Sport a astma: Jde to dohromady?

Sport a astma: Jde to dohromady?

Omlouvat dítě z tělocviku kvůli astmatu je zpátečnické. Na příkladu tenistky Petry Kvitové nebo desetibojaře Tomáše Dvořáka je vidět, že s touto nemocí lze sportovat i vrcholově. A dokonce vyhrávat.

Možná si to pamatujete ze školy. Astma rovnalo se stigma, které spolužáky vyřadilo z turnajů i mimoškolních akcí. Dnes už se lékaři na věc dívají jinak, pohyb naopak doporučují. Udržuje kondici a posiluje imunitu. A třeba takové plavání či jízda na kole pomáhají zvyšovat kapacitu plic, a to se astmatikovi hodí vždycky. Pohyb sám bohužel jako prevence astmatu nefunguje, protože na jeho vzniku se velkou měrou podílejí zděděné dispozice, případně nešťastná souhra vlivů včetně dlouhodobého stresu a vystavení se alergenům.

Zákaz jen výjimečně Každopádně lékaři už dnes ví, že trénované tělo se s ataky astmatu vyrovnává líp, i když záleží na tíži onemocnění. „Sportovat zakazujeme u těžkého a obtížně léčitelného astmatu. Naopak u lehkého nebo středně těžkého astmatu, které je na léčbě pod úplnou kontrolou, je možné sportovat i závodně,“ vysvětluje alergolog Vít Petrů z pražské   Nemocnice Na Homolce. A přidává další důvod, proč by se astmatici měli pravidelně hýbat – je to totiž dobrá prevence před obezitou, která jinak krátí dech sama o sobě.

Na startu

Astmatiků každopádně přibývá – udává se, že v dětství má astma v nějaké formě každé desáté dítě, přičemž část z nich musí používat například příruční inhalátory ve spreji, zvané lidově dýchátka. Více jím trpí chlapci a část z něj zřejmě vyroste, protože mezi dospělými udávají statistiky pět procent astmatiků, mezi nimiž převažují naopak ženy. Podle Víta Petrů může každopádně sportovat člověk, který má astma již od dětství, ale i ten, komu se astma poprvé ohlásí až v dospělosti. „Pokud jsou astmatici dobře léčeni, nemají obtíže a dodržují doporučená opatření, což znamená, že třeba nekouří, při sportu jim nic nehrozí,“ dodává alergolog Petrů.

Potíže po tréninku

Některým astmatikům se však potíže po velké fyzické námaze dostaví – pro takové se tím pádem nehodí vrcholový sport ani třeba běh. Zase to však neznamená, že by se takový člověk neměl hýbat vůbec, protože třeba vytrvalá chůze ostřejším tempem už by vadit neměla. V každém případě by se astmatici více než jiní před tím, než vyrazí na nějaký trénink, měli zajímat o to, jaké je počasí – moc velké horko, silný mráz nebo smog mohou k dýchacím problémům

Bez léků to nepůjde

Mezi nutná opatření patří také užívání léků, ty se v případě, kdy to lékař vyhodnotí jako potřebné, užívají dlouhodobě a de facto preventivně, aby se dařilo předcházet záchvatům. Léky mají za úkol zároveň bránit stále většímu poškozování sliznice dýchacích cest. Základem terapie jsou protizánětlivé léky, což bývají kortikosteroidní hormony, podávaná v inhalátorech, u kterých díky této formě užívání stačí o dost nižší dávka než v tabletách. Kromě toho se berou rovněž inhalačně léky uvolňující stažené hladké svaly v plicích, které také umožňují snížit. Nové přípravky už kombinují oba typy léků v jediném inhalátoru. Dlouhodobé preventivní užívání léků se předepisuje všem astmatikům, pro sportovce ale dodržování lékařských doporučení včetně pravidelného braní léků platí dvojnásob.

Pozor na doping

Napadá vás, zda se užívání podobných léků, které de facto zvyšují kapacitu plic, nelze považovat za doping? Jak se to vezme – pokud je bere člověk, který má skutečně diagnostikované astma, tak nikoli. Ale už několikrát se objevilo podezření, že někteří sportovci například z řad cyklistů ve skutečnosti astmatiky nejsou, jen si pomocí inhalátorů pomáhají k vyšším výkonům. Na druhou stranu, při skutečném dopingu se používají ‚zbraně‘ mnohem silnějšího kalibru; přesto jsou skutečně některé léky na astma či alergie u vrcholových sportovců zakázány jako nedovolená podpora. Lékaři proto musí hledat v případě sportovců jejich alternativy.

Anna Chaloupková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.