné nehty. Zvláště pokud podědily sklon ke zvýšené lámavosti.

Když je na vině pilník, vyměňte manikúru

Pokud jste si jistá, že máte jídelníček na jedničku, zkuste změnit používané náčiní. „Nehty poškozují pilníky z kovu nebo skla. Na zkracování nehtů i tvarování by se proto měly používat jen ty papírové,“ radí manikérka Renata Bílá. Hlavně nehty nestříhejte. Pokud budete s pilníkem zacházet citlivě, vytvoříte na hraně nehtu jemnou oblinu, která už sama o sobě zabrání jeho dalšímu lámání. Ne- zatrhne se totiž tak snadno, jako když nehet ustřihnete.

Co vyzkoušet:
Můžete zkusit nehty zpevnit některou ze speciálních výživ či zpevňovacích přípravků, které se aplikují přímo na nehty a koupíte je v drogeriích. Během jejich používání musíte zapomenout na lakování nehtů, efekt by se měl projevit už za měsíc. Při samotném lakování se snažte kromě vlastního laku používat ještě podklad určený pro lámavé nehty. Nebo si dopřejte nehty gelové. Nežli ty ze salonu někde v přízemí panelového domu, to ale raději žádné. Tady platí, že čím dražší, tím kvalitnější a tím menší riziko, že na tom budou vaše vlastní nehty časem ještě hůř.

Když se objeví záděry, vrhněte se na olejové zábaly a rukavice

Máte-li suchou nebo citlivou pokožku, používejte i při mytí nádobí, natož při úklidu, ochranné rukavice. Mycí a úklidové prostředky totiž pokožku rukou i nehty samotné extrémně vysušují. Na nehtech se to projeví především záděrami a nevzhlednými rýhami. Po práci používejte ochranné krémy a jednou za čas rukám včetně nehtů dopřejte olejové zábaly. Někdy se doporučuje olej vlažný, někdy horký tak, jak to nejvýše snesete, ideálně olivový, v němž byste měli nechat konečky prstů po dobu deseti minut.

Co vyzkoušet:
Lámavé nehty trápily už naše babičky, které na ně kromě olivových koupelí používaly třeba cibuli. Tu rozřízly a nehty si namazaly. Určitě to nedělejte před cestou mezi lidi, na kůži ulpívá dost výrazné cibulové aroma. Dá se o dost zmírnit, pokud před cibulovou kúrou kůži naolejujete. Mezi další babské rady patří zábaly ze směsi medu a rumu nebo koupel ve směsi medu a žloutku. Případně pravidelné pití kopřivového čaje, kterému se připisují blahodárné detoxikační účinky na celý organismus, nejen na nehty.

Když se lámou dál, absolvujte vyšetření štítné žlázy

Někdy žádná z běžných rad nezabere a stav nehtů se přitom viditelně zhoršuje. Pak je třeba pomýšlet na to, zda nejde o projev některého onemocnění. Může jít buď o vyloženě kožní problém, jako je plíseň, ale také o celkovou potíž třeba v podobě lupénky nebo oslabené štítné žlázy. U těchto onemocnění mohou být neobvyklé potíže s nehty jedním s prvních projevů. Zatímco lupénka se projevuje spíše skvrnami na nehtech, pro sníženou činnost štítné žlázy je typické právě zvýšené lámání nehtů. Jde vlastně o projev související s celkově vysušenou kůží.

Co vyzkoušet:
Pokud vyloučíte všechny ostatní příčiny a žádné z řešení v podobě lepší péče o nehty a zlepšení výživy nezabírá, vydejte se k lékaři, zvláště pokud by se přidaly další příznaky, které by mohly svědčit o tom, že vaše štítná žláza není v pořádku. Patří k nim kromě suché kůže především zimomřivost, únava a zácpa, zvýšená spavost a celkové výrazné zpomalení oproti normálu. Problémy s hypofunkcí štítné žlázy postihují především dívky kolem puberty a pak ženy zejména kolem čtyřicítky a padesátky. Léčí se většinou podáváním hormonů.

Anna Chaloupková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.