Moderní samoopalováky vypadají přirozeně

Moderní samoopalováky vypadají přirozeně

Časy, kdy samoopalovací krémy na kůži vytvořily rádoby opálení v barvě dušené mrkve, jsou pryč. Přípravky nové generace se snadno nanášejí a kůži sluší. Stačí na ně pokožku správně připravit a opálení postupně vrstvit.

Jak se vyhnout flekům?

Rozhoduje správná příprava pokožky. Začněte důkladným tělovým peelingem. Soustřeďte se při něm hlavně na zhrublá místa, jako jsou lokty nebo kolena, kde se pak barva zachytává nejvíc. „Eliminujete tím riziko skvrn a zabarvení pokožky zároveň také déle vydrží,“ radí školitelka značky Institut Esthederm Dana Jičínská. Budete-li samoopalovací krém používat i na tvář, udělejte si rovněž jemný peeling obličeje. Pak pokožku ošetřete lehkým hydratačním tělovým mlékem. Dobře hydratovaná pokožka totiž do sebe nenasaje tolik samoopalovacího přípravku, což už samo o sobě snižuje pravděpodobnost, že budete mít po těle nevzhledné fleky. Důležité je dopřát hydratačnímu mléku dostatek času, aby se vstřebalo. Teprve pak začněte s nanášením samoopalovacího přípravku. Nanášejte ho v tenké vrstvě a důkladně ho krouživými pohyby roztírejte.

Jak vytvořit přirozené barevné přechody?

Pomůže vatový tampon a vlhký hadřík. Kritická místa, kde je nutné  vytvořit plynulé barevné přechody, si nechte nakonec a ošetřete je jen malým množstvím samoopalovacího přípravku naneseným na vatový tampon. Konkrétně jde o hřbety rukou, kotníky, kolena, lokty a nárty.
„U loktů a kolen je důležité, aby byly při nanášení krému propnuté. Tak vstřebají méně barvy,“ radí Dana Jičínská. Každopádně na tato místa nanášejte přípravek velmi zlehka. Tam, kde by opálení mělo mizet do ztracena, použijte vlhký hadřík a hranu barevného přechodu jím přetřete. Tím se samoopalovací proces trochu naruší a místo zůstane přirozeně světlejší. Totéž udělejte v případě  jemné  pokožky nad horním rtem, kůže kolem obočí a hranice vlasů. Jste-li blondýnka, chraňte vlasy igelitovou čepicí. Samoopalovák totiž chytá i na ně.

Jak to udělat, abych si při aplikaci ‚neopálila‘ také dlaně?

Používejte rukavice. U většiny přípravků si vystačíte s těmi obyčejnými chirurgickými, které koupíte v každé drogerii nebo lékárně. Daleko lepší jsou ale ty, které jsou speciálně určené k nanášení samoopalovacích přípravků. Najdete je třeba v nabídce značek Dermacol nebo He-shi. Nejenže díky nim ochráníte ruce před nechtěným opálením, ale zároveň krém lépe nanesete. Hřbety rukou opalujte až úplně na závěr. Mezi prsty před tím naneste  silnější vrstvu hydratačního krému, který zabrání, aby se do kůže vsáklo přípravku příliš. Pak sevřete prsty k sobě a opatrně na hřbety rukou a prsty rozetřete malé množství samoopalovacího přípravku. Pak vezměte vlhký hadřík a přetřete jím klouby prstů, hrany dlaní a okolí nehtů.

Dá se výdrž opálení prodloužit?

Nijak zásadně.  Až na výjimky vydrží efekt samoopalovacích  přípravků zhruba tři až pět dní. Chcete-li trvalejší efekt, je třeba opálení po několika dnech zase obnovit. Na trhu jsou ale i produkty, na dlouhodobé opálení. Najdete je třeba u značky Vita Liberata. Po třech aplikacích by měly vydržet až tři týdny. Vyřešit to ale můžete  i samoopalovacím nástřikem, který vám udělají v kosmetickém  salonu. Ten je tak na měsíc a stojí kolem tisícovky.

Jak dosáhnout snědé barvy?

Vrstvěte. Nesnažte se napoprvé nanést  na kůži co nejvíc přípravku pro lepší efekt. Tím riskujete  skvrny. Daleko lepší je vypěstovat si snědý odstín opakovanou aplikací malého  množství v průběhu  několika dní. U velmi  světlé  pokožky  se osvědčuje i ‚nastavit‘ přípravek trochou hydratačního tělového mléka. Odstín je pak téměř nepatrný, o to však přirozenější. Po dvou dnech aplikaci zopakujte znovu. Potřebujete-li výrazné opálení expres a se samoopalováky to umíte, poohlédněte se po přípravcích pro tmavé opálení. Dobrou alternativou  je i samoopalovací  mléko od Piz Buin, kde se dá intenzita opálení regulovat podle potřeby.

Udělal se mi flek. Dá se to napravit?

Chce to peeling. Pravda ale je, že skvrn se dá zbavit dost těžko. Zvlášť pokud za ně mohlo větší množství barvy. Pozor si proto dávejte už při nanášení. Zpozorujete-li, že vám přípravek někam nechtěně kápl, okamžitě místo omyjte. Alespoň částečného zesvětlení nechtěné skvrny dosáhnete právě peelingem. Kůži ale v žádném  případě nedřete,  mohla  byste ji poškodit  a k fleku přidat ještě zarudnutí.  Skvrnu také můžete  potřít plátkem citronu, který barvu trochu zesvětlí.

Mám světlou pleť. Může být výsledek přirozený?

Vybírejte si přípravky speciálně určené pro světlou pleť. Na trhu už jich je naštěstí dostatek, protože až na tmavé typy, jsme všechny po zimě bledé.  Přípravky pro světlou pleť neopalují tak intenzivně a na pokožce vytvářejí spíše jen opálený nádech, což vypadá velmi přirozeně. Dobrým řešením pro ‚bledulky‘ jsou i přípravky pro postupné  opálení. Většinou jde o tělová mléka nebo krémy s malou příměsí samoopalovacích látek, které pokožku opálí ještě pomaleji. Přípravky pro světlou pleť doporučujeme i tehdy, když se samoopalováním teprve začínáte. Pokud se vám totiž náhodou povede vytvořit nechtěnou šmouhu, nebude nijak zvlášť nápadná. Natrénujete  si tak zároveň nanášení  přípravků s mnohem intenzivnějším účinkem.

Lenka Lysoňková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.