Marihuana: Už je na českých pultech

Marihuana: Už je na českých pultech

Když se svým lékařem usoudíte, že vám uleví od bolestí nebo příznaků roztroušené sklerózy či Parkinsona, s prvním dubnem dostanete na ‚trávu‘ recept. Cena se ale může vyšplhat až na několik tisíc korun.

Laikovi se může zdát, že marihuanových výrobků je v poslední době v lékárnách i drogeriích hodně, takže co je to vlastně za novinku? Už nyní můžete skutečně sehnat masti, krémy a gely s obsahem konopí, ovšem jde o technické konopí, které neobsahuje kontroverzní látku THC (neboli tetrahydrocanabiol), nýbrž léčí prostřednictvím takzvaných kanabidiolů. Ty dokážou tlumit bolest a mají protizánětlivé účinky, využívají se proto na promaštění suché kůže, atopické ekzémy nebo když potřebujete zklidnit přetížené svaly. Látka THC oproti tomu působí v mozku a dokáže si podle lékařských poznatků poradit i s úpornými bolestmi hlavy nebo zabírá právě na některé projevy Parkinsonovy či Alzheimerovy choroby. Legálně u nás nebyla doposud k dispozici, byť lékaři ji neoficiálně svým pacientům už léta doporučují. Od dubna však marihuana už k mání v lékárně je a lidé, kteří ji potřebují, by se k ní měli dostat pomocí elektronického receptu.

Co se bude dít dál

Stát si podle náměstka ministra zdravotnictví Martina Plíška od nového zákona slibuje, že ubude lidí, kteří se snaží pěstovat si trávu sami. To ale není tak úplně jisté, protože se zdá, že tahle novinka v zákoně je vlastně příliš málo. Nadále totiž nebude možné si marihuanu pěstovat pro osobní potřebu ani ke zdravotním účelům, stále to tedy bude znamenat riziko, že budete mít popotahovačky s policií, pokud si marihuanu zasadíte sami.

Je to průlom

Příchod marihuany do lékáren je ale přece jen třeba považovat za pozitivní. „Je to rozhodně průlom. Touto cestou se vydala řada vyspělých států, ale my jsme si ji někdy v polovině devadesátých let uzavřeli a teď jsme tu chybu konečně odstranili,“ řekl jeden z hlavních iniciátorů zákona lékař Tomáš Zábranský z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Tomáš Zábranský je o léčivých účincích trávy přesvědčen a za pravdu mu dává i čím dál víc lékařských studií.

Pojišťovny, plaťte!

Lékař navíc vždycky považoval za ponižující to, že nemocní si museli rostliny buď pokoutně pěstovat sami nebo je všelijak shánět na černém trhu. Teď usiluje i o to, aby se na úhradě legální marihuany z lékáren podílely i zdravotní pojišťovny. Ty jsou spolu se zákonodárci zatím dost ostře proti. I proto, že marihuana je schválená jako podpůrný prostředek, nikoliv jako lék.

V lékárnách tedy od začátku letošního dubna koupíte konopí v tabletkách, sušené nebo v krémech. Nutnou podmínkou k tomu ale bude elektronický předpis, který umožní snadno zjistit, jaký lékař a kterému pacientovi marihuanu předepsal.

Kolik to bude stát?

Už teď je zřejmé, že cena za nákup marihuany v lékárnách, kterou budou muset lidé platit, je dosti vysoká. Minimální odhady začínají na 1500 korunách měsíčně, mluví se však také o pěti až deseti tisících korun. Nemocní lidé potřebují měsíčně minimálně několik gramů marihuany a stát ji dle údajů z vlády chce nakupovat za 250 až 300 korun za gram, k čemuž je potřeba přičíst ještě další náklady spojené s distribucí či maržemi lékáren. Přesněji to zatím nikdo říci nedokáže. Změna sice platí od prvního dubna, ale dá se čekat, že prakticky se marihuana v lékárnách začne objevovat teprve postupně, a postupně se tudíž bude vyvíjet i její cena. Dovoz marihuany pod dohledem státu se také bude teprve rozjíždět a cena tak bude záviset i na tom, odkud bude marihuana pocházet. V úvahu připadá drahé Holandsko, průměrně drahé státy, jako je USA a Kanada nebo o něco levnější Izrael.

České konopí až za rok Konopí českého původu by se mělo na trhu objevit na jaře 2014, samozřejmě opět pěstované a prodávané podle přísných státem nastavených podmínek. Pokud se najde firma, která se do toho pustí a uspěje ve výběrovém řízení, mohla by cena v lékárnách časem klesnout, a to nejméně na čtvrtinu. Mnohatisícové měsíční výdaje jsou totiž pro mnoho nemocných utopií, zvláště když vezmeme v potaz, že hodně z nich jsou invalidní důchodci a už tak mají potíž vyjít. Na druhou stranu je třeba říci, že pokud si chcete skutečně kvalitní marihuanu a v dostatečném množství pěstovat doma sami, není to nejlevnější. Potřebujete k tomu vybavení zahrnující například silné osvětlení, které je rovněž velmi drahé.

Na bolest i Alzheimera Marihuana je prověřená už léta pacienty s bolestmi. Používá se i k tlumení bolesti při léčbě nádorových onemocnění, a to díky svým silným analgetickým účinkům. Bolest však není jedinou indikací předepsání marihuany. Podobně už nějaký čas doporučují konopí nemocným lékaři na projevy roztroušené sklerózy; mírní například neurologické příznaky, jako je brnění rukou nebo pomáhá rozhýbat ztuhlé svaly. S úspěchem se používá také při Alzheimerově chorobě. Samozřejmě ji nevyléčí, ale může o něco zpomalit rozjezd nemoci.

Anna Chaloupková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.