Bojím se bolesti, proto nejím

Bojím se bolesti, proto nejím

Prosím vás o radu. Již několik let mám tupé bolesti břicha (v podbřišku). Velmi mě to obtěžuje a omezuje, protože bolest je taková, že ten den pomalu nemohu chodit, takže den na nic. Asi před 8 lety mi byla provedena kolonoskopie (bez nálezu), na gynekologii zjištěny myomy v děloze a velké křečové žíly za dělohou (LAVH). Obtíže nadále trvají. Po každém jídle se nafouknu a bolí mě břicho. Z jídelníčku jsem vysadila bílé pečivo, sladkosti a veškerou zeleninu či jídla, která nadýmají (špenát, česnek, luštěniny, květák, brokolice, cibule), nesnesu mastná jídla, jím malé porce. Koupila jsem si i vlákninu, ale bylo to ještě horší, piji dostatek tekutin, ale už nevím kudy kam. Dostala jsem se do fáze, kdy je pro mne lepší nejíst. Navíc trpím zácpou a již se neobejdu bez laxativ. Je mi 42 let a vážím 48 kg. Za jakoukoliv radu či názor Vám předem děkuji. Andrea

MUDr. Irena Kudrnovská

Praktická lékařka pro dospělé. Provozuje soukromou praxi na Praze 6, publikuje v odborných časopisech. Angažuje se ve Sdružení praktických lékařů.

Všechny tyto potíže volají po důkladném vyšetření. Když bych začala těmi nejmarkantnějšími – nafouknutím po každém jídle a zácpou – je nutné myslet na nedostatečné trávení, ať už je způsobeno onemocněním žaludku, nebo žlučových cest, což mohou být kameny ve žlučníku, nebo ve žlučovodu, nebo jejich zánět, nebo onemocnění slinivky, případně i onemocnění sliznice tlustého střeva.

Začala bych vyšetřením krve, pak by bylo samozřejmě vhodné absolvovat sonografické vyšetření břicha k vyloučení kamenů ve žlučníku a žlučovodech, při tom se také ukáže stav slinivky.

Obávám se, že vás opět nemine vyšetření kolonoskopie, případně i endoskopické vyšetření žaludku.

Rozhodně není možné zanedbat ani kontrolní gynekologické vyšetření včetně gynekologického sona, protože nepíšete, kdy byly myomy zjištěny ani, jak byly velké. Z kontextu vyplývá, že to bylo společně s kolonoskopií, tedy cca před 8 lety, tudíž je docela možné, že za tu dobu myomy narostly a mohou představovat mechanickou překážku. To by odpovídalo bolestem břicha v podbřišku.

Bohužel nepíšete, jaká byla vaše normální váha a výška, a zda a jak rychle jste zhubla na současnou váhu. Také je otázkou, zda to, že skoro nejíte, není též příčinou zácpy, což nemohou žádná laxativa vyřešit.

Samozřejmě, že by se mělo myslet i na psychosomatiku, ale je nutné nejprve vyloučit fyzickou příčinu.

Radím se urychleně obrátit na svého praktického lékaře a gynekologa. Tyto potíže vás neustále stresují, omezují v normálním životě, a proto je nutné je řešit a nečekat, že třeba samo… Držím vám palce a přeji rychlé stanovení diagnózy a pak ještě rychlejší uzdravení.

MUDr. Irena Kudrnovská

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.